Zhotovenie zvukovoizolačnej priečky (Pracovný postup)
Na vytvorenie nenosných deliacich zvukovoizolačných stien sú určené akustické tehly so zvýšenou zvukovoizolačnou schopnosťou. Jedným z vhodných riešení je použitie brúsenej akustickej tehly tvorenej z dvoch tehlových tvaroviek a minerálnej vlny medzi tvarovkami. Murivo vytvorené z daného typu akustickej tehly vytvára veľmi účinnú zvukovoizolačnú bariéru v dvoch rovinách.
Krok 13: Odstránenie presahujúcich materiálov
Pred nanesením omietky na hotové murivo sa odstránia presahujúce materiály – oreže sa minerálna vlna v ostení a PUR pena v korune muriva.
Krok 14: Omietnutie muriva
Na murivo sa nanesie vápennocementová alebo sadrová omietka v súlade s technickým predpisom výrobcu. Omietka nesmie byť v styku s okolitými stavebnými konštrukciami. V päte deliacej priečky je prerušená ťažkým asfaltovým pásom.
Krok 15: Prerezanie omietky
Na mieste styku stena – stena a v rovine steny sa čerstvá omietka prereže murárskou lyžicou, stierkou alebo nožom až na minerálnu vlnu či PUR penu. Vzniknutá škára sa vyplní akrylátovým tmelom.
Krok 16: Vyplnenie škáry tmelom
Uzáver kartuše sa zreže a naskrutkuje sa dýza. Zastrihnutím špičky dýzy sa vytvorí otvor s požadovanou veľkosťou. Kartuša sa vloží do aplikačnej pištole a vyplní sa vzniknutá škára.
Krok 17: Uhladenie povrchu tmelu
Povrch naneseného akrylátového tmelu sa uhladí stierkou alebo prstom namočeným vo vode zmiešaným s prípravkom na začistenie škár.
Krok 18: Škára po vyzretí
Po vyzretí akrylátového tmelu sa na omietnuté murivo nanesie interiérová farba. Škára vyplnená akrylátovým tmelom je hladká.
Foto: Heluz
Článok bol uverejnený v časopise Stavebné materiály 1/2019.