Zatepľovanie striech v pracovných etapách a súvisiace poruchy
Ekonomická kríza ovplyvnila realizáciu zateplenia krovov s výmenou krytiny a vstavbou užívateľských priestorov do existujúcich krovov. V ostatných rokoch tak dominuje etapovitá realizácia. Tá však so sebou prináša množstvo porúch a problémov.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Súčasná ekonomická situácia vedie stavebníkov, ktorí v rámci programu Zelená úsporám plánovali zateplenie existujúcej konštrukcie krovu, výmenu krytiny a vstavbu dispozície do krovu, k nekomplexným riešeniam. Dotácie z programu Zelená úsporám boli pozastavené a stavebníci, ktorí už mali spracovanú projektovú prípravu, tak boli nútení pristúpiť k etapovitej realizácii v závislosti od ich finančných možností. Aj v prípade novostavieb, kde stavebník nemá potrebnú výšku investície, ale do budúcnosti počíta s obytným podkrovím, sa výstavba zatepleného podkrovia rozdeľuje do dvoch etáp:
- 1. etapa:
– výmena existujúcej krytiny so zateplením krovu nadkrokvovým systémom – tepelnou izoláciou uloženou na krokvy;
– výmena existujúcej krytiny bez tepelnej izolácie – zateplenie sa plánuje v 2. etape ako súčasť vstavby do krovu, uložením tepelnej izolácie medzi krokvy;
- 2. etapa:
– doplnenie tepelnej izolácie medzi krokvy s úpravami, ktoré sú súčasťou vstavby;
– ak sa tepelná izolácia neuložila nad krokvami, plánuje sa jej uloženie medzi krokvy po celej hrúbke a následná vstavba do podkrovia.
Druhá etapa je naplánovaná zvyčajne v určitom časovom odstupe po ukončení prvej etapy. Tento vynútený postup nekomplexnej realizácie sa po uskutočnení prvej etapy spája s množstvom porúch a problémov.
Prvá etapa
Výmena existujúcej krytiny so zateplením krovu nekrokvovým systémom bez porúch závisí od:
- výberu odbornej stavebnej firmy, ktorá bude schopná vykonať stavebné práce v zodpovedajúcej kvalite a bez porúch;
- zodpovedného prístupu stavebníka, ktorý osloví na kontrolu vykonávaných stavebných prác kvalifikovaný stavebný dozor.
V praxi sa však tieto významné faktory zvyčajne podceňujú a šetrí sa na nich. Výsledkom je výber firmy alebo remeselníkov bez odborných znalostí a skúseností. Stavebný dozor chýba úplne.
Príklad z praxe
Dôsledky tejto stavebnej činnosti a vzniknuté poruchy sú zdokumentované na konkrétnom prípade. Projektované riešenie vidieť na obr. 1.
Obr. 1 Projektované riešenie strešnej skladby
Realizované riešenie:
- škridlová krytina;
- laty;
- kontralaty – iba v niektorých prípadoch;
- poistná hydroizolácia – fólia často nie je v súlade s projektom alebo je uložená rubovou stranou nahor.
Krov sa pred ukladaním krytiny neobhliadol, neošetril a nerešpektovali sa deformácie jeho jednotlivých častí. Priehyb existujúcich krokiev zapríčinil zdeformovanie strešnej plochy do tvaru zalomenej manzardovej strechy (obr. 2). Neosadili sa kontralaty, ktoré mohli strešnú rovinu vyrovnať. Deformácia strešnej plochy bola nepravidelná a vylúčila možnosť pravidelného uloženia škridiel. Úžľabie bolo zalomené.
V dôsledku rozličnej roviny lát sa jednotlivé škridly nemohli uložiť do zámkov a vyskakovali. „Vysoká odbornosť“ pokrývača je viditeľná aj v prípade uloženia škridiel v úžľabí (obr. 2). Škridly sa odlamovali kliešťami, nerezali sa a rovnobežnosť hrán krytiny tak ostala iba ilúziou.
Obr. 3 Detail prieniku strešných plôch a úžľabia | Obr. 4 Detail v mieste štítovej steny |
Kúzelným detailom je prienik strešných plôch a úžľabia so zarezaním škridiel vo vlnovke, čo otvára cestu pre vodu, ktorá steká po úžľabí (obr. 3). Odvedenie vody strešným zvodom priamo pod rímsu sa už ani nedá komentovať.
Pre takzvaných pokrývačov bolo uloženie škridiel v mieste atiky tak, aby sa prekrývali a zapadli do zámkov, pravdepodobne nadľudským výkonom. Pri štítovej stene to nevyšlo (obr. 4), tak majstri škridly jednoducho posunuli a zrušený presah zamaltovali.
Stav konštrukcií v krove
Poistná fólia, ktorá sa mala položiť na krokvy, bola na niektorých miestach iba prisponkovaná ku krokvám. Na hornej hrane krokvy chýba úplne. Do priestoru krovu cez uvedené detaily zateká. Profesionálnu realizáciu priestupov na odvetranie kanalizácie rúrkami, ktoré pracovníkom práve padli do rúk, a utesnenie priestupu maliarskou páskou vidieť na obr. 5. Zatekanie zrážkovej vody je celoplošné (obr. 6). Krov má aj ďalšie zaujímavé detaily, ktoré vidieť na obr. 7 až 9.
Obr. 5 Priestup a sponkovanie fólie | Obr. 6 Celoplošné zatekanie |
Obr. 7 Ukončenie fólie pri štíte | Obr. 8 Detail komína a úžľabia uloženého voľne na vykonzolovaných latách |
Záver
Na záver možno k danému dielu vysloviť iba jedinú otázku. Možno do takto pripravenej konštrukcie krovu aplikovať tepelnú izoláciu medzi krokvy tak, aby bola funkčná?
TEXT: Ing. Petra Bednářová, PhD., Ing. Alena Hynková, CSc.
FOTO: archív autora posudku
Autorky pôsobia na Katedre stavebnej Vysokej školy technickej a ekonomickej v Českých Budějoviciach.
Literatúra
1. Znalecký posudok autora č. 9-1289/11
Článok bol uverejnený v časopise Stavebné materiály.