Svetlovod do šikmej strechy (Pracovný postup)
Do tmavých miestností uprostred dispozície je niekedy veľmi zložité priviesť denné svetlo. Priestory, ktoré sú odkázané na zdroje umelého osvetlenia, dokáže prirodzeným denným svetlom presvetliť svetlovod. Tento pasívny osvetľovací systém môže prenášať denné svetlo aj na pomerne veľké vzdialenosti pomocou odrazu od vysokoreflexného vnútorného povrchu tubusu.
Krok 13: Pripevnenie rámu difúzora
Rám difúzora vložený do otvoru sa upevní pomocou skrutkovacích úchytov.
Krok 14: Parozábrana svetlovodu a strechy
Po dokončení montážnych prác v exteriéri a interiéri sa pristúpi k montáži tubusu v medzistrešnom priestore. Parozábrana svetlovodu sa prepojí s parozábranou v strešnej konštrukcii.
Krok 15: Spojenie dielov tubusu
Pred montážou tubusu v medzistrešnom priestore sa z jeho vnútornej časti odstráni ochranná fólia. Jednotlivé diely tubusu sa navzájom pospájajú (vzájomné prekrytie min. 30 mm) jednoduchým klik systémom do požadovanej dĺžky. Tubus sa napojí do rámu na streche, kde sa zafixuje, a prepojí sa s otvorom v interiéri.
Krok 16: Prelepenie spojov tubusu
Všetky spoje tubusu sa prelepia špeciálnou hliníkovou tesniacou páskou, nevyhnutnou na správne fungovanie svetlovodu.
Krok 17: Nasadenie akrylátového dvojskla
Na záver montáže sa do plastového rámu difúzora v interiéri nasadí akrylátové dvojsklo, čím sa vytvorí hermeticky uzatvorený tubus.
Krok 18: Namontovaný svetlovod
Správne namontovaný svetlovod dokáže denným svetlom intenzívne presvetliť akúkoľvek miestnosť, a to aj počas zamračených dní či v zime pri rovnomerne zatiahnutej oblohe.
Foto: Velux
Článok bol uverejnený v časopise Stavebné materiály 3/2019.