Bezpečnosť technických zariadení v bytových domoch
Od 1. júla tohto roka je v platnosti zákon č. 124/2006 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci (BOZP) a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Tento zákon ustanovuje všeobecné zásady prevencie a základné podmienky na zaistenie BOZP a na vylúčenie rizík a faktorov podmieňujúcich vznik pracovných úrazov, chorôb z povolania a iných poškodení zdravia z práce. Tento zákon sa vzťahuje na zamestnávateľov a zamestnancov vo všetkých odvetviach výrobnej sféry a nevýrobnej sféry.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Bytový dom
Bytový dom je podľa § 43b zákona č. 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon) budova určená na bývanie pozostávajúca zo štyroch a viacerých bytov so spoločným hlavným vstupom z verejnej komunikácie.
Spoločné časti domu – najmä základy domu, strechy, chodby, obvodové múry, priečelia, vchody, schodištia, spoločné terasy, podkrovia, povaly, vodorovné nosné a izolačné konštrukcie a zvislé nosné konštrukcie – sú nevyhnutné pre jeho podstatu a bezpečnosť. K spoločným priestorom bytového domu patria práčovňa, sušiareň, žehliareň, pivnica, prípadne iný priestor v bytovom dome. Spoločné zariadenia domu sú určené na spoločné užívanie a slúžia výlučne tomuto domu, a to aj v prípade, ak sú umiestnené mimo domu – takýmito zariadeniami sú najmä výťahy, práčovne a kotolne vrátane technologického zariadenia, sušiarne, kočikárne, spoločné televízne antény, bleskozvody, komíny, vodovodné, teplonosné, kanalizačné, elektrické, telefónne a plynové prípojky. Bytový dom má pre spoločné užívanie a spoločnú potrebu technické zariadenia, ktoré vyžadujú starostlivosť a plnenie povinností vyplývajúcich z predpisov.
Povedané inými slovami zákon o BOZP sa vzťahuje na spoločné časti a zariadenia bytového domu. Z predpisov vyplývajú povinnosti pre majiteľov bytového domu, pričom túto starostlivosť zákon o BOZP deleguje na majiteľov (SVB) alebo správcov. V prípade, že niektoré technické zariadenia vyžadujú vo všeobecnosti kvalifikovanú obsluhu alebo kvalifikovanú starostlivosť (údržbu alebo opravu), je povinnosťou majiteľa poveriť činnosťou kvalifikovanú osobu (napríklad kurič, obsluha výmenníkovej stanice, oprava plynových, resp. elektrických zariadení atď.).
Bezpečnosť technických zariadení
Nebezpečnou udalosťou je v zmysle zákona o BOZP udalosť, pri ktorej bola ohrozená bezpečnosť alebo zdravie osoby, ale nedošlo k poškodeniu jeho zdravia. Povinnosti uvedené v zákone o BOZP majú zabrániť vzniku takejto udalosti. Pod pojmom bezpečnosť technického zariadenia rozumieme stav technického zariadenia a spôsob jeho používania, pri ktorom nie je ohrozená bezpečnosť a zdravie osôb. V prípade bytového domu z hľadiska ohrozenia (situácia, v ktorej nemožno vylúčiť, že zdravie osôb bude poškodené) uvažujeme špecificky o obyvateľovi bytového domu, návštevníkovi alebo iných osobách, ktoré sa môžu v spoločných priestoroch pohybovať.
Podľa ohrozenia rozlišujeme aj technické zariadenia (tlakové, zdvíhacie, elektrické alebo plynové a ich časti) a zaraďujeme ich do týchto skupín:
- skupina A – skupina s vysokou mierou ohrozenia (napríklad výťahy),
- skupina B – skupina s vyššou mierou ohrozenia (napríklad elektroinštalácia, rozvody plynu, výmenníkové stanice, plynové kotly atď.),
- skupina C – skupina s nižšou mierou ohrozenia.
Technické zariadenia skupiny A a skupiny B sa považujú za vyhradené technické zariadenia (VTZ).
