Vplyv okien a ich tienenia na tepelnรบ bilanciu budov
Na energetickรบ nรกroฤnosลฅ budov mรก zรกsadnรฝ vplyv obรกlka budovy. Zasklenรฉ aj nepriesvitnรฉ ฤasti obvodovรฉho plรกลกลฅa ovplyvลujรบ obidve sรบฤasti tepelnej bilancie โ tepelnรฉ zisky aj straty. Akรฝ bude ich konkrรฉtny vplyv, zรกvisรญ od mnoลพstva ฤalลกรญch faktorov. Nemoลพno teda vo vลกeobecnosti aย jednoznaฤne povedaลฅ, ako navrhnรบลฅ jednotlivรฉ prvky obvodovรฉho plรกลกลฅa, aby sa dosiahol optimรกlny pomer ziskov aย strรกt.
ย Kย nรกvrhu domu treba pristupovaลฅ komplexne, jednotlivรฉ kritรฉriรก by sa mali posudzovaลฅ zย rozliฤnรฝch hฤพadรญsk aย vรฝslednรฝ nรกvrh by mal byลฅ vhodnรฝm kompromisom. Jednรฝm zย dรดleลพitรฝch kritรฉriรญ je energetickรก nรกroฤnosลฅ budovy. Najฤastejลกie sa hodnotรญ spotreba tepla na vykurovanie, prรญpadne na chladenie. Vย prรญpade vรคฤลกiny rodinnรฝch domov sa sรญce oย aktรญvnom chladenรญ neuvaลพuje, napriek tomu sa vลกak na kritรฉrium kvality vnรบtornรฉho prostredia vย letnom obdobรญ nesmie zabรบdaลฅ. Architektonickรฝ nรกvrh budovy by sa nemal zรกsadne obmedzovaลฅ zย hฤพadiska jej energetickรฝch potrieb. Rovnako ako ฤalลกie hฤพadiskรก, ako naprรญklad prirodzenรฉ osvetlenie alebo vizuรกlny kontakt sย okolรญm, nemoลพno podriaฤovaลฅ energetickej nรกroฤnosti budovy. Treba preto vnรญmaลฅ celkovรฝ nรกvrh aย vplyv urฤitรฝch opatrenรญ vย sรบvislostiach.Modelovรฉ budovy
Urฤitรฉ percento zasklenia fasรกdy sa prejavรญ inak vย prรญpade malej budovy aย inak vย prรญpade veฤพkรฉho komplexu. Sย inรฝm vplyvom moลพno poฤรญtaลฅ vย prรญpade budovy sย obรกlkou realizovanou vย pasรญvnom ลกtandarde ako pri budove navrhnutej na poลพadovanรฉ normatรญvne hodnoty sรบฤiniteฤพa prechodu tepla. Zรกleลพรญ aj na akumulaฤnรฝch vlastnostiach konลกtrukciรญ.
Vรฝpoฤtovo sa sledovalo energetickรฉ sprรกvanie osemnรกstich rozliฤnรฝch budov, ktorรฉ sa odliลกovali veฤพkosลฅou, รบrovลou tepelnej ochraยญny aย akumulรกciou (tab. 1 aย 2). Iลกlo oย budovy sย plochou strechou, sย podlahou na terรฉne aย dlhลกou fasรกdou orientovanou na juh. Poฤรญtalo sa sย ich uลพรญvanรญm ลกtyrmi osobami.
