Skvelý ohlas vystavovateľov na veľtrh BAU 2025
O niekoľko týždňov sa popredný svetový veľtrh architektúry, materiálov a systémov vráti k svojmu tradičnému zimnému času. V čase od 13. do 17. januára 2025 bude BAU v Mníchove medzinárodným miestom stretnutia pre architektov, inžinierov, investorov, obchodníkov a remeselníkov. Dôraz sa bude klásť na riešenia a produkty týkajúce sa budúcnosti stavebníctva.
Z hľadiska počtu prihlásených vystavovateľov (2 300 zo 40 krajín) a obsadenej výstavnej plochy sa veľtrh BAU 2025 pohybuje na úrovni roku 2023. BAU 2025 opäť plne obsadí 19 výstavných plôch s veľkosťou 200 000 m2. V súčasnosti už účasť na BAU 2025 potvrdilo veľké množstvo spoločností. Patria medzi nich kľúčoví hráči ako SCHÜCO, dormakaba, Egger, Hörmann a Sika.
Početné zastúpenie bude mať aj Česká republika (20 vystavovateľov na ploche 500 m2, medzi nimi firmy ako ACARA, AGROP NOVA, DEKMETAL, CHARVÁT, CIDEM, PURLIVE, REPONIO, TOPWET a ďalšie).
Riaditeľ veľtrhu Reinhard Pfeiffer to vzhľadom na súčasné náročné okolnosti v odbore vidí ako pozitívny signál: „Týmto jasným záväzkom voči BAU posielajú popredné spoločnosti jasnú správu napriek niekedy ťažkej situácii. Sme preto presvedčení, že BAU 2025 dá priemyslu nový impulz. BAU je najdôležitejším miestom stretnutia pre stavebníctvo. Tam priemysel predstavuje svoje najnovšie produkty a riešenia. Napokon, z úspešnej BAU ťaží celý stavebný segment.“
Medzi kľúčové témy nadchádzajúceho veľtrhu bude patriť transformácia miest/vidieka/zachovanie zdrojov, odolná a klimaticky šetrná výstavba s ohľadom na prírodné katastrofy či pandémie, zvyšovanie produktivity pomocou modulárnej výstavby a ekonomická výstavba s využitím robotiky a umelej inteligencie.
Stavba šetrná ku klíme – to je hlavná téma BAU 2025:
Budúce architektúry vyžadujú holistické myslenie
Adaptabilita budov na nové klimatické podmienky
Zelená infraštruktúra mesta
S ohľadom na extrémne javy počasia je prevencia a prispôsobenie sa dôsledkom zmeny klímy úlohou pre spoločnosť ako celok. Aby bolo možné čeliť budúcim výzvam, je potrebné zvýšiť prispôsobivosť zastavaného prostredia. To sa dá dosiahnuť iba holistickým pohľadom na konštrukciu prispôsobenú klíme. Čo však znamená výstavba šetrná ku klíme konkrétne pre budovy a štvrte? Otázka, ktorú si musí položiť nielen zákonodarca, ale každý, kto sa na stavbe podieľa. Na BAU 2025 od 13. do 17. januára 2025 v Mníchove budú tieto otázky predmetom diskusií, rovnako tak predstavenie možných riešení.
Adaptabilná architektúra
Konštrukcia šetrná ku klíme na úrovni budovy znamená vytváranie zdravých a pohodlných životných a pracovných podmienok. Odolnosť neovplyvňuje iba viditeľné a hmatateľné vybavenie miestností dobrou kvalitou vnútorného vzduchu a použitie stavebných materiálov s nízkym obsahom škodlivín. Inteligentné konštrukcie na zvýšenie akumulačnej hmoty alebo na optimalizáciu denného svetla a cirkulácia vzduchu prispôsobením orientácie a dizajnu budovy sú rovnako nutné ako integrácia vonkajšej tepelnej izolácie a stavebnej zelene na fasády a strechy na zlepšenie mikroklímy v bezprostrednom obytnom prostredí.
Veľký potenciál je tiež v technickom vybavení budov – od využívania energeticky účinných systémov vykurovania a chladenia cez využívanie obnoviteľných zdrojov energie až po integráciu inteligentných systémov riadenia budov na optimalizáciu spotreby energie. Potrebné sú však aj riešenia zo zákulisia, ako poznamenáva Ina Hundhausen, Deutsche Bauchemie e.V.:
„Stavebná chémia môže mať veľký vplyv pri malých množstvách a výrazne zvýšiť efektivitu zdrojov v stavebníctve. Môžete napríklad vyrobiť betón s menším objemom CO2 alebo ho optimalizovať tak, aby ho bolo treba menej. Vlastnosti materiálov možno meniť tak, aby mohli byť spracovávané rýchlejšie alebo za sťažených podmienok. Priemysel stavebnej chémie je pripravený so svojimi inovatívnymi produktmi aktívne utvárať tento stavebný prechod.“
Špongiové mesto
Hranica medzi stresom zo sucha a z povodní je tenká. Diskusia o nedostatku vody je síce v médiách prítomná, ale často sa zabúda na to, že aj v regiónoch údajne bohatých na vodu neustále klesá hladina podzemnej vody vplyvom ľudských zásahov. Jedným z prístupov, ako urobiť mestá odolnejšími v miestnom vodnom hospodárstve, je skladovanie dažďovej vody a recyklácia odpadových vôd.
Dôležitú úlohu v tom zohráva mestský ekosystém. Koncepty, ako je princíp sponge city, sa pokúšajú obnoviť prirodzený kolobeh vody v mestách tým, že pohlcujú miestne sa vyskytujúcu dažďovú vodu ako špongia, ukladajú ju a v prípade potreby znovu uvoľňujú. To si vyžaduje opatrenia na úrovni okresov, ako je odtesnenie plôch alebo použitie vodopriepustných materiálov pre ulice, chodníky a námestia, rovnako ako vytvorenie retenčných oblastí, ktoré odľahčia verejné kanalizáciu pri výdatných dažďoch. K hospodáreniu s vodou však môžu prispieť aj jednotlivé stavby tým, že zhromažďujú a ukladajú dažďovú vodu na účely zavlažovania, priemyselnej alebo pitnej vody. Tieto a ďalšie riešenia nájdete na veľtrhu BAU 2025.
Budúca úloha pre každého
Budovy a infraštruktúra sa stavajú na dlhý čas. Dnes je teda nutné plánovať a stavať s nadhľadom, aby sme mohli myslieť na prierezové témy, ako je udržateľnosť, dostupnosť a znižovanie nákladov na výstavbu. Stavba šetrná ku klíme je medziodborová úloha. To znamená, že výmena znalostí, metód a prístupov v tradičných odboroch je nevyhnutná na efektívne riešenie zložitých problémov zmeny klímy. BAU 2025 je platforma pre výmenu perspektívnych konceptov, konštrukčných riešení a inovatívnych stavebných produktov s cieľom spoločnej práce na návrhu udržateľných, klimaticky šetrných obytných priestorov.
Praktické informácie: veľtrh sa koná prvýkrát iba 5 dní, vstupenky sa dajú kúpiť platobnou kartou iba online na www.bau-muenchen.de, otváracie hodiny veľtrhu: denne od 9.30 do 18.00 h
Zdroj: EXPO-Consult+Service,spol. s r.o.