image 90342 25 v1
Galéria(2)

Aký náter vybrať na obnovu spoločných priestorov?

Partneri sekcie:

V súčasnosti je na trhu veľké množstvo náterov vhodných na obnovu spoločných priestorov, a tak môžu mať vlastníci bytov a nebytových priestorov problém vybrať ten správny. O tom, čím sa riadiť pri výbere, sme sa porozprávali s Danielom Vargom, obchodným zástupcom spoločnosti PPG Deco Slovakia, s. r. o.

01PPGDeco DSC 0436

Čo by mali brať vlastníci bytov a nebytových priestorov v bytovom dome do úvahy pri výbere farieb/náterov na obnovu spoločných priestorov?
Hlavnými kritériami na výber náterov sú predovšetkým odolnosť a trvácnosť. Berie sa do úvahy oteruvzdornosť či už za sucha, alebo za mokra. Tú nazývame umývateľnosť. Na schodištiach sa do výšky asi 1 500 mm používajú na sokle dokonca plne umývateľné nátery. V menej exponovaných spoločných priestoroch postačujú nátery s vyššou odolnosťou proti oteru.

Aké vlastnosti by mali mať nátery vhodné na maľovanie stien a stropov spoločných priestorov – treba prihliadať na to, či ide o vstupné priestory, pivnice, schodiskový priestor a ostatné nebytové priestory?
Áno, tak ako som už uviedol, je potrebné sa rozhodovať na základe požiadaviek, ktoré priestory majú spĺňať. Vstupné priestory sú najexponovanejšie, takže jednoznačne sa odporúčajú umývateľné nátery. Vďaka nim je možné udržiavať priestory dlhodobo čisté.

Vhodnými nátermi na už spomínané sokle sú univerzálne akrylátové nátery.
Pri náteroch stien sa kladú požiadavky väčšinou na vysokú belosť, ale, samozrejme, existuje možnosť použiť aj farebne tónované odtiene. Zladené odtiene potom dotvárajú celkový vzhľad nebytových priestorov.

Kedy možno nový náter nanášať na podklad s pôvodným náterom?
Dôležité je správne odhadnúť kvalitu pôvodného náteru. V starších priestoroch môžu byť na stenách nátery, ktoré majú nízku prídržnosť, preto môže nanášanie kvalitných nových náterov predstavovať riziko. Odporúča sa pôvodný náter otestovať a na základe získaných výsledkov určiť následné kroky. Ak sa zistí slabá súdržnosť starých vrstiev, je mnohokrát potrebné staré vrstvy mechanicky odstrániť.

Či už manuálne, alebo použitím na to určených mechanizmov. Veľakrát sa pre časovú náročnosť dodržania technologických prestávok niektoré potrebné kroky vynechajú, ba dokonca spoja do jedného. Hovorím napríklad o použití penetračného náteru, keď sa penetrácia mieša s náterovou hmotou.

Tento krok je však neakceptovateľný. Penetrácia po aplikácii musí tzv. vyzrieť, pričom dochádza k zosieťovaniu molekúl polymérov, a to podľa okolitých podmienok môže trvať aj 4 až 6 hodín, v zhoršených podmienkach aj 8 až 10 hodín.

Kedy by sa mala už existujúca vrstva z podkladu odstrániť?
V prípadoch, keď sa zistí, že staré vrstvy majú slabú súdržnosť, je potrebné ich odstrániť. Existujú postupy, pomocou ktorých sa k takémuto zisteniu dá dopracovať. Jednou z nich je mriežkový test. Staršie nátery však môžu byť už po životnosti, to znamená, že ich povrch je degradovaný. V najhorších prípadoch je potrebné odstrániť staré vrstvy, pretože dochádza k olupovaniu.

Ako je potrebné podklad pred nanesením novej vrstvy farby upraviť?
Hovorili sme už o dôležitosti dosiahnutia dokonalého podkladu. Praskliny a nerovnosti je potrebné opraviť, vytmeliť. V niektorých prípadoch je vhodné celoplošné stierkovanie. Tu však treba upozorniť na potrebu dodržania času potrebného na vyzretie vápenno-cementových omietok.

