Vysokohodnotnรฝ vlรกknobetรณn
V betรณnovom staviteฤพstve sa vlรกknobetรณn povaลพuje za progresรญvny konลกtrukฤnรฝ materiรกl. Jeho uplatnenie v nosnรฝch prvkoch a konลกtrukciรกch mรก svoje ลกpecifickรฉ problรฉmy, avลกak poskytuje novรฉ moลพnosti vyuลพitia vlastnostรญ betรณnov s vysokou pevnosลฅou.
Postupnรฝ vรฝvoj konลกtrukฤnรฝch materiรกlov na bรกze cementu v uplynulรฝch desaลฅroฤiach sa dรก charakterizovaลฅ ako snaha o hฤพadanie novรฝch moลพnostรญ vyuลพitia betรณnu v jeho novodobรฝch formรกch v oblasti betรณnovรฉho staviteฤพstva. Vรฝsledky vรฝskumu a vรฝvoja vysokohodnotnรฝch betรณnov a ich vyuลพitie v praxi prinieslo novรฝ pohฤพad na betรณn ako konลกtrukฤnรฝ materiรกl. Tradiฤnรฝ, obyฤajnรฝ betรณn (OB) pozostรกvajรบci z troch zloลพiek (cement, kamenivo, voda) sa v prรญpade vysokopevnostnรฝch betรณnov (VPB), pre ktorรฉ sa tieลพ pouลพรญva oznaฤenie vysokohodnotnรฝ betรณn (VHB), postupne nahradil viaczloลพkovรฝm materiรกlom (cement, kamenivo, voda, prรญsady, prรญmesi). Sprievodnรฝm javom zvyลกujรบcej sa pevnosti betรณnu je strata jeho ลฅaลพnosti (duktility). Preto sa v prรญpade VHB ฤasto musรญ zabezpeฤenie poลพadovanej ลฅaลพnosti rieลกiลฅ pridanรญm vlรกknovej vรฝstuลพe. Tรกto sa pouลพรญva najmรค vo forme krรกtkych vlรกkien z ocele alebo vhodnรฉho plastu nรกhodne rozptรฝlenรฝch v celom objeme betรณnu.
Vlรกknami vystuลพenรฝ cementovรฝ kompozit
Vysokohodnotnรฝ vlรกknami vystuลพenรฝ cementovรฝ kompozit, oznaฤovanรฝ tieลพ zjednoduลกene vlรกknobetรณn โ VB (angl. Fiber Reinforced Concrete โ FRC), moลพno vo vลกeobecnosti definovaลฅ ako kompozit pozostรกvajรบci z dvoch hlavnรฝch zloลพiek, a to cementovej matrice a vlรกkien. Pritom aj samotnรบ cementovรบ matricu je moลพnรฉ chรกpaลฅ v prรญpade vysokohodnotnรฉho vlรกknami vystuลพenรฉho cementovรฉho kompozitu โ VHVVCK (angl. High Performance Fibre Reinforced Cementitous Composit โ HPFRCC) ako kompozit skladajรบci sa z viacerรฝch zloลพiek. Z pohฤพadu dรดleลพitosti je cementovรก matrica primรกrnou zloลพkou VHVVCK. Vlรกkna predstavujรบ sekundรกrnu zloลพku VHVVCK vo forme nรกhodne rozptรฝlenรฝch vlรกkien v celom objeme betรณnu. Princรญp VB, resp. VHVVCK spoฤรญva vo vzรกjmnom synergickom spolupรดsobenรญ cementovej matrice s vlรกknami, ฤo je nevyhnutnรฝm predpokladom na vรฝrobu efektรญvneho kompozitnรฉho konลกtrukฤnรฉho materiรกlu. Zloลพenie cementovej matrice, ฤi uลพ ide o pastu v ฤerstvom stave, alebo cementovรฝ kameล v zatvrdnutom stave, je kฤพรบฤovรฝm problรฉmom, od ktorรฉho sa odvรญjajรบ jeho vlastnosti. V prรญpade VB je tvar pracovnรฉho diagramu v ลฅahu charakteristickou ฤrtou, podฤพa ktorej sa dรก urฤiลฅ, ฤi ide o typ tradiฤnรฉho VB alebo ho moลพno oznaฤiลฅ prรญvlastkom vysokohodnotnรฝ, teda zaradiลฅ ho do kategรณrieVHVVCK.