Metรณda vรฝpoฤtu
Energetickรก bilancia sa poฤรญtala mesaฤnou metรณdou podฤพa ฤSN EN ISO 13790: 2009 (Energetickรก nรกroฤnosลฅ budov. Vรฝpoฤet spotreby energie na vykurovanie aย chladenie; slovenskรฝ ekvivalent STN EN ISO 13790: 2009) sย pouลพitรญm niektorรฝch vstupnรฝch รบdajov podฤพa TNI 73 0329: 2010 (Zjednoduลกenรฉ vรฝpoฤtovรฉ hodnotenie aย klasifikรกcia bytovรฝch domov sย veฤพmi nรญzkou spotrebou tepla na vykurovanie. Rodinnรฉ domy). Pouลพili sa priemernรฉ mesaฤnรฉ klimatickรฉ dรกta Prahy vย sรบlade sย ฤSN 73 0540-3: 2005 (Tepelnรก ochrana budov โ ฤasลฅ 3: Nรกvrhovรฉ hodnoty veliฤรญn; slovenskรฝ ekvivalent STN 73ย 0540-3: 2002 Tepelnotechnickรฉ vlastnosti stavebnรฝch konลกtrukciรญ aย budov. Tepelnรก ochrana budov. ฤasลฅ 3: Vlastnosti prostredia aย stavebnรฝch vรฝrobkov). Vnรบtornรก teplota na vรฝpoฤet spoยญtreby tepla na vykurovanie sa uvaลพovala 20ย ยฐC. Na vรฝpoฤet spotreby tepla na chladenie sa uvaยญลพovala priemernรก mesaฤnรก vnรบtornรก teplota 22ย ยฐC. Tepelnรฉ zisky aย mnoลพstvo vetracieho vzduchu sa stanovili vย sรบlade sย TNI 73ย 0329. Poฤรญtalo sa sย nรบtenรฝm vetranรญm, vย zimnรฝch mesiacoch so spรคtnรฝm zรญskavanรญm tepla sย รบฤinnosลฅou 75 %, vย letnรฝch mesiacoch bez rekuperรกcie. Vย obdobรญ chladenia sa poฤรญtalo sย clonenรญm, aย to sย korekฤnรฝm ฤiniteฤพom 0,25. Clonenie sa predpokladรก poฤas 50 percent obdobia. Tento ฤiniteฤพ zodpovedรก naprรญklad bielym, mรกlo priepustnรฝm ลพalรบziรกm umiestneยญnรฝm vย interiรฉri vย sรบlade sย ฤSN EN ISO 13790.
Vย rรกmci vรฝpoฤtu sa menila miera zasklenia jednotlivรฝch fasรกd aย vyloลพenie markรญzy na juลพnรฝch oknรกch, zastรบpenรฉ uhlom tienenia (obr. 1) viฤ tab.ย 3. Oknรก na ostatnรฝch fasรกdach sa sย ohฤพadom na menลกรญ efekt markรญzy uvaลพovali netienenรฉ. Na zรกpadnej aย vรฝchodnej fasรกde by vzhฤพadom na nรญzke slnko bolo vhodnejลกie pouลพiลฅ skรดr tienenie boฤnรฝmi rebrami ako markรญzou. Pri vรฝpoฤte sa vลกak sย tรฝmto typom tienenia nepoฤรญtalo.
Korekฤnรฉ ฤinitele tienenia pre mesaฤnรบ metรณdu sa vย ฤSN EN ISO 13790 uvaลพujรบ konลกtantnรฉ poฤas celรฉho roka. Tento prรญstup nie je vhodnรฝ na vรฝpoฤet chladenia vย letnom obdobรญ alebo na hodnotenie jednotlivรฝch mesiacov roku, pretoลพe hodnoty sรบ nastavenรฉ na zรญskanie celoroฤnej bilancie spotreby tepla na vykurovanie [2]. Na vรฝpoฤet tienenia markรญzou sa preto pouลพil model nekoneฤnej markรญzy [3], na zรกklade ktorรฉho sa zย hodinovรฝch klimatickรฝch dรกt spoฤรญtali korekฤnรฉ ฤinitele pre jednotlivรฉ mesiace roku pre danรฉ vyloลพenie markรญzy.
Hฤพadalo sa najvhodnejลกie zasklenie jednotlivรฝch fasรกd pri zvolenom tienenรญ okien na juลพยญnej strane markรญzou. Kritรฉriom optimalizรกcie bol prostรฝ sรบฤet mernej spotreby tepla na vykurovanie aย chladenie vztiahnutรฝ na vykurovanรบ podlahovรบ plochu. Tรฝmto prรญstupom sa prikladรก rovnakรก vรกha spotrebe tepla na vykurovanie aj chladenie. Aj keฤ sprรกvny nรกvrh rodinnรฉho domu by mal vyluฤovaลฅ potrebu chladenia, mnoลพstvo fiktรญvnej spotreby tepla na chladenie zodpovedรก komfortu vnรบtornรฉho prostredia vย letnom obdobรญ. ฤalลกรญm sledovanรฝm parametrom bola priemernรก mesaฤnรก vnรบtornรก teplota poฤรญtanรก za predpokladu ustรกlenรฉho teplotnรฉho stavu.
