Ukladanie betónovej strešnej krytiny
Dôležitým predpokladom na bezpečné fungovanie strechy je odborné položenie strešnej krytiny. Pri použití originálnych strešných doplnkov od výrobcu pre rôzne napojenia a prestupy strešnou krytinou sa optimálne zvyšuje funkčnosť strešného plášťa.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Druhy ukladania/latovania
Rozlišujú sa tri druhy ukladania krytiny:
- jednoduché kladenie veľkoformátovými škridlami pri rovinných plochách strechy so sklonom od 15° do 90°;
- dvojité kladenie maloformátovými škridlami pri zväčša rovinných plochách strechy a zaoblených tvaroch (kužele, volské oká a pod.) so sklonom od 25° do 90°.
Rozdiel medzi oboma druhmi kladenia spočíva v minimálnom sklone strechy, v latovaní, v množstve škridly na m2, v kladení na strih pri veľkoformátových škridlách alebo na väzbu pri maloformátových škridlách;
- kombinované kladenie – predstavuje riešenie, pri ktorom sa použijú veľko- i maloformátové škridly.
Pri vyhotovení debnenia alebo použití difúznej fólie sa musia použiť kontralaty 50 × 50 mm, ktoré sa kladú súbežne na krokvy. Pri nižších sklonoch strechy a dĺžke krokiev väčšej ako 100 cm treba použiť väčší prierez kontralát. Vzdialenosť lát sa určí podľa prekrytia škridiel v závislosti od sklonu strechy.
|
|
Demontáž starej krytiny | Montáž kontralát a fólie |
Sklon strechy a dodatočné opatrenia
Odporúča sa nasledujúci postup pri rôznych sklonoch strechy:
- od 15° do 17° – zabezpečiť vodotesné podstrešie,
- od 17° do 22° – vyhotoviť debnenie/vrchný záklop so špeciálnou poistnou hydroizolačnou fóliou alebo vrstvou,
- od 22° – uložiť priamo na laty,
- od 45° – každú tretiu škridlu prichytiť príchytkou škridly,
- od 60° – každú škridlu prichytiť príchytkou škridly, pričom v poslednom rade treba každú škridlu prichytiť dvakrát, a to vľavo dole príchytkou škridly a vpravo hore skrutkou.
Šnúrovanie (vytyčovanie pomocou šnúry s farbou)
Montáž lát | Pokládka betónovej škridly |
Základné pravidlá pri prichytávaní škridiel
- Pri sklone strechy nad 45° a tam, kde možno očakávať zvýšené účinky vetra, treba v ploche prichytiť každú tretiu škridlu príchytkou.
- Pri sklone strechy nad 60° a tam, kde možno očakávať extrémne účinky vetra, treba v ploche prichytiť každú škridlu príchytkou, pričom posledný rad škridiel pri hrebeni dvakrát – vľavo dole príchytkou škridly a vpravo hore cez prevŕtaný otvor skrutkou.
- Nezávisle od sklonu strechy treba pripevniť:
- na štítoch každú krajnú škridlu dvoma klincami (skrutkami) s protikoróznou úpravou,
- pri odkvape každú tretiu škridlu príchytkou od prvej laty pri odkvape,
- pri voľnom pulte každú škridlu pultu príchytkou k prvej a druhej najvyššie položenej závesnej late a zároveň každú tretiu škridlu k najvyššie položenej závesnej late aj s utesňovacím klincom,
- v rohu pri voľnom pulte každú rohovú škridlu pultu k druhej najvyššie položenej závesnej late príchytkou a zároveň jedným utesňovacím klincom k najvyššie položenej závesnej late.
- V hrebeni a nárožiach musí byť každý hrebenáč pripevnený najmenej jednou skrutkou alebo klincom s protikoróznou úpravou a zároveň príchytkou hrebenáča k hrebeňovej/nárožnej late (platí i pre kladenie do malty, predovšetkým pre nárožia so sklonom väčším ako 30°).
- Pri nárožiach a najmä pri úžľabiach musí byť každá škridla pripevnená najmenej jedným klincom alebo skrutkou s protikoróznou úpravou, prípadne pozinkovaným viazacím drôtom s priemerom 2 mm.
Tieto základné pravidlá stanovujú minimálne požiadavky na zaistenie krytiny pred pôsobením vetra. V závislosti od konkrétnych podmienok (terén, okolitá zástavba, tvar a výška objektu, členitosť strechy a pod.) môže byť nevyhnutné vykonanie exaktného výpočtu podľa STN 73 0035 Zaťaženia stavebných konštrukcií alebo podľa STN P ENV 1991-1 Zásady navrhovania a zaťaženia konštrukcií, prípadne použitie dôkladnejšieho spôsobu upevnenia krytiny.
|
Pokrývanie strešných plôch
Text: spracované z podkladov firmy Bramac
Foto: Bramac