Sadrokartónové priečky realizované oceľovými profilmi s klapkou
V každej stavbe, či už je z dreva, alebo iných stavebných materiálov, sa vnútorný priestor člení pomocou priečok. Stavebnú priečku možno zhotoviť z rozličných materiálov, pričom plní rozličné funkcie.
![]() |
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Pri štandardných profiloch treba na ich montáž používať rôzne súpravy náradia, kým pri profiloch s novým systémom kotvenia tento problém odpadáva. Stojky sa vyrábajú s klapkou v hornej a dolnej časti, čo umožňuje ich ukotvenie na mieste bez použitia nástrojov alebo spojovacieho materiálu. Konštrukčné profily sa pri realizácii sadrokartónových priečok používajú ako zvislé stojky. Vyrábajú sa v štandardných šírkach 50, 75 alebo 100 mm. Montujú sa každých 600, respektíve 625 mm, a to vzhľadom na rozmer sadrokartónovej dosky, ktorý je 1 200 alebo 1 250 mm. Ako vodiace profily sa na podlahu a strop používajú U-profily alebo klasické profily UW. Bočnice stojok sú široké 37 mm. Bočnice vodiacich profilov sú široké 40 alebo 50 mm. Maximálna výrobná dĺžka stojky je 5 000 mm, ale odporúčaný maximálny rozmer stojky je 4 500 mm. Sadrokartónové dosky sa do konštrukčných profilov kotvia pomocou skrutiek s dĺžkou 25, 35, 45, 55, 70 a 90 mm. Výber správnej dĺžky skrutky závisí od celkovej hrúbky opláštenia priečky. Skrutka by mala po preskrutkovaní dosky a profilu presahovať aspoň 10 mm cez profil.
Technologický postup montáže sadrokartónových dosiek do oceľových profilov s klapkami je totožný s postupom výrobcov pôsobiacich na slovenskom trhu (Knauf, Rigips, LafargeGips).
Profily možno používať aj ako teleskopické. Dĺžku profilu tak nie je nevyhnutné presne zameriavať a zrezávať. Požadovaná dĺžka sa získa zasunutím profilov do seba. Tie sa následne zaistia proti posunutiu klapkami. Vďaka tomu možno profily používať napríklad v priestoroch so šikmými stropmi (v podkroví). Kotviaci systém umožňuje dodatočne rozmerovo upravovať už zafixované stojky.
Maximálny výrobný rozmer teleskopickej stojky 4 000 mm sa dosiahne spojením dvoch profilov s dĺžkou 2 250 mm a s presahom 500 mm. Spojením dvoch profilov s dĺžkou 1 500 mm a s presahom 300 mm možno získať profily s celkovou dĺžkou 2 700 mm. Spojením dvoch profilov s dĺžkou 1 800 mm a presahom 500 mm sa dosiahne dĺžka stojky 3 100 mm.
Pri vkladaní minerálnej izolácie do dutiny priečky na zlepšenie tepelných a akustických vlastností treba dbať na to, aby bola dokonale vyplnená každá škára, respektíve každý presah v prípade teleskopických profilov. Izolácie s nižšou objemovou hmotnosťou majú tendenciu v priečkach sadať, preto je vhodné upevniť ich v priečke pomocou tŕňov, ktoré sa nalepujú z vnútornej strany opláštenia.
Použitím konštrukčných profilov možno vďaka systému perforácie stojky zlepšiť akustické vlastnosti priečok o 2 až 3 dB. Vyrábajú sa zo žiarovo pozinkovanej ocele DX 51D Z100 s hrúbkou 0,6 mm.
TEXT: Ing. Adrián Gurčík
FOTO: Lindab
Ing. Adrián Gurčík je technickým špecialistom firmy Lindab Construline.