Vรฝsledky
Najvhodnejลกรญ spรดsob zasklenia vลกetkรฝch variantov domov vidieลฅ na obr.ย 2. Treba vลกak zdรดยญrazniลฅ, ลพe vย niektorรฝch prรญpadoch ide oย veฤพmi plochรฉ optimum, teda zmena premennรฝch parametrov nespรดsobรญ zรกsadnรบ zmenu sledovanรฝch spotrieb tepla (obr.ย 3 vpravo). Samotnรฉ hodnoty optima majรบ teda skรดr orientaฤnรฝ charakter, dรดleลพitejลกรญ je vzรกjomnรฝ vzลฅah medzi jednotlivรฝmi variantmi.
Obr. 2ย Optimรกlny pomer zasklenia fasรกd pre rozliฤnรฉ varianty budov vย zรกvislosti od uhla tienenia okien na juลพnej strane
Fgla โ pomer zasklenia fasรกdy: N โ severnรก strana, WE โ zรกpadnรก aย vรฝchodnรก strana, Sย โ juลพnรก strana; QH/QC โ mernรก spotreba tepla na vykurovanie/chladenie; Ta โ najvyลกลกia priemernรก mesaฤnรก vnรบtornรก teplota vย roku
Obr. 3 Zรกvislosลฅ mernej spotreby tepla aย vnรบtornej teploty od zasklenia juลพnej fasรกdy Fgla_S pre variant priemernรฝ, ลฅaลพkรฝ, NED so zasklenรญm severnej, vรฝchodnej aย zรกpadnej fasรกdy 5 %
QH/QC โ mernรก spotreba tepla na vykurovanie/chladenie, Qtot โ celkovรก spotreba tepla (vykurovanie + chladenie),
Ta โ najvyลกลกia priemernรก mesaฤnรก vnรบtornรก teplota vย roku
Optimรกlna miera zasklenia vo vลกeobecnosti klesรก so zniลพovanรญm priemernรฉho sรบฤiniteฤพa prechodu tepla obรกlkou budovy. Vย prรญpade dobre zateplenรฝch domov rastie spotreba tepยญla na chladenie so zvรคฤลกenรญm zasklenรฝch plรดch rรฝchlejลกie, ako klesรก spotreba tepla na vykurovanie. To vyplรฝva zย niลพลกรญch vyuลพiteฤพnรฝch tepelnรฝch strรกt, ktorรฉ vย letnรฝch dลoch nestaฤia vykompenzovaลฅ tepelnรฉ zisky. Optimรกlne zasklenie vychรกdza takisto niลพลกie vย prรญpade domov zย ฤพahลกรญch stavebnรฝch materiรกlov ako pri domoch realizovanรฝch zย ลฅaลพลกรญch stavebnรฝch materiรกlov. Je to zย dรดvodu obmedzenรฝch moลพnostรญ ukladania nadbytoฤnรฝch tepelnรฝch ziskov do hmoty konลกtrukcie.
Pri markรญze sย najvรคฤลกรญm vyloลพenรญm (uhol tienenia 60ยฐ) sa pri niektorรฝch variantoch stalo okno na juลพnej strane prรญliลก stratovรฝm aย ako vรฝhodnejลกie vychรกdzalo zvรคฤลกenie netienenรฝch zasklenรฝch plรดch na vรฝchodnej aย zรกpadnej fasรกde pri minimรกlnom zasklenรญ juลพnej fasรกdy (obr.ย 2).