V § 9 uvedeného zákona je pre SVB alebo správcu (plní povinnosti zamestnávateľa) okrem iného uvedená povinnosť sústavne kontrolovať a vyžadovať dodržiavanie právnych predpisov a ostatných predpisov na zaistenie BOZP. Zdôrazňuje sa požiadavka kontroly stavu bezpečnosti technických zariadení. Uvedené povinnosti sú ešte zdôraznené v § 13 ods. 3) zákona. Podľa tohto ustanovenia sa môže bytový dom užívať, len ak zodpovedá predpisom na zaistenie BOZP, ak sa dodržia podmienky, ktoré vymedzil ich projektant, a po vykonaní údržby, prehliadok, kontrol, skúšok alebo odborných prehliadok a odborných skúšok ustanovených osobitnými predpismi alebo technickou dokumentáciou výrobcu technických zariadení.
Pre bytové domy sa tým rozumie zabezpečovať úradné skúšky, odborné prehliadky a odborné skúšky vyhradených technických zariadení v intervaloch určených osobitnými predpismi. Okrem povinnosti vykonávať tieto kontroly, je zákonom stanovená aj povinnosť odstraňovať nedostatky zistené kontrolnou činnosťou.
Prvá úradná skúška – overenie VTZ skupiny A po ukončení montáže alebo rekonštrukcie pred uvedením do prevádzky, či zodpovedá osvedčenej konštrukčnej dokumentácii a je spôsobilé na bezpečnú a spoľahlivú prevádzku. Vykonáva ju oprávnená právnická osoba (napr. Technická inšpekcia, a. s.).
Opakovaná úradná skúška – overenie vyhradeného technického zariadenia skupiny A, či spĺňa podmienky na bezpečnú a spoľahlivú prevádzku v ustanovených lehotách. Vykonáva ju takisto oprávnená právnická osoba (napr. Technická inšpekcia, a. s.). Odborná prehliadka a odborná skúška – revízia – vyžaduje sa na technických zariadeniach (EZ, výťahoch, rozvodoch plynu atď.). Vykonáva ju revízny technik s patričným rozsahom osvedčenia. Podľa terminológie vyhlášky je revíznym technikom pre ZZ, PZ alebo TZ odborný pracovník podľa § 16 vyhl. č. 718/2002 Z. z. Revízny technik pre EZ je elektrotechnik špecialista na vykonávanie odbornej prehliadky a odbornej skúšky VTZ elektrického. |
Zásady kontroly technických zariadení
Požiadavky na kontrolnú činnosť, t. j. typ skúšky a termíny (úradné skúšky, prehliadky, kontroly), vyplývajú z parametrov zariadenia. Vedia ich určiť revízni technici, alebo ich možno konzultovať na Technickej inšpekcii, a. s.
Kontrolnou činnosťou (prehliadkou a skúškou technického zariadenia) sa preveruje bezpečnosť technického zariadenia. Pri bytových domoch možno uvažovať o prvej úradnej skúške, opakovanej úradnej skúške, skúške po oprave, skúške po rekonštrukcii, odbornej prehliadke, odbornej skúške alebo prehliadkach a skúškach v zmysle bezpečnostno-technických požiadaviek podľa príloh č. 5 až 10 vyhlášky č. 718/2002 Z. z.
Termíny kontrolnej činnosti
- Úradné skúšky výťahov vykonáva v intervale raz za 6 rokov oprávnená právnická osoba, napríklad Technická inšpekcia, a. s. Ak VTZ skupiny A vyhovelo úradnej skúške, oprávnená právnická osoba vydá osvedčenie o skúške, výsledok potvrdí v sprievodnej dokumentácii a vyskúšané vyhradené technické zariadenie označí.
- Revízie výťahov (skúšku) v intervale raz za 3 roky vykonáva revízny technik výťahov.
- Prehliadku výťahu v intervale raz za 3 mesiace vykonáva revízny technik výťahov.
- Revízie elektroinštalácie a bleskozvodu v intervale raz za 5 rokov vykonáva revízny technik EZ.
- Revízie rozvodov plynu v intervale raz za 3 roky vykonáva revízny technik plynových zariadení.
- Termíny kontroly ostatných neuvedených VTZ sú v prílohe vyhlášky č. 718/2002 Z. z.
- O vykonanej revízii VTZ (odbornej prehliadke alebo o odbornej skúške) revízny technik vyhotovuje písomný záznam (správu), ktorý obsahuje meno, priezvisko, podpis, číslo osvedčenia a odtlačok pečiatky, zistenia odbornej prehliadky alebo odbornej skúšky a záver o spôsobilosti vyhradeného technického zariadenia na ďalšiu prevádzku.
