Sadrokartónové konštrukcie po povodniach
Voda môže vniknúť do interiéru budovy mnohými cestami – narušenými vnútornými rozvodmi, zle napojenými domácimi spotrebičmi, deravou strechou alebo pri prírodných katastrofách. Na Slovensko a ešte viac na Českú republiku toto leto opäť zaútočili prudké prívalové zrážky, ktoré zdvíhali hladiny potokov a riek, pretože nasiaknutá pôda ich odmietala prijímať. Voda sa potom nekontrolovateľne prehnala stovkami domov a zanechala po sebe tak obete na ľudských životoch, ako aj obrovské škody na majetku. Vodný živel sa nevyhol ani v súčasnosti takým rozšíreným sadrokartónovým konštrukciám, preto sa aktuálnou otázkou stala ich oprava.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Pred začatím akýchkoľvek opravných prác je nevyhnutné odčerpať stojatú vodu z dutín sadrokartónových stien a stropov. Dutiny v stenách možno odvodniť narezaním otvorov na dne každej dutiny, t. j. tesne nad podlahou. Na zistenie prítomnosti vody treba odstrániť soklovú lištu, najlepšie zabodnutím šidla alebo noža do steny asi 5 cm nad podlahu (tesne nad lištu). Ak začne kvapkať voda, vyreže sa dostatočne veľký otvor, aby voda mohla voľne prúdiť von. Pri kovových konštrukciách môže vodorovný UW profil v spodnej časti steny poslúžiť na odvádzanie vody. Na to sa UW profil musí prevŕtať čo najnižšie k úrovni podlahy a vypustiť vodu. Vyduté, prevesené alebo nasiaknuté podhľady môžu byť nebezpečné a musia sa zbaviť vody veľmi opatrne.
Zo stropov a podhľadov sa dá voda odstrániť tak, že sa v sadrokartónových doskách pomocou hrotu na dlhom držadle prerazí otvor. Nástroj možno vyrobiť jednoducho – pripevnením klinca alebo iného špicatého predmetu na koniec dlhej palice. Najprv treba preraziť otvory na okraji stropu, ktorý zbavujeme vody; samozrejme, stáť pritom treba mimo postihnutého miesta. Nemá sa začínať uprostred vydutého miesta, pretože podhľad sa môže bez varovania zrútiť.
Ktorý sadrokartón odstrániť
Odporúča sa odstrániť a zlikvidovať každú sadrokartónovú dosku, ktorá nasiakla povodňovou vodou, pretože povodňové vody sú často kontaminované a môžu spôsobovať nepríjemné ochorenia. Ak voda zaplavila len podlahu, treba odstrániť spodnú časť sadrokartónových dosiek do výšky 120 cm a nahradiť ich pásom nových dosiek širokým 120 cm a umiestneným vodorovne.
Ak špinavá povodňová voda zatopila sadrokartónovú dosku na výšku viac ako 1 m od úrovne podlahy, dosky sa odstraňujú z celého povrchu steny a nahrádzajú sa novými.
Treba dbať, aby všetky opravy pri opravovaní stien, na ktoré sa kladú nároky z hľadiska požiarnej odolnosti alebo nepriezvučnosti, spĺňali konkrétne protipožiarne alebo akustické požiadavky, podľa ktorých bola stena pôvodne navrhnutá a postavená (druh sadrokartónových dosiek, upevňovacie prostriedky a ich vzdialenosti, tmelenie škár, napojenia, dilatácie, vložené minerálne či sklené izolácie).
Medzi druhy poškodení, ktoré môžu vyžadovať odstránenie a výmenu, patrí aj delaminácia papiera zo sadrokartónovej dosky, narušenie súdržnosti dosky a upevňovacieho prostriedku a prehnutie či vydutie dosky. Všetky poškodené sadrokartóny sa musia opatrne odstrániť až po úplnom odvedení vody. Okrem toho treba odstrániť všetky sadrokartónové dosky zo stien a stropov, ktoré obsahujú mokrú vláknitú izoláciu, aby sa izolácia mohla vymeniť.
Niektoré druhy poškodení sa prejavia až po vyschnutí sadrokartónu. Môže sa to týkať skorodovaných upevňovacích prostriedkov alebo viditeľného vytvárania hniloby a plesne na lícovej strane dosky, prípadne skrytého na rubovej strane alebo na konštrukcii (drevenej). Prítomnosť skrytej hniloby alebo plesne môže vyžadovať odstránenie sadrokartónových dosiek či drevenej konštrukcie, pretože len tak sa úspešne odstránia organizmy vytvárajúce pleseň.
Záchrana nepoškodených sadrokartónových dosiek
Aby sa vysychanie budovy uľahčilo, treba znížiť vlhkosť v interiéri. Vlhkosť možno znížiť otvorením budovy, ak je vonkajší vzduch suchší než vzduch vnútri. Otvorené by mali byť všetky skrine a skrinky, aby sa zabezpečila cirkulácia vzduchu. Treba použiť aj vetráky, aby sa zvýšil pohyb vzduchu (na tento účel nemožno používať centrálny klimatizačný systém budovy, ak bolo ventilačné potrubie zatopené vodou).
Najlepšie je použiť odvlhčovače a vysúšače vnútri budovy, aby sa odstránila vlhkosť zo vzduchu. Na zníženie možnosti vytvárania plesní a hniloby je nesmierne dôležité dostatočné vetranie, cirkulácia vzduchu a vysúšanie. PVC tapety z mokrých alebo vlhkých sadrokartónových stien je nevyhnutné úplne odstrániť, aby povrch sadrokartónu mohol vyschnúť.
Kontrola, čistenie, opravy a rekonštrukcie
S touto fázou nemožno začať skôr, ako sa priestor vysuší. Potom sa skontrolujú vyschnuté sadrokartónové dosky, či nenesú stopy poškodenia, ktoré sa predtým prehliadlo. Všetky sadrokartónové dosky vykazujúce poškodenia, ktoré sa nedajú ľahko opraviť, sa odstránia. Odstránia a vymenia sa aj upevňovacie prostriedky a konštrukcie vykazujúce známky korózie.
S čistením sa začína tam, kde bolo poškodenie najsilnejšie. Ak sa niektoré miesta nedajú vyčistiť, treba ich vymeniť, aby sa po vymaľovaní zabránilo priesakom. Pozornosť sa musí venovať najmä miestam, kde sa vyskytuje pleseň. Povrchovú pleseň možno odstrániť pomocou bežného odstraňovača plesní alebo prostriedkom proti plesniam. Po vyčistení sadrokartónových dosiek sa opravujú všetky otvory vrátane tých, ktoré boli vytvorené na vypúšťanie vody, na sušenie alebo ostali po odstránení upevňovacích prostriedkov. Potom možno namontovať nové sadrokartóny ako náhradu za odstránené.
Škáry, hlavičky upevňovacích prostriedkov a plocha opravenej steny sa zatmelia bežným spôsobom. Steny i stropy sú teraz pripravené na nové maľovanie či tapetovanie.
Ing. Jiří Otta
Foto: archív Rigips
Autor je vedúcim Centra technickej podpory spoločnosti Rigips v ČR.
Článok bol uverejnený v časopise Stavebné materiály.