Vysokohodnotnรฉ vlรกknami vystuลพenรฉ cementovรฉ kompozity, teda VHVVCK, sรบ modernรฉ konลกtrukฤnรฉ materiรกly navrhnutรฉ na princรญpe cementovej matrice a krรกtkych vรฝstuลพnรฝch vlรกkien. Ide o materiรกly s vysokou ลฅaลพnosลฅou, ktorรก vytvรกra podmienky na vznik a rozvoj veฤพkรฉho mnoลพstva jemnรฝch trhlรญn pri urฤitom stupni ลฅahovรฉho namรกhania a ลฅahovรฉho spevnenia (v angl. oznaฤovanรฉ ako strain-harderning characteristics), ฤo je charakteristickรฉ pri pรดsobenรญ jednoosovรฉho ลฅahovรฉho namรกhania. Niektorรฉ zahraniฤnรฉ predpisy vo forme โodporรบฤanรญ pre nรกvrh a vyuลพitie VHVVCKโ (napr. [5]) vychรกdzajรบ z predpokladov, ลพe priemernรฉ medznรฉ pevnostnรฉ charakteristiky VHVVCK sa urฤia formou dohodnutรฝch skรบลกobnรฝch metรณd za predpokladu, ลพe priemernรก ลกรญrka trhlรญn bude menลกia ako 0,2 mm. Za tรฝchto podmienok sa dรก predpokladaลฅ, ลพe vลกetky zloลพky, z ktorรฝch sa skladรก zatvrdnutรฝ VHVVCK, budรบ stabilnรฉ a trvanlivรฉ poฤas celej prevรกdzkovej ลพivotnosti prvku, resp. konลกtrukcie z tohto konลกtrukฤnรฉho materiรกlu. VHVVCK patria do skupiny konลกtrukฤnรฝch materiรกlov oznaฤovanรฝch v anglickom jazyku tieลพ ako Engineered Cementitous Composites โ ECC, ktorรฉ sรบ zaloลพenรฉ a boli vyvinutรฉ na princรญpoch mikromechaniky a lomovej mechaniky.
Obr. 2 Niektorรฉ druhy plastovรฝch vlรกkien do vlรกknocementovรฝch kompozitov
Vlรกknovรก vรฝstuลพ do betรณnu
V sรบฤasnosti sa pouลพรญva vlรกknovรก vรฝstuลพ do betรณnu na bรกze ocele, skla, polymรฉrov, uhlรญka a celulรณzy. Dฤบลพka vlรกkien sa pohybuje v rozpรคtรญ od 3 do 64 mm. Priemer vlรกkien je od niekoฤพko ฮผm aลพ do 1 mm. Prierez vlรกkna mรดลพe byลฅ kruhovรฝ, ovรกlny, pravouhlรฝ, polygonรกlny, prรญpadne inรฝ, v zรกvisloti od toho, z akรฉho materiรกlu a akรฝm vรฝrobnรฝm postupom sa vlรกkno vyrรกba. Z hฤพadiska veฤพkosti sa vlรกkna do betรณnu rozdeฤพujรบ na dve zรกkladnรฉ kategรณrie, a to na mikrovlรกkna a makrovlรกkna. Do kategรณrie mikrovlรกkien patria vlรกkna s priemerom alebo ekvivalentnรฝm priemerom menลกรญm ako 0,3 mm. Vlรกkna s priemerom vรคฤลกรญm ako 0,3 mm patria do kategรณrie makrovlรกkien. Pod ekvivalentnรฝm priemerom vlรกkna sa rozumie priemer kruhovรฉho prierezu, ktorรฉho prierezovรก plocha je rovnakรก ako prierez danรฉho vlรกkna, a to d = 4A/ฯ.
Prehฤพad vlรกkien pouลพรญvanรฝch ako rozptรฝlenรก vรฝstuลพ do betรณnu so zรกkladnรฝmi vlastnosลฅami a charakteristikami je uvedenรฝ v tabuฤพke [3]. Na obrรกzku 1 sรบ niektorรฉ typy oceฤพovรฝch vlรกkien najฤastejลกie pouลพรญvanรฝch ako rozptรฝlenรก vรฝstuลพ do betรณnu. Niektorรฉ typy plastovรฝch vlรกkien vidieลฅ na obrรกzku 2.