Tienenie markรญzou ovplyvnรญ aj citlivosลฅ budovy na zmenu zasklenia juลพnej fasรกdy (obr.ย 3). Vย prรญpade variantov sย markรญzou sa zmena zasklenia prejavรญ na celkovej spotrebe tepla relatรญvne vย malom meradle. Zย toho vyplรฝva, ลพe veฤพmi nezรกleลพรญ na tom, do akej miery sa nรกvrh odchรฝli od optima. Rovnako aj vnรบtornรก teplota nevykazuje takรบ vรฝraznรบ zรกvislosลฅ aย nerastie so zvรฝลกenรญm zasklenia tak prudko. Naopak, vย prรญpade variantov bez tienenia moลพno vidieลฅ oveฤพa vรฝraznejลกiu reakciu na zvรฝลกenie miery zasklenia. Rรฝchlejลกie rastie spotreba tepla na chladenie aj vnรบtornรก teplota, zรกroveล rรฝchlejลกie klesรก spotreba tepla na vykurovanie. Vย prรญpade budov zย ฤพahkรฝch materiรกlov je tรกto citlivosลฅ eลกte vรฝraznejลกia.
Mรดลพe sa zdaลฅ prekvapivรฉ, ลพe na zรกklade vรฝsledkov optimalizaฤnej รบlohy vychรกdza pri vรคฤลกine variantov ako najpriaznivejลกรญ pomerne malรก plocha okien na oslnenej fasรกde, predovลกetkรฝm pre varianty sย parametrami na รบrovni pasรญvneho domu, aย to aj pri uvaลพovanรญ tienenia okien na juลพnej strane markรญzou. Treba si vลกak uvedomiลฅ, ลพe pouลพitรก metรณda aย vรฝpoฤtovรฝ model sรบ veฤพmi zjednoduลกenรฉ aย nezahลลajรบ rad moลพnรฝch vplyvov. Navyลกe, vรฝsledky optimalizรกcie zรกvisia vo veฤพkej miere od nastavenia rovnakรฝch vรกh pre vykurovanie aย chladenie (jednoduchรฝ sรบฤet). Pokiaฤพ by sa uvaลพovalo, ลพe existujรบ inรฉ efektรญvne cesty na zlepลกenie tepelne pohody vย lete (naprรญklad vychladenie priestoru noฤnรฝm vetranรญm pri budovรกch sย vyลกลกou akumulaฤnou schopnosลฅou aย podobne), ktorรฉ sa vย rรกmci pouลพitรฉho vรฝpoฤtovรฉho modelu nezohฤพadnili, mohol by sa klรกsลฅ vรคฤลกรญ dรดraz na spotrebu tepla na vykurovanie. Po tejto zmene by bolo optimรกlne percento zasklenia oslnenรฝch fasรกd vyลกลกie. Otรกzka nastavenia vรกh je do znaฤnej miery subjektรญvna. Navyลกe, oknรก plnia aj inรฉ dรดleลพitรฉ funkcie, ako len podiel na energeticยญkej bilancii, naprรญklad zabezpeฤujรบ prirodzenรฉ osvetlenie, vizuรกlny kontakt sย vonkajลกรญm prostredรญm, vรฝhฤพad na krajinu aย podobne. Veฤพkosลฅ okien teda nemoลพno podriaฤovaลฅ iba energetickรฝm poลพiadavkรกm.
Zรกver
Pri zvyลกovanรญ zasklenia oslnenรฝch fasรกd klesรก spotreba tepla na vykurovanie. Zรกroveล vลกak rastie spotreba tepla na chladenie aย zvyลกuje sa vnรบtornรก teplota. Na eliminovanie tohto efektu treba navrhnรบลฅ vhodnรฉ tienenie, naprรญklad markรญzou na oknรกch na juลพnej strane, boฤnรฝmi rebrami na oknรกch na zรกpadnej aย vรฝchodnej strane, prรญpadne vhodne zvolenou vรฝsadbou vegetรกcie, ozelenenรฝmi pergolami aย podobne. Hoci sa tieto rieลกenia mรดลพu zdaลฅ ako samozrejmรฉ, kaลพdodennรก skรบsenosลฅ sย budovami okolo nรกs ukazuje, ลพe skutoฤnosลฅ je niekedy inรก.
