Zelená strecha: Ako bezpečne odviesť vodu (pracovný postup)
Priestranné ploché strechy a strechy parkovacích domov ponúkajú rozmanité možnosti využitia – na hry, voľný čas, ako dodatočné parkovacie miesta alebo sčasti, prípadne celkom ako priestor na výsadbu zelene. Dôležité pri týchto plochách je zabezpečiť bezpečné odvedenie dažďovej, prípadne stekajúcej vody z obvodového plášťa v úrovni hydroizolácie účinnou plošnou drenážou.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Stojaca a hromadiaca sa voda môže poškodiť podložie vlhkosťou alebo mrazom. Pri vegetačných strechách vedie chýbajúca alebo neúčinná plošná drenáž k trvalému zamokreniu, čo spôsobuje poškodenie rastlín a dodatočné zaťaženie hydroizolácie.
Minerálne drenáže z piesku alebo štrku spĺňajú spomínané požiadavky len obmedzene. Popri zabahnení alebo zanesení, ktoré môže negatívne ovplyvniť drenážnu kapacitu, je projektovým problémom už ich samotná potrebná minimálna hrúbka, veľká hmotnosť a vysoké dodatočné náklady. Hospodárne riešenie predstavuje drenážna vrstva zhotovená pomocou dvojvrstvovej hydroakumulačnej a drenážnej fólie.
Ide o vysokokvalitné pásy s vysokým ochranným účinkom, veľkou drenážnou kapacitou, trvalou filtračnou stabilitou, vysokou pevnosťou v tlaku a obzvlášť dlhou životnosťou pri malej hrúbke. Na drenážnej fólii je natavená filtračná geotextília, ktorá chráni nopovú štruktúru pred zanesením po priťažení zásypom. Vďaka tomu nedochádza k zníženiu hydroakumulačnej ani drenážnej funkcie vegetačnej strechy, ktorá je nevyhnutná na udržanie optimálnej vlhkosti substrátu.
Zosúladené vrstvy
Na funkčnosť celkovej skladby vegetačnej strachy majú vplyv viaceré vrstvy, ktoré musia byť vzájomne zosúladené: tlakovo zaťažiteľná hydroizolácia odolná proti prerastaniu koreňov, dodatočná ochranná textília, vsakovacia vrstva, filtračná vrstva, vrstva substrátu a vegetácia – výsadba rastlín.
Tlakovo zaťažiteľná hydroizolácia odolná proti prerastaniu koreňov sa kladie pri štandardnej plochej streche na tepelnú izoláciu, pri streche s obráteným poradím na stropnú konštrukciu. Dodatočná ochranná textília je určená na ochranu pred mechanickým poškodením a zabezpečenie filtračnej funkcie plošnej drenáže.
Úlohou vsakovacej vrstvy je odľahčenie hydroizolácie aj pri extrémnych prívaloch vody. Túto úlohu spĺňa drenážna vrstva zabezpečujúca voľný odtok vody v horizontálnej úrovni. Okrem toho poskytuje aj cennú akumuláciu vody na obdobia sucha. Nakašírovaná, tepelne natavená a filtračne stabilná geotextília slúži pri nopových fóliách ako filtračná vrstva a zabraňuje zaneseniu nopovej štruktúry, a tak zabezpečuje odvedenie prebytočnej vody.
Vrstva substrátu musí byť vždy stabilná. Pri extenzívnej vegetačnej streche je pod vegetáciou potrebný nosný substrát s hrúbkou max. 80 až 120 mm. Intenzívna vegetačná strecha vyžaduje min. 150 mm nosného substrátu (podľa druhu vegetácie môže výška dosiahnuť až 2 000 mm). Substrát sa aplikuje priamo na nopové fólie.
V projekte Sky Park sa nad priestorom átria použila neštandardná skladba vegetačnej strechy s použitím kameniva, ktoré má zabezpečiť spoľahlivý odvod vody z komplikovaného priestoru tvoreného vrstevnicovo zoradenými betónovými konštrukciami.
Čo budete potrebovať
- Hydroakumulačná a drenážna fólia
Delta®-Floraxx TOP
výška nôp: približne 20 mm, šírka fólie: 2 m,
šírka geotextílie: 2,10 m, dĺžka: 10 m - Hydroizolácia odolná proti prerastaniu koreňov
- Ochranná textília
napr. Delta®-Biotopvlies
šírka: 1,5 m, dĺžka: 25 m,
plošná hmotnosť: 115 g/m2 - Kamenivo
riečne, frakcia 16/22 - Drenážne potrubie
- Vegetačný substrát
vegetačný substrát pre viacvrstvovú extenzívnu zeleň podľa zabezpečenia kvality zo základu lávy, pemzy, piesku, zeleného kompostu a kôrového humusu - Intenzívna zeleň
- Náradie a pomôcky
DELTA®-FLORAXX-Nitovačka + 150 ks nitov v balení
ostrý nôž
náradie na rozhrnutie kameniva a substrátu
náradie na výsadbu zelene
01 | Príprava podkladu
Na nosnú železobetónovú stropnú dosku sa aplikovala vrstva penetračného náteru a asfaltované hydroizolačné pásy odolné proti prerastaniu koreňov. Po optickej kontrole stavu strešnej plochy sa na podklad umiestnila ochranná vrstva – separačná geotextília a nopová fólia.
02 | Štrkový násyp
Na zabezpečenie odvodu vody z plochy nad átriom sa na separačnú vrstvu naniesol štrkový násyp s hrúbkou 200 mm s horizontálnym drenážnym potrubím.
03 | Ochranná vrstva
Na štrkovú vrstvu sa umiestnila opäť ochranná vrstva – separačná geotextília, aby sa zabránilo možnému preniknutiu substrátu do drenážnej štrkovej vrstvy.
04 | Rozvinutie hydroakumulačnej a drenážnej fólie
Na ochrannú vrstvu sa voľne rozvinula drenážna fólia. Kladie sa geotextíliou smerom nahor. V mieste pozdĺžnych aj priečnych spojov sa jednotlivé pásy preložia spôsobom „nop do nopu“, čím vznikne pevný spoj.
05 | Ochrana proti zaneseniu substrátu
Spoje pásov drenážnej fólie sa medzi nopami znitovali systémovým nitmi (5 nitov/
2 m spoja) a zabezpečili sa proti zaneseniu substrátom preložením geotextílie z protiľahlej fólie (presah 100 mm). V miestach otvorov a strešných vpustov sa drenážna fólia vyreže a utesní.