Recyklované džínsy izolujú domy
Staré džínsy alebo takzvané texasky sú hlavným prvkom tohto napodiv naozaj stavebného materiálu. Ostatné je technologickým tajomstvom americkej firmy, ktorá sa viac ako 35 rokov zaoberá izolačnými materiálmi pre stavebný priemysel. Stavať „na zeleno“ neznamená len znížiť spotrebu energie. Systém ohodnocovania zelených budov už dávno nie je len o znížení spotreby energie. V koncepte je aj pôvod stavebných materiálov a ich recyklovateľnosť.
Denimová izolácia sa dá využiť pri mnohých konštrukčných detailoch. Obsahuje viac ako 80 percent bavlnených vlákien z recyklovaných starých nohavíc. Neobsahuje žiadne sklené vlákna, preto sa s ňou ľahko manipuluje.
Tak ako ostané izolácie, prijíma a uvoľňuje vlhko v určitých časových intervaloch, v závislosti od vlhkosti a teploty prostredia. Obsahuje aj niektoré aktívne formy inhibítorov, ktoré slúžia ako parobrzda. Ich účinnosť však nie je taká, aby sa izolácia mohla aplikovať v náročných prostrediach bez parozábran.
Aplikuje sa aj v zariadeniach vzduchotechniky a elektronických zariadeniach ako protihluková bariéra. Vo vírivkách zabraňuje únikom a radiácii tepla. Použiteľná je na fasády aj do drevených a oceľových skeletov ako výplň.
Ekovýhoda
Niektoré izolačné materiály obsahujú priveľké množstvo dráždivých látok, chemikálií, prchavých organických zlúčenín, ktoré môžu predstavovať zdravotné riziko pre dýchacie cesty. Keďže tepelná izolácia je materiál, ktorý pokrýva celý povrch budovy, môže výber na základe tohto kritéria spôsobovať významný rozdiel. Obalové konštrukcie významne prispievajú k vnútornej kvalite ovzdušia, preto by malo byť zateplenie neškodným materiálom prvoradé.
Technické parametre
Všetky hrúbky materiálu dosahujú objemovú hmotnosť 19,2 kg/m3.
Hodnoty tepelného odporu R = 0.694 m2.K/W pri hrúbke 25,4 mm sú veľmi podobné hodnotám ostatných tepelnoizolačných materiálov.
Denimová izolácia prešla aj testom horľavosti. Index šírenia plameňa po povrchu materiálu je menej ako 25 pri hrúbke materiálu 76 mm. Podľa týchto testov sa klasifikuje výrobok do kategórie A2 – nehorľavé materiály.
Modré príklady
Jedným z nich je budova Levi Strauss & Co. v San Franciscu. Táto známa značka dáva meno práve modrým džínsom, ktoré slúžia na výrobu izolačného materiálu. Ale až keď doslúžia svojmu majiteľovi v skrini. Architekti dostali za úlohu vytvoriť miesto, ktoré bude vypovedať o značke čo najviac. Preto bolo použitie tejto izolácie jedinou voľbou.
Kalifornská akadémia vedy, San Francisco, CA
Myšlienkou budovy bolo navrhnúť najzelenšie múzeum na svete, nielen použitím zelených striech, ale aj výberom materiálov. Za svoj koncept získala ocenenie Silver Holcim Award v kategórii udržateľné konštrukcie a environmentálnu cenu za ekologický koncept a dizajn. Pri výbere izolačného materiálu bolo dôležitým faktorom vybrať recyklovaný materiál, netoxický a zároveň nezaťažujúci životné prostredie.
Ing. Alena Benešová
Foto: Bonded Logic, Inc.; thinkstock.com
–>–>