Ako treba postupovať, ak sa na stenách či strope nachádzajú výrazné fľaky od hrdze, pneumatík a pod.?
Takýto typ znečistenia je častý pri zatekaní striech, keď voda so sebou berie soli zo stavebnej konštrukcie. Po oprave strechy sa síce voda odparí, strop vyschne, no na povrchu zostanú fľaky, ktoré cez bežné nátery ľahko preniknú. Ideálne je použiť tzv. izolačnú náterovú hmotu, ktorá fľaky izoluje a následný náter potom všetko prekryje.

Čo ak sa na stenách nachádzajú plesne či riasy?
Plesne sú častým sprievodným znakom potreby vykonať obnovu. Plesne vznikajú pri vysokej relatívnej vlhkosti na plochách, kde nedochádza k dostatočnému prúdeniu vzduchu pri nedostatočných tepelnoizolačných vlastnostiach stavebnej konštrukcie. Sú to predovšetkým kúty v miestnostiach, ktoré sú nedostatočne vetrané. Predchádzanie plesniam je ukryté práve v častom krátkom, ale intenzívnom vetraní.

Potrebná je teda rýchla výmena vzduchu, keď sa interiér nestihne ochladiť. V prípade, že je už pleseň na stenách, je dôležité ju odstraňovať opatrne, aby sa spóry čo najmenej šírili. Počas celého postupu teda dbáme na čo najmenšie prúdenie vzduchu. V prvom rade si musíme vybrať vhodný prípravok na likvidáciu plesní.

Niektoré sú na báze chlóru, iné zase s obsahom aktívneho striebra. Po ošetrení povrchu pleseň odstraňujeme vždy za mokra a dodržiavame prestávku na dostatočné vyschnutie stien. Následne je ideálne použiť penetráciu s obsahom fungicídov a na nasledujúci deň – dva naniesť vrstvu protiplesňového náteru.

V minulosti sa sokle schodiskových priestorov natierali olejovými farbami. Aké nátery sú dnes dostupné?
Dodnes si všetci pamätáme dokonca ešte aj odtieň týchto soklov. Išlo o olejové nátery, ktorých nevýhoda spočívala v dlhom zasychaní a charakteristickom zápachu. V súčasnosti sa využívajú nátery, ktoré sú vodouriediteľné, takže čas zasychania sa veľmi skrátil, čo je pre nátery soklov na schodištiach veľkou výhodou. Akrylátové nátery sa dajú namiešať do tisícky odtieňov. Dostupné sú v troch vzhľadoch, od matného až po lesklý.

Dajú sa aplikovať na pôvodný olejový náter?
Opäť sme sa dostali k príprave podkladu, čo je najdôležitejší krok pred samotnou apilkáciou náterov.
Po prebrúsení, teda dostatočnom zdrsnení olejových náterových filmov, sa podklad musí dostatočne očistiť odmasťovacím prípravkom, čím sa povrch očistí aj od prachu z brúsenia. Následne je možné použiť vodouriediteľný náter, ktorý sa nanesie aspoň v dvoch vrstvách pri dodržaní technologickej prestávky medzi ich aplikáciou.

Súčasťou spoločných priestorov sú aj zábradlia či radiátory. Aký náter zvoliť pri ich obnove?
Práve zábradlia sú jednou z najexponovanejších častí spoločných priestorov. Odolnosť náterového filmu na zábradliach musí byť vysoká, čo možno zabezpečiť použitím kvalitných náterov, tzv. syntetických alebo polyuretánových. Ide o dvojzložkové nátery a k dokonalému vytvrdnutiu náteru dochádza na základe zmiešania týchto dvoch zložiek. Náter je oveľa odolnejší a trvácnejší, samozrejme, je potrebné ho aplikovať v predpísanej hrúbke.

Radiátory sa môžu natierať syntetickými nátermi, ktoré sú stále veľmi obľúbené pre vysoký lesk a odolnosť. Čoraz viac sa však aj pri náteroch radiátorov používajú ekologické farby. Ich výhody sme už spomenuli, teda kratší čas zasychania a nemenej dôležitá je aj oveľa nižšia úroveň zápachu. Plusom je aj menšia náchylnosť na žltnutie náterového filmu.

Rozhovor pripravila: Andrea Dingová
FOTO: PPG Deco Slovakia

Článok bol uverejnený v časopise Správa budov 1/2017.