Sanácia vlhkých stavieb polyuretánovými živicami
Galéria(5)

Sanácia vlhkých stavieb polyuretánovými živicami

Partneri sekcie:

Súčasný stav v slovenskom stavebníctve kladie na dodávateľov špecializovaných materiálov určených pre vlhkostnú sanáciu stále vyššie nároky.  Na jednej strane sú požadované materiály s maximálnymi úžitkovými vlastnosťami, na druhej strane sa s limitovanou požiadavkou pre ich presadenie na trhu stáva predajná cena.

V pozemnom staviteľstve sa úspešne osvedčili technológie dodatočnej náhrady hydroizolačných prvkov aplikované pomocou tlakovej mikroinjektáže s použitím polyuretánových živíc.

Výroba tlakovej techniky a aplikačných prvkov pre realizáciu s malými priemermi vŕtaných otvorov zaznamenáva rozmach nielen v Európe, ale aj v zámorí. Novovytvorené, v praxi odskúšané chemické produkty ešte umocňujú účinnosť a garantujú životnosť použitých materiálov. Hydroizolačný efekt sa dosahuje využitím procesu polyadície polyuretánovej živice.

Využívanie mikroinjektáže

Chemické tlakové mikroinjektáže polyuretánovými živicami sa dajú využívať pri vytváraní dodatočných hydroizolačných clôn, a to :

  • horizontálnych,
  • vertikálnych,
  • kombinácie horizontálnych a vertikálnych,
  • cielenou bodovou,
  • cielenou plošnou.
  • Injektážou pracovných a dilatačných spár v betóne, tehlovom aj kamennom murive,
  • v ďalších použitých stavebných materiáloch v najrôznejších hrúbkach, kde bola zistená porucha hydroizolácie.

Výhody metódy

  • Účinná metóda zamedzenia postupujúcej a vtokovej vody do konštrukcie
  • Ľahká  aplikácia aj v tvarovo komplikovaných miestach, variabilita použitia
  • Hygienická nezávadnosť, neškodí životnému prostrediu
  • Časovo nenáročná metóda s možnosťou výberu prístupu k injektovaným konštrukciám
  • Životnosť aplikačných polyuretánov presahuje životnosť 60 rokov
  • Metóda odporučená WTA, vhodná aj pre pamiatkovo chránené objekty

Táto metóda eliminuje riziká statických porúch izolovaných konštrukcií, nedochádza k vzniku trhlín, alebo k sadaniu konštrukcií, ako pri doteraz používaných metódach.

 

Chrakteristika a použitie

Pre tvorbu dodatočných izolačných prvkov sa vyrábajú jednozložkové a dvojzložkové polyuretány. Ich vlastnosti musia spĺňať kritériá pre vytvorenie trvalej a vodu nepriepustnej vrstvy. Nízka viskozita zabezpečuje prienik do mikrotrhlín stavebných materiálov a polyadícia s prítomnou vodou okamžite znižuje jej množstvo v aplikačnej zóne. Úpravou základných typov polyuretánov jednotlivých výrobcov sa dá docieliť požadovaná vlastnosť aplikačnej látky pre konkrétny prípad. Realizáciu dodatočnej izolácie tlakovou mikroinjektážnou technikou s použitím polyuretánov je potrebné zveriť odborne školeným pracovníkom. 
 
Možnosti využitia mikroinjektážnej techniky s vhodnými aplikačnými látkami predstavuje novú dimenziu v oblasti vlhkostnej sanácie stavieb. Po dlhoročných skúsenostiach môžeme konstatovat, že dnes patrí medzi najdokonalejšie nástroje v tvorbe dodatočných izolácií stavieb.

Ing. Róbert Petriska,
spoločnosťAquaizoling Prievidza
FOTO: autor

Autor článku sa problematikou vlhkostnej sanácie budov profesionálne zaoberá 26 rokov. Technológiu sanácie stavieb polyuretánovými živicami aplikuje v praxi 2 roky a spoločnosť ňou realizovala už vyše 200 stavieb.