Skupina VELUX oznamuje dva nové projekty v oblasti ochrany klímy a prírody, na Madagaskare a vo Vietname v spolupráci s organizáciou WWF

V rámci svojho cieľa, ktorým je zachytenie historických emisií z podnikateľskej činnosti, bude skupina financovať dva ďalšie projekty na ochranu a obnovu lesov v tropických krajinách. Nové projekty vo Vietname a na Madagaskare, spolu s prvým projektom v Ugande, významne prispejú k zachyteniu historických emisií z prevádzky spoločnosti.

Skupina VELUX sa zaviazala zachytiť ekvivalent svojich historických emisií CO2 z podnikania od roku 1941 do roku 2041. Toho dosiahne financovaním portfólia lesných projektov, ktoré budú vyvinuté a riadené kanceláriami WWF v každej krajine v partnerstve s miestnymi orgánmi a komunitami.

Partnerstvo medzi skupinou VELUX a organizáciou WWF ide nad rámec redukcie emisií z vlastných činností skupiny VELUX a jej hodnotového reťazca, kde si skupina stanovila cieľ dosiahnuť 100 % redukciu emisií pri podnikaní (rozsah 1 a 2) a znížiť emisie v dodávateľsko-odberateľskom reťazci (rozsah 3) o polovicu do roku 2030.

Zdroj: VELUX SLOVENSKO

„Možnosť udržania globálneho nárastu teploty pod 1,5 °C sa rýchlo vytráca. Zaviazali sme sa realizovať najambicióznejší postup podľa Parížskej  dohody a plánujeme ísť ešte ďalej a financovať lesné projekty, ktoré zachytia ekvivalent našich celkových  historických emisií z podnikania od založenia našej spoločnosti v roku 1941. „Mimoriadne ma teší, že do nášho portfólia lesných projektov teraz môžeme pridať nové projekty a podarilo sa nám nájsť dve nové lokality, ktoré sa zameriavajú na rôzne typy lesov, divokú prírodu a miestne komunity,“ hovorí Lars Petersson, generálny riaditeľ skupiny VELUX.

„Najnovšia správa WWF Living Planet z roku 2022 uvádza priemerný pokles populácií druhov od roku 1970 o 69 %. Keďže dopady klimatickej a prírodnej krízy sú čoraz zreteľnejšie, na vytvorenie odolnejšej a udržateľnejšej budúcnosti pre všetkých sú naliehavo potrebné ambície a opatrenia. Prijatie dohody z Kunmingu a Montrealu, ktorá zaväzuje celosvetové spoločenstvo k zastaveniu a následnému zvráteniu straty biodiverzity do roku 2030, prináša nádej. Partnerstvá, ako je to medzi spoločnosťou VELUX a organizáciou WWF, ukazujú cestu vpred,“ hovorí Bo Øksnebjerg, generálny tajomník WWF Dánsko.

Zdroj: VELUX SLOVENSKO

Prvý lesný projekt partnerstva sa nachádza v Ugande, kde v jednej z najviac postihnutých oblastí, Kagombe v Ugande, dosiahla miera odlesňovania za poslednú dekádu 73 %. Cieľom projektu je obnoviť degradované lesy, vysadiť nové stromy a chrániť existujúce prírodné lesy v oblasti.

Očakáva sa, že vďaka ochrane založenej na komunite projekt zachytí 1 milión ton CO2. Vysadených už bolo viac ako 180 000 stromov a spustili sa miestne aktivity zamerané na alternatívne spôsoby živobytia.

Dva nové projekty v prospech ľudí, prírody a klímy

Dva dodatočné lesné projekty sa vybrali na základe potenciálu znížiť množstvo uhlíka, prínosov pre biodiverzitu a komunitu, ako aj dlhodobej udržateľnosti každého projektu. Projekt vo Vietname, ktorý sa nachádza v hornatej krajine Central Annamites, sa zameriava na činnosti REDD.

Očakáva sa, že prispeje k zníženiu a odstráneniu viac ako 2 miliónov ton CO2. Projekt na Madagaskare sa nachádza v mangrovových porastoch v oblasti Manambolo – Tsiribihina a zameriava sa na činnosti ARR. Očakáva sa, že projekt pomôže znížiť a odstrániť emisie viac ako 0,5 milióna ton CO2. Všetky údaje predstavujú predbežné odhady, ktoré sa môžu zmeniť v rámci overovania treťou stranou.

Zdroj: VELUX SLOVENSKO

Každý projekt prinesie prírode blízke riešenia na zmiernenie klimatických zmien v súlade s Plánom vysokokvalitných zásahov v prospech ľudí, prírody a klímy, ktorý vypracovala WWF. Účelom týchto projektov je zastaviť odlesňovanie a obnoviť prirodzené lesy v ohrozených oblastiach s mimoriadnym významom pre biodiverzitu v spolupráci s komunitami a miestnymi orgánmi.

Odstránené a znížené emisie uhlíka z lesných projektov sa použijú na plnenie podmienených klimatických záväzkov hostiteľských krajín v rámci Parížskej dohody. Uhlík sa teda nepoužije na kompenzáciu emisií uhlíka spoločnosti VELUX ani žiadnej inej organizácie.

 Prečítajte si viac o projektoch v Ugande, vo Vietname a na Madagaskare.

Zdroj: PR článok VELUX SLOVENSKO spol. s r.o.