Hydroizolačný náter (Pracovný postup)
Na zhotovenie hydroizolácie základových konštrukcií, balkónov, terás a lodžií, pivničných priestorov a oporných múrov proti presakujúcej alebo tlakovej vode, ale aj na izolovanie stavieb proti prenikaniu radónu sú vhodné fólie na báze mäkčeného PVC. Ich výhodou je tvárnosť fólie, ktorá umožňuje spoľahlivú izoláciu jednoduchých, ako aj náročnejších detailov, akými sú napr. priestupy potrubí, výstuže, kúty nárožia atď.
Krok 6: Zmiešanie zmesi
Zmes sa zmieša nízkootáčkovým elektrickým miešadlom (max. 250 ot./min.).
Krok 7: Homogénna zmes
Mieša sa až kým nevznikne homogénna zmes bez hrudiek. Pri strojnom miešaní sa nechá zmes krátko odstáť a premieša sa odspodu murárskou lyžicou alebo iným vhodným nástrojom, aby sa uvoľnili bubliny.
Krok 8: Tesnenie rohov
Ako prvé sa zaizolujú rohy miestností. Tekutá hydroizolácia sa nanesie valčekom v jednej vrstve v mieste rohov. Do rohu sa do čerstvej vrstvy hydroizolácie vloží tesniaci roh, ktorý sa zapracuje druhou vrstvou hydroizolácie.
Krok 9: Tesniaci pás
Tekutá hydroizolácia sa nanesie pomocou valčeka aj v mieste styku steny a podlahy a steny so stenou. Do čerstvej vrstvy hydroizolácie sa vloží tesniaci pás a zapracuje sa druhou vrstvou hydroizolácie.
Krok 10: Prvá vrstva hydroizolácie
Po utesnení rohov sa nanesie na podklad celoplošne valčekom alebo oceľovým hladidlom prvá vrstva tekutej hydroizolácie.
Krok 11: Druhá vrstva hydroizolácie
Vrstvy sa nanášajú tzv. krížovou metódou. Prvá vrstva zľava doprava. Druhá vrstva zhora nadol (alebo naopak). Tekutá hydroizolácia sa nechá dostatočne vyschnúť.
Text: spracované z podkladov firmy Den Braven
Foto: Den Braven
Článok bol uverejnený v časopise Stavebné materiály 5/2018.