Vzduchová nepriezvučnosť ľahkých deliacich priečok
Jedným z dôležitých parametrov ľahkých deliacich priečok je ich vzduchová nepriezvučnosť vytvárajúca akustickú pohodu oddeleného priestoru. Je preto dôležité brať do úvahy tento parameter nielen pri samotnej realizácii či materiálovom riešení, ale už vo fáze konštrukcie. V nasledujúcom článku si ozrejmíme základné faktory, ktoré vzduchovú nepriezvučnosť ovplyvňujú.
Dvojité konštrukcie z ľahkých dosiek
Požadované zvukovoizolačné vlastnosti vnútorných priečok možno dosiahnuť buď zvýšením plošnej hmotnosti materiálu, vhodnejšie je ale použiť ľahké dvojité konštrukcie. Každá takáto konštrukcia sa skladá z nosného systému (drevených alebo kovových profilov) a z obojstranného opláštenia doskami (jednoduché alebo dvojité opláštenie systémovými doskami s plošnou hmotnosťou jednej dosky nižšou ako 40 kg/m2), ktoré sú oddelené vzduchovou medzerou vyplnenou pružnou minerálnou izoláciou.
Vzduchovú nepriezvučnosť dvojitej priečky z ľahkých dosiek najviac ovplyvňujú:
- Plošná hmotnosť a ohybová tuhosť čiastkových dosiek
S vyššou plošnou hmotnosťou dosky rastie aj jej nepriezvučnosť. Plošnú hmotnosť pri ľahkých doskách možno zvýšiť použitím väčšej hrúbky dosiek, použitím ťažších dosiek, napr. požiarnych, alebo zložením plášťa z dvoch alebo viacerých vrstiev ľahkých dosiek. Ak je však čiastková doska pri ohybe mäkká a má vysokú plošnú hmotnosť, zhoršujú sa tlmiace účinky tejto vrstvy silným rozkmitaním dosky. Tento jav pomôže odstrániť asymetrická realizácia opláštenia konštrukcie.
- Jednoduché alebo viacnásobné opláštenie
Na opláštenie sa používajú dosky na báze drevnej hmoty (cementotrieskové, cementoštiepkové, drevotrieskové) a sadry (sadrokartónové, sadrovláknité). Na ľahké zdvojené priečky možno jednoznačne odporučiť asymetrickú realizáciu opláštenia konštrukcie. Tým dôjde k odstráneniu alebo aspoň utlmeniu rezonančných efektov, ako aj k zlepšeniu akustických vlastností priečky. Pri ľahkej sadrokartónovej priečke to znamená použiť rozličné hrúbky dosiek na plášťoch priečky alebo dosiahnuť asymetriu zdvojením dosiek na jednej strane. Význam vplyvu asymetrie je zrejmý z výsledkov meraní – zdvojením i druhého plášťa priečky síce zvýšime hmotnosť konštrukcie, ale zároveň dôjde k strate asymetrie a výsledkom je rovnaká nepriezvučnosť ako pri priečke iba s tromi doskami. Dvojité opláštenie je z hľadiska útlmu zvuku účinnejšie než jednoduché opláštenie v rovnakej hrúbke. Dve dosky sa však nesmú spojiť lepením, ale napr. sponkami, klincami a pod.
- Tuhosť vzájomného spojenia čiastkových stien
Čiastkové steny môžu byť navzájom spojené ľahkými kovovými alebo masívnymi drevenými profilmi alebo sa môžu realizovať bez vzájomného prepojenia. Najväčší útlm sa dosiahne, ak sa čo najviac redukuje prenos zvuku, to znamená, že sa čiastkové vrstvy vzájomne neprepoja. Akusticky najvhodnejšie sú dva konštrukčne nezávislé kovové rošty.
- Hrúbka vzduchovej medzery
Vzduchová medzera pôsobí medzi dvoma vrstvami ako tlmiaca pružina – čím je väčšia, tým je pružnejšia a lepšie tlmí zvuk (maximálna účinná hrúbka izolácie je približne do 200 mm).
- Pohltivá výplň vo vzduchovej medzere
Akusticky absorbujúci materiál vo vzduchovej medzere zvyšuje tlmiaci účinok, vlákna izolácie rozbíjajú zvukové vlny a znižujú tak zvukovú energiu. Dôležitou vlastnosťou izolačného materiálu je dynamická tuhosť – čím je nižšia, tým je materiál pružnejší a lepšie tlmí zvuk. Preto sú do vzduchových dutín vhodné materiály na báze minerálnych – čadičových alebo sklených vláken, a nie materiály s uzavretým povrchom a vysokou dynamickou tuhosťou. Minimálna hrúbka izolácie by mala dosahovať aspoň 60 % objemu vzduchovej dutiny. Optimálna objemová hmotnosť pohltivej výplne sa pohybuje v intervale 45 až 65 kg/m3. Ľahším materiálom môže hroziť postupné zosadnutie v konštrukcii vplyvom mikrovibrácií (následná dutina potom vytvorí akustický most zásadne zhoršujúci parametre priečky) a takisto ich akustické vlastnosti nedosiahnu potrebné parametre.
- Obvodové a plošné izolácie čiastkových stien
Odizolovaním steny od priľahlých konštrukcií sa prerušia akustické mosty, čím sa výrazne obmedzí prenos zvuku vedľajšími cestami. Existencia akustických mostov v konštrukcii spôsobuje výrazný pokles váženej stavebnej vzduchovej nepriezvučnosti Rw do tej miery, že nepriezvučnosť dvojitej steny sa znižuje až na úroveň jednoduchej steny.
Vždy je dobré overiť si z podkladov výrobcu, akým spôsobom sú stanovené hodnoty vzduchovej nepriezvučnosti. Niektoré údaje bývajú odvodené iba výpočtom, iné sú namerané podľa platných noriem.
Poctiví výrobcovia na tieto skutočnosti upozornia. Vo všetkých prípadoch ide o hodnoty váženej laboratórnej nepriezvučnosti. Na dodržanie požadovaných hodnôt váženej stavebnej nepriezvučnosti je potrebné, aby laboratórne hodnoty boli minimálne o 5 až 6 dB vyššie, napr. ak chceme použiť dvojitú priečku na oddelenie dvoch obytných miestností v jednom byte, požadovaná hodnota váženej stavebnej nepriezvučnosti je R’w,N = 42 dB. V tomto prípade by sme mali použiť konštrukciu s hodnotou váženej laboratórnej nepriezvučnosti minimálne Rw = 48 dB.
prof. Ing. Jiří Vaverka, DrSc.
Foto: Knauf Bratislava, s. r. o.
Autor je vysokoškolský profesor na FA VUT Brno a FAST Ostrava.
Článok bol uverejnený v časopise Stavebné materiály.