Základ kvalitného priestoru
Určuje mierku a dizajn priestoru, zabezpečuje bezkonfliktné prevádzkovanie každej budovy... Reč je o podlahách, bez ktorých by si človek už ťažko vedel predstaviť kvalitný interiér. Súčasný trh neustále prináša nové, prepracovanejšie, podlahové technológie a materiály. Avšak široká základňa materiálu, bohatá na technické a estetické vlastnosti, si žiada aj náležité uplatnenie. Preto vo výbere materiálu pre daný interiér hrajú dôležitú úlohu skúsenosti, potreby či preferencie výrobcu, predajcu, architekta, investora a v konečnom dôsledku aj užívateľa stavby. Na súčasné trendy, novinky, ale aj problémy v oblasti využívania podláh a podlahových krytín sme sa pýtali viacerých odborníkov.
Ak je to len trochu možné, väčšina spotrebiteľov prirodzene preferuje podlahy z prírodných materiálov. Ako vnímate tento fakt? Akými vlastnosťami môžu súčasné technológie syntetických podláh konkurovať prírodným materiálom?
Marek Vráblík: Samozrejme, každý sa intuitívne prikláňa k tomu, čo je prírodné – na úkor syntetických modifikácií. No tak, ako nie je nič čierno-biele, neexistuje ani žiadna ostrá hranica medzi prírodným a syntetickým. Jedna vec je totiž marketingová podpora (často prehnaná) kvázi prírodného pôvodu, druhá je skutočná prírodnosť. Sú to dvaja fiktívny súperi, pričom každý má navrch v niečom inom a v čomsi ďalšom zasa stráca. Napokon, aj tie najsyntetickejšie podlahy sa inšpirovali prírodou (tak vlastnosťami, ako aj dizajnom) a z prírody vznikli.
Z toho vyplýva, že uprednostňovanie prírodných materiálov je skôr pocitový fakt, ktorý je viac-menej iracionálny. Z môjho pohľadu však aj tak vyhráva príroda. Veď jedným z najdôležitejších princípov v živote je jeho podpora – a prírodné materiály akoby žili. To je ale ich najväčšia výhoda aj nevýhoda zároveň. Keďže „dýchajú“ – zväčšujú a zmenšujú svoj objem, opotrebovávajú sa. No často nádherne, až sa zdá, že znejú a stávajú sa určitým spôsobom originálnymi. Ich syntetické náprotivky s nimi preto bojujú. Sú veľkostne stálejšie, resp. pružnejšie, jednotlivé časti sú jedny ako druhé, síce bez krásnych odlišností, no ekonomickejšie – nemusí sa na ne čakať, ich rozmery možno miniaturizovať a sú sterilnejšie. No nikto nevie, čo po čase urobia. Osobne však, ako som spomenul, preferujem veci, ktoré majú dušu.
Tatiana Daňková: Súčasné technológie syntetických podláh môžu prírodným materiálom konkurovať predovšetkým priaznivejšou cenou. Netreba však zabúdať ani na to, že sa lepšie čistia, majú vyšší stupeň protišmykových vlastností, širšiu škálu dizajnu a farebnosti.
Hubert Mitteramskogler: Osobne si myslím, že prírodné materiály, ako napríklad drevo, sú stále významným trendom v bývaní. Zákazníci väčšinou požadujú jednoduchosť, príjemnú optiku a pohodlie. Tieto požiadavky sú drevu vlastné a emocionálne ho nemôže takmer nič nahradiť. V oblasti umelých podláh je možné drevo opticky napodobniť, čím je takmer nerozlíšiteľné od prírodných materiálov, avšak všetky vlastnosti, pre ktoré je cenné, sa nedajú skopírovať.
Podlaha je významným priestorotvorným prvkom každej miestnosti a do určitej miery predurčuje aj štýl celkového interiérového dizajnu. Pri výstavbe nových bytov sa niekedy stáva, že klient má k dispozícii len obmedzené možnosti výberu podlahy. Aké máte skúsenosti s prístupom architektov, investorov či dizajnérov k navrhovaniu podláh do novostavieb?
Marek Vráblík: Vždy, keď sa má vyrobiť či vytvoriť niečo pre skupinu ľudí – rýchlo, lacno a tak, aby to spĺňalo konkrétne kritéria – zvolí sa, samozrejme, metóda spriemerovania. Zákonite však z toho vznikne univerzálna a ideálna zlatá stredná cesta. To sa prejavuje aj pri stavbe obydlí. Vďaka neviditeľným väzbám sa nám ponúkajú len ideálne varianty riešenia. Ostatné (tie nenaviazané) sa nepodporujú. Navyše, každý profesionál vie dať laikovi na výber tak, že už dopredu pozná jeho voľbu. Záleží teda na zámere profesionála. Ak sa na to pozerám lokálne, až posledných dvadsať rokov má dizajn možnosť posunúť sa zo zadných miest dopredu, a to práve v dôsledku možnosti výberu. Predtým to bolo obdobie domáceho majstrovania. Súčasná interiérová doba je o umení vybrať si. Je to krásny priestor pre kreativitu, tak si ho nenechajme krátiť a nalinkovať.
Tatiana Daňková: Väčšinou sa snažíme komunikovať s architektmi, investormi či dizajnérmi priamo. Tak isto majú možnosť na živo vidieť celý sortiment výrobkov, spojený s odborným poradenstvom a prezentáciou v našich firemných priestoroch.
Hubert Mitteramskogler: Vzhľadom na širokú ponuku trhu majú architekti, projektanti a dizajnéri veľké možnosti výberu. Podľa našich skúseností sa poradenstvo uskutočňuje mnohokrát neodborne a nedostatočne vzdelaným personálom. Často sa stáva, že do určitých priestorov sa pokladajú nevhodné podlahy. Sklamanie a celý zoznam problémov, ktoré potom nasledujú sú veľké. Neraz sa totiž kupuje len očami a kvalita, spracovanie a s nimi spojené úkony nie sú pri poradenstve zohľadňované. Pri komunikácii s architektmi je dôležité riešiť najprv otázky o predpokladanej životnosti podlahy alebo vhodnosti jej použitia do daného priestoru. Až potom by mala nasledovať otázka týkajúca sa preferencie farby a dizajnu.
Každá podlaha by mala disponovať určitými bezpečnostnými vlastnosťami. Nastali nejaké zmeny v technických normách z hľadiska bezpečnosti?
Miroslav Diviš: Pri keramických obkladových prvkoch dávam do pozornosti európsku normu EN 14 411, ktorá platí v štátoch Európy už niekoľko rokov. Z hľadiska technických parametrov je prednosťou keramiky predovšetkým nehorľavosť, mechanická a chemická odolnosť. Tieto vlastnosti možno uplatniť v priestoroch, kde sa trvalo vyskytuje voda a treba zaistiť nevyhnutnú hygienu, napr. v kúpeľniach, sprchách a WC.
Mária Hozzová: Do pozornosti by som dala keramické obkladové prvky, ktoré musia spĺňať požiadavku STN 74 4507. Bolo by však veľmi vhodné, ak by platila jedná spoločná európska norma na protisklzové vlastnosti povrchu podláh, podľa účelu použitia a bola záväzná pre každý členský štát.
Hubert Mitteramskogler: Zmena nastala napríklad v oblasti výroby drevených podláh. Od marca 2009 musí mať každá podlaha CE (Combinatorial Extension) označenie.
Miriam Turancová
Foto: archív spoločnosti Podzimek a synové