Mnoลพstvo vlรกkien v betรณne sa pohybuje v rozpรคtรญ od 0,1 % do 5 % z objemu betรณnu. Pouลพitรฉ mnoลพstvo vlรกkien je urฤenรฉ aj technologickรฝmi poลพiadavkami ฤพahkรฉho mieลกania a spracovania ฤerstvรฉho VB. Malรฉ mnoลพstvo vlรกkien v rozsahu 0,1 % aลพ 0,3 % sa najฤastejลกie pouลพรญva s cieฤพom obmedzenia a kontroly ลกรญrky technologickรฝch trhlรญn od รบฤinkov objemovรฝch zmien a teploty. Pri pouลพitom mnoลพstve vlรกkien nad 0,3 % z objemu betรณnu sรบ mechanickรฉ vlastnosti zatvrnutรฉho VB rozdielne oproti OB bez vlรกkien. V posttrhlinovom ลกtรกdiu je zatvrdnutรฝ VB schopnรฝ prenรกลกaลฅ รบฤinky zvyลกujรบceho sa namรกhania. Schopnosลฅ VB absorbovaลฅ energiu v stave, keฤ je cementovรก matrica prestรบpenรก trhlinami, sa oznaฤuje ako ลฅaลพnosลฅ, resp. hรบลพevnatosลฅ. Pri vyลกลกรญch mnoลพstvรกch vlรกknovej vรฝstuลพe sa okrem zvรฝลกenia posttrhlinovej tuhosti eลกte prejavuje efekt ลฅahovรฉho spevnenia. Sprievodnรฝm javom ลฅahovรฉho spevnenia je fakt, ลพe pevnosลฅ VB je vyลกลกia ako pevnosลฅ samotnej cementovej matrice. Rozvoj hustej sรบstavy trhlรญn v pseudoduktilnรฝch kompozitoch je podmienkou ลฅahovรฉho spevnenia a vytvรกra zvรฝลกenรบ schopnosลฅ VHVVCK absorbovaลฅ energiu.
Pracovnรฝ diagram zรกvislosti napรคtie โ pretvorenie
Ak pracovnรฝ diagram zรกvislosti napรคtie โ pretvorenie v ลฅahu skรบลกobnej vzorky vykazuje ลฅahovรฉ spevnenie (alebo pseudoลฅahovรฉ spevnenie) po vzniku prvej trhliny, moลพno pouลพiลฅ prรญvlastok vysokohodnotnรฝ kompozit, teda VHVVCK (obr. 3 a 4). Pri tradiฤnom VB jeho diagram zรกvislosti napรคtie โ pretvorenie vykazuje deformaฤnรฉ ochabnutie okamลพite po vzniku prvej trhliny (obr.โฏ3). Oproti tomu tvar diagramu zรกvislosti napรคtie โ pretvorenie VHVVCK v ลฅahu vyjadruje jeho pruลพno-plastickรฉ sprรกvanie. Na zรกklade vyลกลกie uvedenรฉho moลพno vysloviลฅ nasledujรบcu definรญciu:
VHVVCK je vyลกลกia trieda vlรกknobetรณnovรฉho kompozitu charakterizovanรก jeho spevnenรญm pretvorenรญ pri ลฅahovom namรกhanรญ po vzniku prvej trhliny a nรกsledne sprevรกdzanรก hustรฝm rozvojom trhlรญn aลพ po relatรญvne vysokรบ รบroveล pretvorenia.
