Riešenie, ktoré odolá vlhkosti
Vo väčšine budov sa nachádza mnoho priestorov, ktoré sú do nejakej miery zaťažené vlhkom alebo vodou. Pre každý takýto priestor, či už je to kúpeľňová stena alebo hotelový bazén, a pre každú úroveň zaťaženia vlhkosťou a vodou je dôležité zvoliť vhodné riešenie stien a stropov.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Priestory podľa vlhkosti
Z pohľadu zaťaženia priestorov vlhkosťou a vodou podľa EN 13964 rozlišujeme štyri kategórie. V kategórii A, kde vlhkosť vzduchu nepresahuje 70 % a teplota sa drží pod 25 stupňami Celzia, nájdeme napríklad bytové kúpeľne či sprchy. Do kategórie B patria napríklad hotelové kúpeľne, kuchyne, či garáže, kde môže vlhkosť vzduchu vystúpiť až po 90 %.
Spoločné sprchy v nebytových priestoroch, bazény alebo wellness, kde vlhkosť vzduchu môže prekročiť hranicu 90 % a tiež sa v nich môžete stretnúť s kondenzáciou, patria do kategórie C. V poslednej najnáročnejšej kategórii D nájdeme priestory bazénov bez kontrolovaného prostredia, priemyselné kuchyne alebo nemocnice s vysokotlakovým čistením, priestory umývania vozidiel.
Problém s plesňami
Všetky tieto priestory sú viac alebo menej vystavované vlhkosti a preto pri nich existuje vysoké riziko vzniku plesní. Hlavne vlhkosť vzduchu nad 60 % výrazne podporuje rozmnožovanie plesní či iných mikroorganizmov. Prítomnosť plesní rozpoznáte veľmi ľahko. Vyznačujú sa typickými čiernymi alebo zelenými škvrnami.
Okrem nepriaznivého vplyvu na zdravie ľudí má však prítomnosť plesní a rias na stenách iný, vážnejší rozmer. Predstavujú hrozbu aj pre samotnú stavebnú konštrukciu. Plesne nielen že spôsobujú postupnú degradáciu povrchu stien, ale môžu prenikať až do jadra stien a spôsobiť aj hĺbkovú degradáciu.
Inteligentné riešenie
V priestoroch ako sú bazény alebo wellness sa zvýšenej vlhkosti nevyhnete a preto treba pri ich projektovaní myslieť na materiály, ktoré ľahko odolávajú plesniam. Sadrokartónové dosky Glasroc X od Rigipsu túto, a aj mnohé ďalšie, požiadavku spĺňajú. Vďaka impregnovanému sadrovému jadru, povrchovej sklovláknitej rohoži s ochranným vodoodpudivým náterom a totálnej absencii organických komponentov sú odolné voči tvorbe plesní, húb a iných biologických škodcov.
Trieda absorpcie vody je H1 podľa klasifikácie EN 15283-1, čo znamená menej ako 5 % absorpciu. Aj keď vo vlhkých priestoroch asi žiadne požiare nečakáte, dosky Glasroc X ponúkajú aj vysokú požiarnu odolnosť. Priečky majú odolnosť EI 90 a stropy až REI 120. Dosky Glasroc X sú navyše vhodné nielen do vlhkých interiérov, ale aj do exteriérov.
Praktická výstavba
Pevnosť a odolnosť dosiek Glasroc X navyše vôbec neovplyvňuje ich spracovateľnosť. S váhou 10.5 kilogramu na meter štvorcový sú dokonca o 30 % ľahšie ako cementové dosky. Konštrukcie z dosiek Glasroc X predstavujú len desatinu hmotnosti v porovnaní s ekvivalentnou murovanou konštrukciou. Robí sa s nimi dobre nielen kvôli ich váhe, ale aj vďaka ich ohybnosti.
Dosky je možné použiť na oblúkové podhľady aj priečky až do polomeru 3 m bez nutnosti predchádzajúceho navlhčenia. Ich spracovateľnosť je tiež jednoduchá – dosky je možné rezať a opracovávať rovnako ako bežný sadrokartón. Nepotrebujete na to žiadne špeciálne náradie.
Konštrukcie s doskami Glasroc X sa dajú bezproblémovo stavať za použitia všetkých princípov suchej výstavby. Suchá výstavba len pridáva k viacerým výhodám týchto dosiek. Vďaka suchej výstavbe a doskám Glasroc X ušetríte čas, drahocenné centimetre priestoru a v konečnom dôsledku aj peniaze.