Galéria(4)

Silka urýchlila hrubú stavbu bytového domu v centre Bratislavy

Projekt bytového domu Zelený dvor ponúkne po jeho dokončení, ktoré je naplánované na 2. štvrťrok 2025, bývanie v tichom vnútrobloku v centre Bratislavy. Jeho výstavbu urýchlilo použitie vápenno-pieskových tvárnic Silka.

Víziou developerov projektu bolo využiť potenciál ponúkaného priestoru a vytvoriť dizajn funkčnej architektúry, ktorý sa stane prirodzenou súčasťou okolia. Implementáciou moderných technológií chceli posunúť kvalitu bývania na vyššiu úroveň a súčasne vytvoriť zdravé miesto na bývanie. Na víziu developera nadviazal aj návrh Ing. arch. Michala Diviša, ktorý stojí na čele žilinského ateliéru Michal Diviš Architekti, s.r.o. (MDA). Do finálnej podoby výrazne prehovorila aj žilinská stavebná spoločnosť Slossbau s.r.o., ktorá fungovala v úlohe generálneho dodávateľa stavby.

Zdroj: Xella Slovensko

Silka a železobetón sa pri bytových domoch dobre dopĺňajú

„Na obvodových stenách použila stavebná firma Slossbau vďaka svojim dobrým skúsenostiam z iných stavieb namiesto pôvodne plánovaného železobetónu vápenno-pieskové tvárnice Silka 250 mm. Kombinácia dvoch konštrukčných systémov síce priniesla nároky na logistiku, špecifická bola aj lokalita v samotnom centre Bratislavy, kde bol veľmi malý manipulačný a skladový priestor, takže dodávky museli presne nadväzovať, aby sa stavba nezasekla.

Na druhej strane to stavbári výborne zvládli a voľba vápenno-pieskových tvárnic priniesla okrem dobrej statiky a akustiky aj nižšiu ekologickú stopu a väčšiu rýchlosť. Tú by ešte viac urýchlilo použitie veľkoformátových prvkov Silka Tempo, ktoré my pri podobných projektoch jednoznačne odporúčame, ale v tomto prípade sa plne osvedčili aj klasické maloformátové tvárnice Silka,“ hovorí Ing. Ján Tomašovic, odborný poradca spoločnosti Xella Slovensko pre Bratislavský kraj.

Projekt Zelený dvor mal od začiatku stavby na starosti Ing. Vladimír Vlčák, stavbyvedúci a projektový manažér firmy Slossbau: „Vápenno-pieskové tvárnice Silka sme do projektu navrhli z niekoľkých dôvodov, ten hlavný bola časová tieseň. Celú hrubú stavbu sme museli zvládnuť len za 100 dní, a to s kompletným železobetónovým skeletom nebolo možné stihnúť. Hľadali sme riešenie, ktoré by nám výstavbu urýchlilo a ktoré by ju nepredražilo, naopak, o niečo zlacnilo.

Zdroj: Xella Slovensko

So Silkou sme mali skúsenosti z iných projektov menších bytových domov a hlavne na rodinných domoch, ale na takom veľkom objekte, ako je bytový dom Zelený dvor, to bolo prvýkrát. Kombinácia monolitu a Silky nám ušetrila cca 4-5 dní na jedno poschodie a vďaka tomu sme ten šibeničný termín zvládli a celú hrubú stavbu sme dokončili za 98 dní.

Bonusom bola aj finančná úspora cca 10 000 eur na poschodie, ale ako som hovoril, to nebol ten hlavný dôvod. Prednosťou tvárnic Silka je aj vysoká únosnosť a dobrá akustika. Únosnosť bola dôležitá z pohľadu statiky domu, vysokú vzduchovú nepriezvučnosť obvodových stien ocenia po dokončení noví majitelia.

www.xella.sk

Zdroj: PR článok Xella Slovensko, spol. s r.o.