Znižovanie energetickej náročnosti budov aj v kontexte otvorových výplní
Galéria(2)

Znižovanie energetickej náročnosti budov aj v kontexte otvorových výplní

Partneri sekcie:

Európska únia apeluje na znižovanie energetickej náročnosti. Čoskoro uvedie do života opatrenia pre znižovanie spotreby energie, závislosti od primárnych energetických zdrojov a emisií skleníkových plynov. Zameria sa predovšetkým na budovy, ktoré zhltnú až 40 % energie. Od roku 2020 budú musieť byť všetky nové budovy postavené v takmer nulovom energetickom štandarde. Slovensko nebude výnimkou.

V Európskej únii sa na 40 %- nej spotrebe energií podieľa približne 190 miliónov budov. Preto Európska komisia navrhuje, aby sa do roku 2020 zrekonštruovalo 15 miliónov budov. Ich zateplenie, inštalácia nových okien a vybavenie energeticky úsporným zariadeniami by mali priniesť zníženie produkcie CO2 o 66 miliónov ton. Podiel nových okien na celkovo ušetrenej energii v rámci budov by mal byť zhruba dvadsať percent. Z hľadiska podpory zamestnanosti by tento krok znamenal vytvorenie priamo 300 tisíc a nepriamo 1,1 milióna pracovných miest ročne. „Pre naplnenie týchto ambicióznych cieľov v danej oblasti je nevyhnutné podporovať vývoj energeticky účinných technológií, výrobkov a služieb v oblastiach, kde existuje najväčší potenciál v úspore energií. Spoločnosť Deceuninck si to dobre uvedomuje a preto už dnes prináša riešenia, ktoré svojou kvalitou a technickými parametrami obstoja aj v budúcnosti,“ hovorí Radek Slabák, riaditeľ spoločnosti Deceuninck.

Jedným z najvýznamnejších opatrení týkajúcich sa ochrany ovzdušia a úspory energií je Dohoda 20/20/20, ktorá nariaďuje európskym krajinám do roku 2020 znížiť spotrebu energií o 20 %, zvýšiť využívanie obnoviteľných zdrojov energie o 20 % na konečný stav celkovej spotreby v rámci celej EÚ a znížiť emisie skleníkových plynov o 20 % v porovnaní s rokom 1990.

Konkrétnymi odporúčaniami ako dosiahnuť tieto ciele sa zaoberá Smernica Európskeho parlamentu a rady 2010/31/EU z 19. mája 2010 o energetickej hospodárnosti budov. Požiadavky smernice o EHB by mali byť implementované do právnych a správnych predpisov každého členského štátu. Smernica tiež upozorňuje, že konkrétne opatrenia by mali brať do úvahy klimatické a miestne podmienky, mikroklímu vnútorného prostredia a efektívnosť nákladov. Zároveň by však nemali byť v rozpore s inými požiadavkami týkajúcich sa budov (napr. požiadavky na prístupnosť, bezpečnosť a plánované využitie budovy). Únia bude v tomto smere trvať na predkladaní akčných plánov, ktoré povedú k hlavnému cieľu. Slovensko by preto malo začať pripravovať medzikroky. Jedným z nich bude vypracovanie národného plánu znižovania energetickej náročnosti, ktoré jednotlivé vlády predložia Európskej únii do júna 2011.

Čo z toho vyplýva pre okná?

Budova sa pri hodnotení energetickej náročnosti stavieb chápe ako celok. V tejto súvislosti teda nie je striktne stanovený jasný cieľ pre hodnotu súčiniteľa prechodu tepla rámovou konštrukciou, ale hovorí sa o vlastnostiach okna ako celku. Sklo je síce plošne najväčšia súčasť okna (70 až 80 %), moderný rámový profil však musí podporovať kvalitné zasklenie tak, aby vlastnosti týchto dvoch komponentov boli v maximálnej rovnováhe.

