Aplikácia samonivelačnej stierky (Pracovný postup)
Pri väčšom výškovom rozdiele podláh medzi dvoma miestnosťami je dôležité zvoliť vhodný vyrovnávací materiál. Ak je zároveň potrebné splniť požiadavku na rýchlu pochôdznosť podlahy, možným riešením je rýchlotvrdnúca samonivelačná vyrovnávacia stierka vystužená vláknami, ktorá je vhodná na vyrovnanie nerovností v hrúbke 3 až 30 mm.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Krok 6: Penetrácia podkladu
Na zlepšenie priľnavosti samonivelačnej stierky sa na podklad nanesie širokou maliarskou štetkou celoplošne v rovnomernej vrstve penetračná priľnavostná emulzia. Penetračný náter sa nechá dôkladne zaschnúť (približne 3 h).
Neprehliadnite: Ľahká alebo ťažká plávajúca podlaha? Akú podlahu vybrať do interiéru?
Krok 7: Samonivelačná stierka
Suchá samonivelačná stierka sa dôkladne zmieša s vodou nízkootáčkovým miešadlom (max. 500 ot./min.) na homogénnu tekutú kašu bez hrudiek. Spracovaná zmes sa ihneď naleje na pripravený podklad.
Krok 8: Požadovaná hrúbka stierky
Samonivelačná hmota sa roztiahne tzv. rakľou s jemným zubom alebo stierkou do požadovanej hrúbky vrstvy (3 až 30 mm).
Krok 9: Odvzdušnenie vrstvy
Vzduchové bubliny, ktoré vznikli pri miešaní samonivelačnej stierky, sa odstránia ihlovým valčekom (tzv. ježkom) alebo metlou s tvrdými štetinami.
Krok 10: Pochôdznosť podlahy
Samonivelačná stierka sa nechá dôkladne zaschnúť. Podlaha je pochôdzna po 3 hodinách.
Krok 11: Zrezanie okrajovej pásky
Na záver sa pomocou noža na koberce odrežú presahujúce okrajové dilatačné pásy zarovno s vyrovnaným povrchom. Po 24 hodinách sa môže na podklad ukladať dlažba.
Foto: quick-mix
Článok bol uverejnený v časopise Stavebné materiály 5/2019.