Obr. 3 Typickรฝ tvar diagramu zรกvislosti napรคtie โ pretvorenie alebo napรคtie โ predฤบลพenie pri ลฅahovom namรกhanรญ aลพ do รบplnรฉho poruลกenia pri tradiฤnom VB a VHVVCK podฤพa [2]
Obr. 4 Typickรฝ diagram zรกvislosti napรคtie โ pretvorenie v ลฅahu vlรกknami vystuลพenรฉho cementovรฉho kompozitu: a) pri ลฅahovom ochabnutรญ, b) pri ลฅahovom posilnenรญ
ลคahovรฉ spevnenie je veฤพmi pozitรญvna vlastnosลฅ kompozitnรฉho materiรกlu, vo vลกeobecnosti je sprevรกdzanรก viacnรกsobnรฝm poruลกenรญm hustou sรบstavou vlasovรฝch trhlรญn, ktorรก je podstatou veฤพkej kapacity absorpcie energie. Inรฝmi slovami, dosiahnutie efektu ลฅahovรฉho spevnenia je moลพnรฉ vyjadriลฅ porovnanรญm posttrhlinovej pevnosti v ลฅahu ฯpc a pevnosti v ลฅahu po vzniku prvej trhliny ฯcc, to znamenรก ฯpc โฅ ฯcc (obr. 3). Pri pouลพitรญ energetickรฉho princรญpu moลพno vyลกลกie uvedenรฝ vzลฅah nahradiลฅ vyjadrenรญm, ลพe energia potrebnรก na vytvorenie novej trhliny je menลกia ako energia potrebnรก na otvorenie uลพ existujรบcej trhliny. Schรฉmatickรฉ znรกzornenie diagramu zรกvislosti napรคtie โ pretvorenie pri VHVVCK je uvedenรฉ na obrรกzkoch 3โฏa 4. Zaฤรญna sa stรบpajรบcou vetvou aลพ po รบroveล prvej trhliny (oblasลฅ I.) a pokraฤuje รบsekom ลฅahovรฉho spevnenia (oblasลฅ II.), pri ktorom nastรกva hustรฝ rozvoj vlasovรฝch trhlรญn. Bod, pri ktorom nastรกva prvรฉ poruลกenie trhlinou, je urฤenรฝ sรบradnicami ฯcc a ฮตcc. Poslednรฝ bod B ยญvetvy diagramu zachytรกvajรบci spevnenie pretvorenรญ predstavujรบ posttrhlinovรฉ napรคtie ฯpc a pretvorenie ฮตpc. Vrcholovรฝ bod predstavuje aj stav, keฤ v jednej z trhlรญn dรดjde ku kritickรฉmu zvรคฤลกovaniu jej ลกรญrky. Toto miesto kritickej trhliny prestavuje aj miesto budรบceho รบplnรฉho poruลกenia. Od bodu B dochรกdza k prudkรฉmu poklesu odolnosti. Vznik ฤalลกรญch trhlรญn uลพ nenastรกva a pri zvyลกujรบcom sa namรกhanรญ dochรกdza k zvรคฤลกovaniu ลกรญrky jednej (kritickej) trhliny. Napรคtie v miestach ostatnรฝch trhlรญn sa postupne zniลพuje a ลกรญrky trhlรญn sa zmenลกujรบ. Klesajรบca ฤasลฅ pracovnรฉho diagramu predstavuje zรกvislosลฅ zaลฅaลพenia na ลกรญrke kritickej trhliny (oblasลฅโฏIII.). Pozdฤบลพ klesajรบcej vetvy mรดลพe dรดjsลฅ v kritickej trhline pri niektorรฝch vlรกknach k ich roztrhnutiu, pri ฤalลกรญch k povytiahnutiu alebo ku kombinรกcii obidvoch efektov. Treba si uvedomiลฅ, ลพe pred tรฝm, ako sa lokalizuje miesto kritickej trhliny, sa predฤบลพenie kompozitu premieta do pretvorenia v ลฅahu, keฤ sa rozhodne o tom, ฤi prevlรกdne efekt ลฅahovรฉho ochabnutia alebo ลฅahovรฉho spevnenia. Po lokalizรกcii kritickej trhliny sa predlลพovanie riadi otvรกranรญm kritickej trhliny. Pozdฤบลพ klesajรบcej vetvy v oblasti III. (obr. 3 a 4) strรกca pretvorenie materiรกlu ako takรฉ na vรฝzname.
