Urýchlenie betonáže

Urýchlenie betonáže

Partneri sekcie:

Urýchlenie tuhnutia je pri výrobe betónov, mált, poterov a rôznych stavebných konštrukcií veľmi dôležité. V súčasnosti, keď pri realizácii je času vždy málo a požiadavky na kvalitu a rýchlosť vytvrdzovania betónových zmesí narastajú, otvára sa nám priestor na využívanie urýchľovačov a plastifikátorov do stavebných materiálov od firmy Den Braven SK.

Základnou funkciou urýchľovačov a plastifikátorov stavebných materiálov je zlepšenie spracovateľnosti betónových zmesí a urýchlenie nárastu počiatočnej teploty (zvýšenie hydratačného tepla) už v samom začiatku tuhnutia. Urýchľujú tuhnutie a vytvrdnutie betónu a materiálov spojených cementom. Znižujú výskyt zmrašťovacích trhlín, spotrebu vody a zmesi dodávajú plasticitu. Významne zvyšujú hydroizolačné vlastnosti betónov, ich pevnosť a vodonepriepustnosť. Všeobecne možno povedať, že uľahčujú spracovateľnosť a tuhnutie stavebných mált a betónov aj pri teplotách nižších ako 0 °C, napríklad pri nočných poklesoch teploty.

Jednozložková prísada sa pridáva pri miešaní priamo do hotovej cementovej zmesi alebo do zmesovej vody. Z dôvodu rovnomernosti rozloženia je nevyhnutné dôkladné miešanie, približne 2 minúty pri 1 m3 zmesi. Teplota betónu pri príprave nesmie klesnúť pod +5 °C. Prísada zvyšuje hydratačnú teplotu. Aplikuje sa pri teplotách od –10 do +40 °C. Dávkovanie na 100 kg cementovej zmesi je takéto: do –5 °C je to 0,75 litra, do –10 °C je to1,5 litra. Vo všeobecnosti platí, dávku nie je možné zvyšovať neobmedzene. Vyššia dávka môže negatívne vplývať na dlhodobé vlastnosti betónu.

Urýchlenie tvrdnutia sa využíva najmä pri výrobe prefabrikovaného betónu, pohľadového betónu a zámkovej dlažby. Vďaka týmto prísadám totiž možno urýchliť využívanie foriem pri betonážach, keď sa skracuje čas na oddebňovanie. Ďalej sa urýchľovanie tvrdnutia využíva pri predpätých a železobetónových konštrukciách, ako aj do rôznych cementových lepidiel, mált, poterov a betónov.

www.denbraven.sk