Ako vyregulovať rozvody teplej vody?
Ďalšou povinnosťou vlastníkov bytov vyplývajúcou zo zákona č. 476/2008 Z. z. o efektívnosti pri používaní energie je realizovať vyregulovanie rozvodov teplej vody a súčasne v budúcnosti udržiavať tieto rozvody vyregulované. Čo to znamená a prečo je to dôležité?
Rozvody teplej vody sa v prevažnej väčšine väčších stavieb, kde sa teplá voda pripravuje centralizovaným spôsobom, okrem prívodného (hrubšieho) potrubia, ktorým sa teplá voda privádza do jednotlivých bytov, skladajú aj z tenšieho, takzvaného cirkulačného potrubia. Účelom tohto potrubia je zabezpečiť neustálu cirkuláciu teplej vody v rozvode tak, aby sa zabránilo jej vychladnutiu. V podstate platí, že cez každé potrubie, ktorým sa dopravuje teplá voda, odchádza časť tepla do okolitého priestoru. V dôsledku toho teplá voda v rozvode postupne chladne. Ak by sa nezabezpečilo jej prúdenie, voda v potrubí by sa postupom času ochladila až na teplotu okolitého prostredia. Neustála cirkulácia síce nedokáže zabrániť stratám tepla, ale pomerne úspešne dokáže redukovať pokles teploty teplej vody v rozvode, a to aj v čase, keď nie je žiaden odber.
Chladnutie teplej vody v rozvodoch je nežiaduce
Zabezpečenie rovnakej teploty teplej vody pre všetkých odberateľov je prioritou predovšetkým z dôvodu zabezpečenia základnej spravodlivosti pri rozpočítaní nákladov na teplú vodu. Na Slovensku sa totiž teplá voda rozpočítava medzi koncových odberateľov takmer výhradne podľa odobratých objemov nameraných na bytových vodomeroch. Spôsob rozpočítania neumožňuje zohľadniť nedostatočnú teplotu teplej vody a ani potrebu jej odpúšťania. Preto byty, ktoré nemajú k dispozícii dostatočne teplú vodu, respektíve musia teplú vodu odpúšťať, mnohokrát platia za jej dodávku neprimerane veľa.
Ručný regulačný ventil s meracími koncovkami
Riešenie problému – hydraulické vyregulovanie
Mnoho objektov má problémy s dodávkou teplej vody aj napriek tomu, že majú vybudované cirkulačné potrubie. Jednou z nepríjemných vlastností tečúcej vody je skutočnosť, že sa snaží hľadať cestu menšieho odporu. Ak rozvod teplej vody obsahuje viacero stúpačiek bez regulácie prietoku, teplá voda preteká vo zvýšenej miere predovšetkým stúpačkami, ktoré sú bližšie k zdroju tepla. Následne tými vzdialenejšími nepreteká takmer vôbec alebo v nedostatočnej miere.
Riešením tohto problému je zabezpečiť počas cirkulácie správne zatekanie do všetkých stúpačiek rozvodu teplej vody. Hovorí sa tomu hydraulické vyregulovanie.
Čo hydraulické vyregulovanie zahŕňa?
Existuje viacero prístupov k hydraulickému vyregulovaniu. Vždy však ide o cieľavedomé usmernenie prietoku tak, aby jednotlivými stúpačkami cirkulovalo také množstvo teplej vody, ktoré zabezpečí jej vyrovnanú teplotu v najvyššom bode každej stúpačky. Pri realizácii vyregulovania rozvodu teplej vody máte na výber principiálne z dvoch typov armatúr – termostatických cirkulačných ventilov alebo ručných regulačných ventilov.
Multifunkčný termostatický vyvažovací ventil Danfoss MTCV
Termostatické cirkulačné ventily
Sú obdobou termostatických radiátorových ventilov, ktoré poznáte zo svojich bytov. Na tomto ventile sa nastaví požadovaná teplota teplej vody v mieste inštalácie ventilu a ten sa následne snaží samočinne túto teplotu udržať pomocou takzvanej termopatróny. Výhodou tohto prístupu je nízka cena a jednoduchá realizovateľnosť. Nevýhodou je väčšinou zhoršený štart sústavy po nočnom útlme. Súvisí to so skutočnosťou, že najprv sa musia „zohriať“ stúpačky bližšie k zdroju tepla a až následne termostatický ventil na stúpačke priškrtí prietok a pošle ho k vzdialenejším stúpačkám. Zároveň platí, že na termostatických ventiloch sa nedajú merať reálne prietoky a tlakové pomery v rozvode teplej vody, čo značne komplikuje prípadnú identifikáciu problémov.
Ručné regulačné ventily
Sú relatívne jednoduché regulačné ventily s presne definovanými vlastnosťami, na ktorých sa dá merať a následne aj regulovať prietok. Inštaláciou týchto ventilov na jednotlivé stúpačky a ich správnym nastavením možno zabezpečiť optimálne prerozdelenie prietoku medzi jednotlivé stúpačky v rozvode teplej vody. Výhodou použitia ručných regulačných ventilov je získanie komplexného prehľadu o stave rozvodu teplej vody v objekte. S tým súvisí jednoduchšia identifikácia problémových úsekov, ktorá je daná možnosťou presného merania prietokových a tlakových pomerov v sústave. Pri takto vyregulovaných sústavách je výrazne jednoduchšie cielene odstrániť prípadné poruchy súvisiace so zanášaním potrubí vodným kameňom či inými nečistotami. Zároveň majú tieto ventily väčšinou vyššiu životnosť danú ich jednoduchou konštrukciou. Nevýhodou tohto prístupu je vyššia realizačná cena. Táto súvisí s potrebou výpočtu optimálnych prietokov v závislosti od dĺžky rozvodov teplej vody a kvality tepelných izolácií, ako aj s pomerne zložitým meraním a nastavovaním prietokov v praxi.
Nejde o jednorazovú záležitosť
Prvoradým cieľom hydraulického vyregulovania teplej vody je vytvoriť vhodné podmienky na zlepšenie kvality jej dodávky. Zároveň sa vyregulovaním vytvárajú vhodné podmienky na spravodlivejšie rozpočítanie nákladov na jej prípravu. Je však potrebné zdôrazniť, že nato, aby sa dosiahla dlhodobá spokojnosť všetkých odberateľov teplej vody, je dôležité aj splnenie ďalšej povinnosti definovanej v zákone č. 476/2008 Z. z. Ide o povinnosť udržiavať rozvody teplej vody hydraulicky vyregulované, to znamená optimálne nastavené. Uvedené vyregulovanie teda nemožno chápať ako jednorazovú záležitosť, ale ako neustály proces, ktorého cieľom je udržať rozvod teplej vody vyregulovaný stále. Pri vyregulovaní rozvodu teplej vody je preto dôležité vyberať si nielen podľa ceny prvotnej investície, ale aj podľa pripravenosti technického riešenia a schopnosti realizačnej firmy vyrovnať sa s prípadnými poruchami súvisiacimi s dlhoročnou prevádzkou.
Text + FOTO: Ing. Matej Gerboc, Vyregulovanie.sk
Článok bol uverejnený v časopise Správa budov.