Pracovnรฝ diagram tradiฤnรฉho VB ako cementovรฉho kompozitu prebieha rovnakรฝm spรดsobom ako pri VHVVCK (oblasลฅ I.), priฤom lokalizรกcia prvej trhliny nastรกva okamลพite, ลพiadne ลฅahovรฉ spevnenie a hustรฝ rozvoj trhlรญn nevznikajรบ (neexistuje teda oblasลฅ II.). Po lokalizรกcii trhliny pokraฤuje klesajรบca vetva pracovnรฉho diagramu tak ako v prรญpade VHVVCK. Vลกetky vyลกลกie uvedenรฉ zรกvery vลกak vychรกdzali z predpokladu, ลพe vzorka, resp. prvok sa namรกha ideรกlnym jednoosovรฝm ลฅahom. Takรฝto spรดsob namรกhania VB, resp. VHVVCK sa v reรกlnom betรณnovom prvku alebo konลกtrukcii vyskytuje veฤพmi zriedkavo. Najฤastejลกie je vlรกknobetรณnovรฝ kompozit namรกhanรฝ ลฅahom pri ohybe. Sprรกvanie sa vlรกknobetรณnovรฉho kompozitu v prรญpade ลฅahu pri ohybe v porovnanรญ s jednoosovรฝm ลฅahom tak, ako je to pri ohรฝbanรฝch prvkoch, je podobnรฉ. Aj v tomto prรญpade dochรกdza k ลฅahovรฉmu ochabnutiu alebo spevneniu. Na rozdiel od prรญpadu osovรฉho ลฅahovรฉho namรกhania sa v prรญpade ohybovรฉho namรกhania zaviedli oznaฤenia deformaฤnรฉ spevnenie alebo deformaฤnรฉ ochabnutie. Dosiahnutie efektu deformaฤnรฉho spevnenia vlรกknocementovรฉho kompozitu pri ohรฝbanรฝch prvkoch je vรฝhodnรฉ z hฤพadiska celkovรฉho sprรกvania pri ohybovom namรกhanรญ. Efektรญvnosลฅ deformaฤnรฉho spevnenia materiรกlu vลกak zรกvisรญ od viacerรฝch faktorov, ako sรบ veฤพkosลฅ vzorky (v angl. oznaฤovanรก ako size effect), mnoลพstvo vlรกkien a pod. Mnoลพstvo vlรกknovej vรฝstuลพe vo vlรกknobetรณnovom kompozite je rozhodujรบcim faktorom, od ktorรฉho zรกvisรญ, ฤi nastane alebo nenastane efekt deformaฤnรฉho spevnenia. V urฤitรฝch prรญpadoch mรดลพe dรดjsลฅ aj k tzv. ลฅahovรฉmu pseudospevneniu pretvorenรญ, keฤ po vzniku prvej trhliny a prudkom poklese ลฅahovรฉho napรคtia na รบroveล ฯpc nastane ฤiastoฤnรฉ spevnenie pretvorenรญ a รบroveล ฯpc sa zvรฝลกi (obr. 4a). Z rovnakรฝch predpokladov vychรกdzajรบ aj niektorรฉ zahraniฤnรฉ smernice (napr. [5]). Objem vlรกknovej vรฝstuลพe vo vlรกknocementovom kompozite vลพdy zรกvisรญ pri praktickom nรกvrhu od jeho aplikรกcie v konลกtrukฤnom prvku. Vlรกkna z rรดzneho materiรกlu majรบ rozdielnu objemovรบ hmotnosลฅ. Rรดzny objem vlรกkien z rรดzneho materiรกlu vedie k rozdielnej hmotnosti vlรกkien. Preto treba zdรดrazniลฅ, ลพe vlastnosti vlรกknocementovรฉho kompozitu sa odvรญjajรบ od objemu vlรกkien a nie od ich hmotnosti. Naprรญklad 1โฏ% objemu oceฤพovรฝch vlรกkien v hutnom betรณne predstavuje asi 80 kg/m3. V porovnanรญ s polypropylรฉnovรฝmi vlรกknami predstavuje 1 % objemu v hmotnostnom vyjadrenรญ len 9,2 kg/m3.
Doterajลกie smernice a odporรบฤania na hodnotenie vlastnostรญ vlรกknami vystuลพenรฝch cementovรฝch kompozitov predpisujรบ pre ลฅahovรฉ skรบลกky a zรญskanie pracovnรฉho diagramu v ลฅahu tvar skรบลกobnej vzorky a metodiku skรบลกky. Naโฏzรกklade takto zรญskanรฝch charkteristรญk skรบลกky je moลพnรฉ robiลฅ klasifikรกciu kompozitu. Zรกkladnรฝm predpokladom zรญskania hodnovernรฝch vรฝsledkov ลฅahovรฝch parametrov vlรกknami vystuลพenรฉho cementovรฉho kompozitu formou laboratรณrnych skรบลกok je pouลพitie modernรฉho skรบลกobnรฉho zariadenia, ktorรฉ umoลพลuje riadiลฅ proces zaลฅaลพovania a automatickรฉ vyhodnocovanie nameranรฝch vรฝsledkov (vrรกtane grafickรฝch vรฝstupov).
