Sadrové a vápennosadrové omietky. Sú vhodné aj pre alergikov
V súčasnosti si môže investor vybrať z množstva rozličných povrchových úprav. Medzi novodobé patrí sadrová omietka, ktorá je vhodná na omietanie stien a stropov v interiéri. Tento typ interiérovej omietky sa podieľa na udržiavaní príjemnej klímy v prostredí a vďaka svojim vlastnostiam je vhodný aj pre alergikov.
Použitie sadrových omietok na omietanie interiérových stien a stropov nemá v našich podmienkach dlhodobú tradíciu. Je to dané absenciou prirodzených nálezísk sadrovca. V minulosti sa z tohto dôvodu sadrové omietky nepoužívali a väčšej obľube sa tešili omietky na báze piesku alebo vápenca, narozdiel napríklad od Nemecka alebo Poľska, kde sú sadrové omietky veľmi obľúbené. Z týchto dôvodov rovnako pramenila určitá obava realizačných spoločností aplikovať produkty na báze sadry.
V súčasnosti začínajú zhotovovatelia stavebných úprav postupne objavovať výhody sadrových omietok, ktoré svojimi vlastnosťami úplne spĺňajú požiadavky moderného stavebníctva. Na trhu zároveň pôsobí už celý rad skúsených stavebných firiem, ktoré si dokážu s aplikáciou sadrových omietok poradiť na profesionálnej úrovni.
Výrobcovia stavebných materiálov ponúkajú vo svojom sortimente už niekoľko rokov nielen sadrové, ale aj vápennosadrové omietky a sadrové stierky. Neustále vylepšujú receptúry týchto produktov, a tým aj ich vlastnosti. Okrem týchto už tradičných výrobkov ako reakciu na požiadavky trhu a trend tenkovrstvového omietania priniesli výrobcovia aj tenkovrstvové sadrové omietky.
Súčasný trend
S vývojom murovacích materiálov ide ruka v ruke aj vývoj mált a omietok. Predchádzajúce rozmerovo nepresné tehly a murovacie tvarovky nahradili tvarovky s takmer presným rozmerom. Vďaka tomu bolo možné skôr hojne používané murovacie malty a viacvrstvové omietkové systémy postupne nahradiť tenkovrstvovými materiálmi, ktoré sa používajú nielen na murovanie (v tomto prípade ide skôr už o lepenie), ale aj na omietanie.
Jednovrstvové sadrové omietky sú určené na omietanie muriva z bežných murovacích materiálov (napríklad plné tehly, tvarovky typu THERM) s hrúbkou približne 10 mm a tenkovrstvové omietky sú vhodné predovšetkým na aplikáciu na presné murivo z pórobetónu alebo vápennopieskových tvaroviek, prípadne na povrchovú úpravu betónových stien a stropov.
Aplikačná hrúbka je už od 3 mm (optimálna je približne 5 mm). Vďaka zrnitosti možno omietky upravovať filcovaním (úprava pomocou penového hladidla), jemnejšie varianty s veľkosťou zrna do 0,7 mm dokonca gletovaním (vyhladením gletovacím hladidlom). Takto upravený podklad je pripravený na maľovanie rozličnými maliarskymi technikami, tapetovanie alebo ďalšiu dekoráciu. Omietky spravidla neabsorbujú farbu ani nevyžadujú ďalšie následné nátery.
Sadrová stierka na hladkú povrchovú úpravu
Špeciálnym materiálom na aplikáciu v extra tenkých vrstvách sú sadrové stierky. Ide o tenkovrstvový materiál používaný ako vrchná vrstva omietky, ktorou sa dosiahne jej dokonale hladký a jemný povrch pripravený na ďalšiu aplikáciu dekoratívnych náterov alebo tapiet. Sú určené na stierkovanie hladkých betónových stien, panelov, omietok a podobne.
Zároveň sa hodia na úpravy povrchov podkladov, ako sú štukové, jednovrstvové alebo jemné omietky a betón. Stierkou možno nahradiť aj jemnú vnútornú omietku vo viacvrstvovom omietkovom systéme a dosiahnuť tak hladký povrch. Stručne povedané – stierku možno použiť v prípade požiadavky na hladký povrch všade tam, kde nemožno z dispozičných, technických alebo iných dôvodov použiť jednovrstvové alebo tenkovrstvové sadrové omietky.
Stierku sa odporúča nanášať v hrúbke iba niekoľko milimetrov, čomu zodpovedá aj veľmi jemná zrnitosť, ktorá je približne 0,2 milimetra, ide teda o veľmi jemný materiál. Ďalšie vlastnosti a výhody stierky sú rovnaké ako pri sadrových omietkach.