V oblasti vývoja a spracovania skla sa za posledných desať rokoch udiala skutočná revolúcia. Štandardné sklo sa z hodnoty Ug = 2,7 W/(m2 . K) vďaka novým technológiám posunulo k hodnote Ug = 1,1 W/(m2 . K). Vlastnosti skla sa tak zlepšili o neuveriteľných 60 %. Dnes nie je problém zákazníkovi ponúknuť sklo, ktoré sa môže pochváliť hodnotou Ug = 0,5 W/(m2 . K). V oblasti vývoja rámových profilov došlo tiež k významným zmenám. Z hodnôt súčiniteľa prechodu tepla rámom Uf = 1,7 W/(m2 . K) sme sa posunuli k dnešným štandardným hodnotám až Uf ≤ 1,1 W/(m2 . K). Ide o zlepšenie hodnoty o približne 35 %. Aj v tejto oblasti potom môžu výrobcovia okien ponúknuť zákazníkom špičkové riešenia, ktorých hodnoty prestupu tepla rámom Uf sa pohybujú okolo 1,0 W / m2. K. „Tento pokrok sa uskutočnil najmä vďaka efektívnemu využívaniu možností, ktoré tieto materiály poskytujú. Výkon však vždy musí byť v súlade s nákladmi vynaloženými na daný účel. Spoločnosť Deceuninck si tento trend uvedomuje a reaguje naň neustálym vývojom nových technológií a ich priebežným zavádzaním do praxe,“ dodáva R. Slabák.

Okenný profil Eforte pre najprísnejšie požiadavky
Pripravované legislatívne zmeny, ktoré dramaticky sprísnia tepelnoizolačné požiadavky na nové okná spĺňa nový šesťkomorový okenný profil Eforte. Nový šesťkomorový profil Eforte so štandardnou stavebnou hĺbkou 84 mm, pri použití bežnej oceľovej výstuže a bez prídavných izolačných prvkov dosahuje výborný koeficient tepelnej priestupnosti rámom U(f) = 0,95 W/(m2 . K). Vďaka tomu ľahko spĺňa štandardy nízkoenergetických domov.

Okrem základného rámového profilu je v ponuke výrobcu aj prémiový variant profilu Eforte s unikátnou tepelnou plastovou výstužou s integrovanými oceľovými vláknami. Ten umožňuje dosiahnuť štandard pasívneho domu s ešte väčšou účinnosťou ako pri základnej verzii systému Eforte. Pri použití zasklenia s tepelnou priestupnosťou U(g) = 0,6 W/(m2 . K) okná z profilov Eforte spoľahlivo splnia parametre pasívnych domov. Pomocou špeciálnych skiel možno dosiahnuť dokonca hodnoty tepelnej priestupnosti celým oknom U(w) = 0,66 W/(m2 . K), ktorá sa pohybuje výrazne pod hodnotami kladenými na pasívne domy.

Profil má vylepšený systém tesnenia, ktorý chráni okno pred poveternostnými vplyvmi a lepšie zvukovo izoluje. Nový profil Eforte je úplne kompatibilný so súčasným profilovým radom Inoutic Prestige. Profil Eforte je v súčasnosti najvhodnejším riešením pre okná pre nízkoenergetické a pasívne domy na našom trhu.

Ďalšie možnosti úspor
Okrem profilu Eforte zaujme z pohľadu znižovania energetickej náročnosti budov aj okenný rám Inoutic Prestige s bežnou stavebnou hĺbkou 76 mm. Tento okenný rám so štandardnou stavebnou hĺbkou je vhodný pre nízkoenergetický dom. V kombinácií s dobre navrhnutým zasklením neprekročí hodnota súčiniteľa prechodu tepla okennou konštrukciou Uw ≤ 1,0 W/(m2 . K).

Deceuninck ponúka riešenia, ktoré sú nielen funkčné a umožňujú dosahovať výnimočné tepelnoizolačné vlastnosti okna, ale aj estetické. Všetky rámy sú dostupné v bohatej škále farebných odtieňov, vrátane povrchovej úpravy Titanium Plus. Tá spája nadčasový dizajn hliníkového okna s tepelnoizolačnými vlastnosťami moderného plastového okna.

Viac informácií na  www.okno-centrum.sk