Recyklácia stavebných materiálov v trvalo udržateľnej výstavbe
Hlavné predpoklady udržateľnej výstavby sú ochrana životného prostredia a snaha o čo najnižšiu, alebo dokonca nulovú potrebu energie. Na dosiahnutie tohto cieľa sú nevyhnutné recyklácia a používanie ekologických stavebných materiálov.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Výrobný proces klasických stavebných materiálov je spojený so spotrebou obrovského množstva energie a prírodných zdrojov – stavebný sektor v krajinách EÚ spotrebúva 40 % vyrobenej energie.
Dom s terasou pri jazere, Konin, Poľsko. Použité systémy: MB-86 ST, MB-SR50N. Zdroj: ALUPROF
V čom spočíva recyklácia stavebných materiálov?
Keď tradičné stavebné materiály ukončia svoj životný cyklus, nie je možné ich opätovne použiť v novom projekte. Stáva sa z nich stavebný a demolačný odpad, ktorý tvorí približne 30 % všetkého odpadu vyprodukovaného v EÚ. Tento odpad pochádza z nových investícií, ako aj z obnovy, modernizácie a revitalizácie už postavených budov.
Recyklácia stavebných materiálov je opätovné využitie stavebného a demolačného odpadu na výrobu nového produktu. Správne spracovaný stavebný alebo demolačný odpad sa tak stáva plnohodnotným materiálom pripraveným na použitie v stavebníctve.
Hipo Aréna, Šamorín, Slovensko. Použité systémy: MB-45, MB-77HS HI, MB-78EI, MB-SR50 HI+, MB-SR50N EI. Zdroj: ALUPROF
Ktoré stavebné materiály sa dajú recyklovať?
Najväčší recyklačný potenciál majú ekologické stavebné materiály, ktoré sa dajú v najväčšej miere spracovať a opätovne využiť. Patria k nim drevo, sklo a hliník, ktoré možno spracovávať prakticky donekonečna.
Hliník je z pohľadu environmentalistov a predstaviteľov stavebného priemyslu najekologickejší kov na svete. Dá sa mnohokrát recyklovať – a čo je najdôležitejšie v kontexte klimatickej a energetickej krízy, tento proces si vyžaduje približne 5 % energie potrebnej na prvotné vytvorenie tohto materiálu.
Napríklad, firma Aluprof používa hliník ako jednu z hlavných surovín na výrobu fasádnych systémov, o. i. v modeloch MB-SR50N a MB-SR60N. Použitie hliníkových produktov v budove umožňuje získať ďalšie body v rámci certifikácie BREEAM a LEED, čo je mimoriadne atraktívny činiteľ pre investorov.
Hotel Zlatý Kľúčik, Nitra-Zobor, Slovensko. Použité systémy: MB-60 Industrial, MB-86HI, MB-SR50W. Zdroj: ALUPROF
Prečo je recyklácia materiálov v udržateľnom stavebníctve taká dôležitá?
Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2008/98/ES z 19. novembra 2008 o odpadoch je dokument, ktorý zavádza základné pojmy ako hierarchia odpadového hospodárstva či predchádzanie vzniku odpadov a zavádza do politiky prístup založený na životnom cykle surovín.
V smernici sú uvedené konkrétne ciele recyklácie odpadu: recyklácia 50 % odpadu z domácností a 70 % stavebného a demolačného odpadu. Trvalo udržateľná výstavba a recyklácia materiálov sú doplnkové aktivity – spoločne umožňujú dosiahnuť rovnaký cieľ, ktorým sú starostlivosť o prírodné prostredie a dosiahnutie klimatickej neutrality.
Wind House, Izabelin, Poľsko. Použité systémy: MB-77HS, MB-SR50N. Zdroj: ALUPROF
Let’s build a better future
Recyklácia stavebných materiálov je súbor činností, ktoré majú priamy vplyv na stav životného prostredia, v ktorom žijeme. Bez nutnosti zavádzania recyklovateľných surovín do stavebníctva nie je možné zachovať existujúce prírodné zdroje pre budúce generácie.
Viac informácií na Aluprof.
Zdroj: PR článok ALUPROF SYSTEM CZECH s.r.o.