Vodeodolná drevená podlaha z našich lesov
Drevo je vo všeobecnosti hygroskopickým materiálom, ktorý absorbuje a opäť uvoľňuje vlhkosť. Práve preto nenachádza často uplatnenie v priestoroch so zvýšenou vlhkosťou. Výnimku tvoria produkty z exotických drevín, ktoré sú v tomto smere oveľa odolnejšie, ale súčasne aj cenovo náročnejšie. Rakúskym odborníkom na drevo sa však počas štyroch rokov výskumno-vývojovej práce podarilo dospieť k ekologickému spôsobu úpravy dreva našich zemepisných šírok, vďaka ktorému sa pôvodný surový materiál stáva pevnejším a stabilnejším. Vývoj výrobku bol ohodnotený technologickou inovačnou cenou.
Termotechnológia
Vďaka tepelnej úprave dreva nie sú pri výrobe tejto podlahy potrebné žiadne chemické procesy. Tvrdé drevo sa 24 až 90 hodín zahrieva nad 200 °C – vďaka tomu sa mení chemická štruktúra drevnej bunky, čo spôsobuje výrazné zníženie absorpcie vody. Výsledkom je nižšia rovnovážna vlhkosť dreva. Pučanie a zosychanie sa redukuje takmer na 70 %. Baktérie a drevo rozkladajúce huby a plesne strácajú svoj zdroj výživy, pretože vzniknutá hemicelulóza má pozmenené chemické zloženie. Pomocou termotechnológie získavajú dreviny vysokú rozmerovú stabilitu a hodia sa aj do priestorov zaťažených vlhkosťou. Ďalšími výhodami je to, že táto masívna termopodlaha je hygienická, má dlhú životnosť a vyrába sa z domácich zdrojov trvalého lesného hospodárstva. Špeciálnou úpravou prirodzeným spôsobom nadobúda tmavšie farebné odtiene, ktoré dodávajú priestoru exotickú atmosféru.
Realizácia podlahy
Trvalo takmer dva roky, kým sa podlaha stala predajnou. Najnáročnejší bol vývoj konzistentného spojenia dreva s plastom. Podlahu tvoria drevené lamely, spojené polyuretánovou nalisovanou medzerou. Pružné dilatačné medzery z funkčného hľadiska podporujú prirodzené dýchanie dreva a pomáhajú odpružiť prípadné rozmerové zmeny lamiel. Podlaha sa vďaka tomu stáva vodotesnou a stabilnou. Polyuretánové spoje odolávajú ľahkým kyselinotvorným a zásaditým roztokom a pri sanácii sa môžu dokonca zbrúsiť.
Drevené lamely sa dodávajú pripravené na okamžitú montáž, ktorá nevyžaduje spájanie ani brúsenie. Lamely majú zvyčajne olejovú povrchovú úpravu s otvorenými pórmi a polyuretánové spoje dodávajú podlahe výzor lodnej paluby. Termopodlahu možno položiť na cementový poter do vlhkých priestorov a tiež na existujúcu dlažbu do zrekonštruovaných priestorov. Ako pri každej inej podlahe, aj tu je dôležité podkladovú vrstvu úplne znivelizovať, aby sa podlahové lamely mohli lepiť celoplošne. Netreba zabúdať na dodržiavanie požadovanej vlhkosti cementového poteru. Podlaha sa smie ukladať aj na podlahové kúrenie. Výrobcovia však odporúčajú použiť osvedčené špeciálne lepidlo a vyrovnávaciu hmotu. Palubové dosky sa spájajú jednoduchým systémom na pero a drážku. Podlaha si nevyžaduje žiadnu dodatočnú povrchovú úpravu.
Parametre a údržba
Termodrevo je vďaka vysokému stupňu bezpečnosti proti pošmyknutiu koncipované pre priestory s bosými nohami a domácimi papučami. V súlade s normou možno podlahu užívať pri povrchovej teplote 28 °C. Najnižšia údržbová teplota by mala dosahovať aspoň 10 °C. Podlaha sa vyrába v sortimente troch drevín – brezy, javora a jaseňa – a v jedno-, dvoj- a štvorlamelových optických variantoch. Najjednoduchší variant je z hľadiska optiky vhodný do veľkých obytných priestorov, dvojlamelový variant do wellness zariadení a kúpeľní, štvorlamelový vyhovuje najviac malým priestorom.
Štandardne sa termodrevo dodáva s rozmermi 113 × 979 cm a hrúbkou 13 mm. V prípade potreby, napríklad pri väčšom výskyte hlbokých škrabancov a mechanických poškodení alebo pri nejasnej štruktúre dreva, sa môže drevo bez veľkých nákladov zbrúsiť a oživiť olejom, čo sa dá vďaka dostatočnej hrúbke lamiel realizovať aj viackrát.
Hubert Mitteramskogler
Foto: Mirako
Autor pôsobí ako termošpecialista spoločnosti Mitteramskogler GmbH v Rakúsku.
Recenzoval Ing. Aleš Dejmal, Ph.D.