Optimรกlna miera zasklenia zย hฤพadiska energetickรฝch poลพiadaviek klesรก so zniลพovanรญm priemernรฉho sรบฤiniteฤพa prechodu tepla obรกlยญkou budovy, ako aj so zniลพovanรญm akumulaฤnej schopnosti. Tienenie markรญzou mรก zรกsadnรฝ vplyv nielen na zvรฝลกenie komfortu vnรบtornรฉho prostredia vย letnom obdobรญ, ale aj na znรญลพenie citlivosti budovy na nadmernรฉ zasklenie. Nรกvrh zasklenรฝch plรดch sย vhodnรฝm tienenรญm tak mรดลพe lepลกie reagovaลฅ na ฤalลกie poลพiadavky kladenรฉ na oknรก, ako je prirodzenรฉ osvetlenie miestnostรญ alebo vรฝhฤพad.
Ak sa pomer zasklenia pohybuje vย rozumnรฝch medziach vo vzลฅahu kย uvaลพovanรฉmu tieneniu, spotreba tepla na vykurovanie je vย prรญpade rodinnรฝch domov vลพdy dominantnรก vย porovnanรญ so spotrebou tepla na chladenie (obr.ย 2). Kvalitnรฝm nรกvrhom teda moลพno aj vย lete dosiahnuลฅ dobrรฝ komfort vnรบtornรฉho prostredia bez potreby chladenia.
Vzhฤพadom na znaฤnรบ zjednoduลกenosลฅ vรฝpoฤtovรฉho modelu (mesaฤnรก metรณda) nemoลพno braลฅ konkrรฉtne vรฝsledky absolรบtne. Mรดลพu poslรบลพiลฅ na porovnanie variantov aย analรฝzu sรบvislostรญ. Na posรบdenie sprรกvania sa aย reakcie konkrรฉtnej budovy by bola potrebnรก podrobnejลกia vรฝpoฤtovรก metรณda, ktorรก by umoลพnila dostatoฤne presne zahrnรบลฅ vลกetky kฤพรบฤovรฉ okolnosti ovplyvลujรบce skรบmanรฉ kritรฉrium aย modelovanie reรกlnej prevรกdzky budovy, naprรญklad ฤasovo premennรฉ teplotnรฉ zisky spojenรฉ sย uลพรญvanรญm budovy, dynamickรฉ clonenie vย zรกvislosti od intenzity slneฤnรฉho ลพiarenia, premenlivรฉ vetranie vย priebehu dลa vย zรกvislosti od teploty vonkajลกieho vzduchu aย podobne.
TEXT: Ing. Kateลina Sojkovรก
OBRรZKY aย FOTO: autorka, Dano Veselskรฝ
Ing. Kateลina Sojkovรก pรดsobรญ na Katedre konลกtrukciรญ pozemnรฝch stavieb Stavebnej fakulty ฤVUT vย Prahe.
Tento ฤlรกnok vznikol za finanฤnej podpory zย projektu 2A-1TP1/129 MPO Nulovรฝ dom aย grantu SGS10/130/OHK1/2T/11 ล tudentskรก grantovรก sรบลฅaลพ.
Literatรบra
1.ย ย ย Stanฤk, K.: Summer Thermal Stability of Modern Wooden-framed Houses. In: Sustainable construction of buildings (Udrลพitelnรก vรฝstavba budov, sbornรญk konference Udrลพitelnรก vรฝstavba budov, Praha 3. โ 4. รบnora 2010). Praha: ฤVUT vย Prahe, 2010, s. 17 โ 24. ISBN 978-80-01-04733-0.
2.ย ย ย ลฝenka, M.: Vliv stรญnฤnรญ na vyuลพitรญ solรกrnรญ energie vย pasivnรญch budovรกch vย architektonickรฝch, stavebnฤ-fyzikรกlnรญch aย energetickรฝch souvislostech. Dizertaฤnรก prรกca. Praha: ฤVUT vย Prahe, Stavebnรก fakulta, 2011.
3.ย ย ย Cihelka, J.: Solรกrnรญ tepelnรก technika. 1. vyd. Nakl. Tomรกลก Malina, 1994, 208 s. ISBN 80-900759-5-9.
ฤlรกnok bol uverejnenรฝ v ฤasopise Sprรกva budov.