Výhody sadrových produktov
Sadra ako spojivo je prírodný, ekologický a zdraviu neškodný materiál. Na povrchu sadrových omietok sa nedrží prach, a preto sú vhodné pre alergikov. K výhodám sadrových produktov patrí ich priedušnosť a schopnosť absorbovať vlhkosť a neskôr ju opäť uvoľňovať do priestoru. Zároveň dokážu vďaka ich akumulačným vlastnostiam udržať teplo a prirodzene tak zabezpečiť príjemné klimatické podmienky v miestnosti, rovnováhu teploty stien a vnútorného prostredia.
V neposlednom rade je výhodou týchto omietok ich cena. Použitím jednovrstvových sadrových produktov možno v porovnaní s klasickým viacvrstvovým systémom (cementový postrek, jadrová omietka a vnútorná jemná omietka) ušetriť až tretinu finančných nákladov na materiál a prácu.
Každý stavebník, či už odborník alebo laik, ocení aj jednoduchú a rýchlu aplikáciu, dobré schnutie omietok a ich výbornú prídržnosť k podkladu. Vďaka vlastnostiam sadrového spojiva omietky nepraskajú ani v prípade väčších hrúbok. Možno ich spracovávať ručne alebo strojovo.
Ďalšou výhodou je možnosť realizácie nepoznateľných drobných opráv v prípade poškodenia. Sú ideálne na povrchové úpravy ostení, napríklad po výmene okien. Svoje uplatnenie nachádzajú aj na plochách, v prípade ktorých treba zjednotiť povrch.
Nevýhody sadrových omietok
Vďaka hygroskopickým vlastnostiam sadry (schopnosť pohlcovať vlhkosť z okolitého prostredia) sú všetky sadrové výrobky určené iba na použitie v interiéri. Nemožno ich použiť v priestoroch trvalo zaťažovaných vlhkosťou, ako sú napríklad veľké práčovne a kuchyne, vývarovne, verejné kúpele a podobne.
Ich použitie v domácich kúpeľniach a kuchyniach je však za dodržania určitých opatrení možné. Pravidlom je, že sadru treba účinne chrániť proti nadmernému prísunu vlhkosti. Aj z tohto dôvodu nemožno sadrovú omietku použiť napríklad pri sanácii vlhkého muriva. Výrobky na báze sadry majú odlišný spôsob nanášania a finalizácie povrchu v porovnaní s klasickými omietkami, a je preto nutné mať s ich spracovaním skúsenosti.
Aplikácia sadrových omietok
Nanášanie a povrchová úprava omietok vyžaduje zručnosť a určité skúsenosti. Celý postup sa skladá z niekoľkých krokov, ktorých časový sled je daný predovšetkým teplotou a vlhkosťou prostredia. Omietky možno nanášať v podstate na akýkoľvek podklad, ale podľa nasiakavosti podkladu je nutné zvoliť jeho vhodnú prípravu. Bežne nasiakavé podklady, ako sú plné tehly, pálené keramické tvarovky a podobne, nie je nutné pred omietaním upravovať.
Silne nasiakavé podklady ako pórobetónové murivo treba upraviť systémovým penetračným náterom a v prípade nenasiakavých, napríklad betónových podkladov je nutné použiť vhodný kontaktný mostík. Nerovnosti muriva, hlboké škáry či miesta, v ktorých sa v murive vedú inštalácie, je nutné najskôr vyrovnať sadrovou omietkou.
Samotné nanášanie omietky a dosiahnutie požadovanej roviny sa väčšinou realizuje pomocou omietnikov, ale skúsené realizačné spoločnosti sú schopné omietky naniesť aj bez nich. Povrch omietky sa stiahne do roviny a nechá sa zavädnúť. Omietka sa po zavädnutí navlhčí vodou a uhladí molitanovým hladidlom.
Po ďalšom zavädnutí možno začať s jej povrchovou úpravou. Na dosiahnutie jemného štruktúrovaného povrchu sa omietka takzvane zatočí plsteným hladidlom. V prípade požiadavky na hladký povrch sa použije gletovacie hladidlo.
Užitočné školenia
V ostatnom období ponúkajú výrobcovia mált a omietok na báze sadry možnosť zúčastniť sa na školeniach. Tu môžu záujemcovia získať nielen informácie o týchto výrobkoch, ale vďaka praktickým ukážkam nanášania sadrovej omietky aj zaujímavé skúsenosti.
FOTO: LB Cemix
Ing. Martin Bureš je vedúcim útvaru produktového manažmentu spoločnosti LB Cemix, s. r. o.
Článok bol uverejnený v časopise Stavebné materiály.