Zรกvery
Najdรดleลพitejลกou materiรกlovou charakteristikou vlรกknami vystuลพenรฉho cementovรฉho kompozitu je skutoฤnosลฅ, ฤi sa po vzniku prvej trhliny pri skรบลกke v osovom ลฅahu prejavรญ efekt ลฅahovรฉho spevnenia pretvorenรญ alebo ลฅahovรฉho ochabnutia pretvorenรญ, resp. v prรญpade skรบลกky v ohybe ลฅahovรฉho spevnenia deformรกciรญ alebo ลฅahovรฉho ochabnutia deformรกciรญ. Prakticky vลกetky v sรบฤasnosti znรกme vlรกknami vystuลพenรฉ cementovรฉ kompozity sa dajรบ charakterizovaลฅ nasledujรบcou klasifikรกciou [2]:
a) vลกetky vlรกknami vystuลพenรฉ cementovรฉ kompozity s vlastnosลฅami ลฅahovรฉho spevnenia pretvorenรญ vedรบ k deformaฤnรฉmu spevneniu konลกtrukฤnรฝch prvkov;
b) ลฅahovรฉ ochabnutie vlรกknocementovรฉho kompozitu mรดลพe viesลฅ k spevneniu deformรกciรญ alebo k ochabutiu deformรกciรญ konลกtrukฤnรฉho prvku;
c) vlรกknami vystuลพenรฝ cementovรฝ kompozit s vlastnosลฅou ลฅahovรฉho spevnenia pretvorenรญ vykazuje vลพdy lepลกie mechanickรฉ vlastnosti ako kompozit s vlastnosลฅou ochabnutia pretvorenรญ.
Doterajลกie vรฝsledky a poznatky z vรฝskumu a vรฝvoja v oblasti vlรกknami vystuลพenรฝch cementovรฝch kompozitov, lepลกie pochopenie mechanizmov vystuลพenia vysokohodnotnรฝch betรณnov vlรกknovou vรฝstuลพou, tlak betonรกrskej praxe v zmysle potreby novรฝch konลกtrukฤnรฝch materiรกlov na bรกze cementu s poลพadovanรฝmi vlastnosลฅami โuลกitรฝmi na mieruโ, ako aj ekonomickรฉ tlaky trhu a pokraฤujรบca globalizรกcia vytvรกrajรบ priestor na stรกle ลกirลกie vyuลพitie tรฝchto progresรญvnych konลกtrukฤnรฝch materiรกlov. Prรกve porozumenie a vyuลพitie efektu ลฅahovรฉho spevnenia VHVVCK otvรกrajรบ v oblasti konลกtrukฤnรฝch materiรกlov na bรกze cementu novรฉ moลพnosti na ich vyuลพitie v praxi.
Literatรบra
1. Naaman, A. E.: Strain Hardening and Deflection Hardening Fibre ReinforcedCement Compopsites, In: High Performance Fibre Reinforced Cement Composites (HPFRCC-4), A. E.Naaman and H. W: Reihardt, Editors, RILEM Publications, Pro. 30,June 2003, pp. 91 โ 151.
2. Naaman, A. E.: Tensile Strain Hardening FRC Composites: Historical evolution since the 1960s. In.: Advances in Construction materials, ed. C. U. Grosse 181 โ 202, Berlรญn, Germany, Springer.
3. Banthia, N. โ Vivek, B. โ Jones, J. โ Novak, J.: Fiber-reinforced concrete in precast concrete application: Research lesads to innovative products, PCI Journal, Sommer 2012.
4. Bentur, A., Mindess, S.: Fibre Reinforced Cementitous Composites,Elsevier Applied Science, London UK, 1990.
5. Recommendation for Design and Construction of High Performance Fibre Reinforced Cementitous Composites with Multiple Fine Cracks (HPFRCC) Japan Society for Civil Engineers, March 2008.
TEXT + obrรกzky: prof. Ing. Igor Hudoba, PhD.
ฤlรกnek byl uveลejnฤn v ฤasopisu ASB.