Výroba čerstvého betónu v betonárňach
Galéria(6)

Výroba čerstvého betónu v betonárňach

Partneri sekcie:

Nároky na kvalitu dnes už prakticky vylúčili ručnú výrobu čerstvého betónu. Strojovo sa vyrába aj pri menších­ stavbách a individuálnej­ výstavbe. Výroba čerstvého betónu v betonárňach predstavuje nielen efektívny, ale aj vysoko­ mechanizovaný spôsob. Jednotlivé komponenty­ betonárne sú navzájom technicky vyvážené s cieľom dosiahnuť maximálnu výkonnosť­ pri zodpovedajúcej kvalite betónu.

Miešaním sa musí čerstvý betón homogenizovať, t. j. jeho jednotlivé komponenty sa musia premiešať tak, aby sa kamenivo rovnomerne obalilo cementovou maltou. Podľa STN EN 206-1 je čerstvý betón (fresh concrete) betón celkom zamiešaný a zároveň v takom stave, ktorý ešte umožňuje jeho zhutnenie zvoleným spôsobom. Na rýchle a kvalitné miešanie je dôležitý systém miešacieho zariadenia a jeho konštrukcia.

Betonárne
Betonáreň sa dá charakterizovať ako komplexné technologické zariadenie – zostava strojov a zariadení, ktoré zabezpečuje:

  • manipuláciu s kamenivom – prísun a dávkovanie jednotlivých zložiek,
  • manipuláciu s vodou a ostatnými prísadami,
  • miešanie všetkých zložiek,
  • manipuláciu s čerstvým betónom a plnenie do odvozných prostriedkov.

Zariadenia na výrobu čerstvého betónu možno rozdeliť podľa rozličných kritérií:

  • z organizačného hľadiska – na individuálnu a servisnú výrobu (transportbetón),
  • podľa konštrukcie – na mobilné, premiestniteľné a stabilné,
  • z hľadiska stupňa mechanizácie – na samostatné malé miešačky, komplexné mechanické jednotky, dávkovacie stanice a betonárne,
  • z hľadiska úrovne ovládania – na ovládané ručne, poloautomaticky, plnoautomaticky (riadené počítačom – mikroprocesormi).

Podľa spôsobu usporiadania jednotlivých komponentov môžu byť betonárne horizontálne alebo vertikálne (obr. 1). Z hľadiska premiestniteľnosti môžu mať stabilné usporiadanie (z dôvodu väčšej výkonnosti a podmienky prevádzkovania), ale aj mobilné a prenosné vyhotovenie. Na výkonnosť betonárne má zásadný vplyv spôsob jej ovládania, a tým úroveň automatizovaného systému na dávkovanie, miešanie a registráciu miešacieho procesu. Výrobcovia riešia rozličné systémy ovládania, ako sú manuálne, poloautomatické a automatické. Pri poloautomatickom a automatickom ovládaní je neoddeliteľnou súčasťou vybavenia počítač. 

Jadro miešacieho centra tvoria miešačky. V súčasnosti sa najčastejšie vyrábajú rotorové miešačky s núteným miešaním a pohonom zhora alebo zdola. Vo všeobecnosti ide o stroje, ktoré sa ako samostatné jednotky používajú na premiešanie zložiek čerstvého betónu alebo na výrobu mált.

Možno ich rozdeliť podľa:

  • technológie výroby čerstvého betónu – na cyklické a kontinuálne,
  • spôsobu miešania – na miešačky spádové (gravitačné) a miešačky s núteným miešaním (aktivačné),
  • konštrukcie miešacieho jadra – na tanierové, žľabové a kombinované,
  • spôsobu ovládania – na ručné (mechanické) a poloautomatické,
  • spôsobu umiestnenia – na stabilné a premiestniteľné (na podvozku).

Výkonnostné parametre delia betonárne na:

  • malé (5 až 12 m3/h),
  • stredné (18 až 25 m3/h) – prenosné a stabilné,
  • veľké (nad 50 m3/h) – stabilné vyhotovenie.

Usporiadanie a konštrukčné vyhotovenie stredných a veľkých betonární sa rieši s ohľadom na ich prevádzkovanie aj v zimných podmienkach. Technologické parametre betonární, ktoré je potrebné poznať pri ich návrhu, sú uvedené v [1]. V našich podmienkach sa využívajú betonárne strednej triedy.

Najväčšiu zostavu betonární na jednom stavenisku predstavujeme na obr. 3. Ide o zostavu DUOMAT 250 a SGME 320 na stavenisku Vítkovice – výstavba diaľnice, s celkovou výkonnosťou cez 500 m3/h. Na rozšírenie informácií odporúčame literatúru [2, 3].

Jedným zo slovenských výrobcov betonární je bardejovská spoločnosť Transunit, ktorá pokračuje v tradícii výroby betónu od roku 1981. V tomto období sa začala v ZŤS výroba už legendárnej betonárne s označením SB 20. Jadrom terajších betonární sú miešačky typu THM (obr. 2) riešené ako tanierové horizontálne s núteným miešaním s pohonom zospodu. Ostatné doplňujúce komponenty – váhy, dopravníky, ako aj miešačky – sú vybavené filtrami, ochranou proti preplneniu a odprašovacími systémami.

Súčasťou betonární je aj recyklačné zariadenie na úpravu zostatkového čerstvého betónu (obr. 4). Riadiace systémy sú plnoautomatické s možnosťou pripojenia na nadriadený systém a možnosťou diaľkového prenosu a servisu. V súčasnosti sa prezentuje ponuka uvedená v tab. 1.

Obr. 2: Tanierová miešačka THM 1500 Obr. 4: Recyklačné zariadenie

Tab. 1: Parametre betonární


doc. Ing. Ľubomír Cais, CSc.
Foto: archív autora, Transunit

Ľubomír Cais sa profesijne orientuje na oblasť technológie stavieb a zaoberá sa mechanizáciou stavebných procesov.

Literatúra
1. Cais, Ľ., Hyben, I: Mechanizátor stavebnej firmy. Stavebný trh. Martin, 2006.
2. Cais, Ľ.: Mechanizácia stavebných procesov. Košice: Elfa, 2005.
3. Bašková, R.: Realizácia betónových konštrukcií. Stavebný trh. Martin: 2008.


Článok bol uverejnený v časopise Inžinierske stavby/Inženýrské stavby.