Požiadavky na dokumentáciu technických zariadení a stavby
V § 13 zákona č. 124/2006 Z. z. sa rieši bezpečnosť stavieb, pracovných priestorov, pracovných prostriedkov a pracovných postupov. Uvedený paragraf vzťahujúci sa na bytové domy znamená, že:
Technická dokumentácia spoločných zariadení musí obsahovať požiadavky podľa osobitných predpisov (napríklad predpisy zákona č. 264/1999 Z. z., nariadenie vlády SR č. 571/2001 Z. z., nariadenie vlády SR č. 310/2004 Z. z.) a požiadavky na zaistenie BOZP pri používaní, údržbe, oprave, rekonštrukcii a likvidácii. Súčasťou technickej dokumentácie je aj návod na bezpečné používanie a údržbu a podmienky vykonávania kontrol a prehliadok.
- Technická dokumentácia stavby – spoločného priestoru musí obsahovať požiadavky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci na prípravu, výstavbu, prestavbu a ich budúcu prevádzku.
- SVB alebo správca je povinný počas užívania spoločných priestorov, prevádzky spoločných zariadení zabezpečiť vedenie predpísanej technickej dokumentácie tak, aby zodpovedala skutočnému stavu.
- SVB alebo správca môže užívať spoločné priestory a prevádzkovať spoločné zariadenia, len ak zodpovedajú predpisom na zaistenie BOZP, ak sú dodržané podmienky, ktoré vymedzil ich projektant, konštruktér, tvorca alebo výrobca a po vykonaní údržby, prehliadok, kontrol, skúšok, úradných skúšok alebo odborných prehliadok a odborných skúšok ustanovených osobitnými predpismi alebo technickou dokumentáciou výrobcu.
- Podrobnosti o požiadavkách na stavby – spoločné priestory a prevádzkovanie spoločných zariadení z hľadiska zaistenia BOZP ustanovujú osobitné predpisy (napríklad nariadenia vlády SR č. 391/2006 Z. z., č. 392/2006 Z. z., č. 396/2006 Z. z.).
- SVB alebo správca je povinný zreteľne označovať pracoviská a zariadenia, ktoré môžu ohroziť alebo poškodiť zdravie zamestnanca, a používať bezpečnostné a zdravotné označenie pri práci podľa osobitného predpisu.
V prípade, že sa obyvatelia bytového domu stávajú účastníkmi stavebného konania, napríklad pri opravách, rekonštrukciách a podobne, je v zmysle zákona (§ 18 ods. 5) stavebník (SVB alebo správca) povinný na účely stavebného konania predložiť oprávnenej právnickej osobe na posúdenie projektovú dokumentáciu stavby s technickým zariadením (spoločné priestory s technickým zariadením) a jej zmeny.
Informácia o predpisoch
Z hľadiska témy (kontrola technických zariadení) je pre SVB dôležitá informácia o nasledovných predpisoch:
- Vyhláška MPSVR SR č. 718/2002 Z. z. na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci a bezpečnosti technických zariadení – v prílohách č. 5. až 10 definuje termíny prehliadok a skúšok technických zariadení, vrátane toho, kto ich vykonáva.
- Nariadenie vlády SR č. 392/2006 Z. z. o minimálnych bezpečnostných a zdravotných požiadavkách pri používaní pracovných prostriedkov – v § 5 okrem všeobecnej požiadavky, keď je povinnosť kontrolu vykonať, rieši aj problematiku záznamov o výsledku kontroly (uchovávanie, predkladanie kontrolným orgánom).
- Vyhláška SUBP č. 25/1984 Zb. (v znení vyhlášky č. 75/1996 Z. z.) na zaistenie bezpečnosti práce v nízkotlakových kotolniach v § 16 definuje povinnosť vykonať odbornú prehliadku nízkotlakovej kotolne.
- Zákon č. 17/2007 Z. z. o pravidelnej kontrole kotlov, vykurovacích sústav a klimatizačných systémov a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Zákon okrem iného ustanovuje postupy a intervaly pravidelnej kontroly kotlov, vykurovacích sústav a klimatizačných systémov v nevýrobných budovách, ktoré spotrebúvajú energiu. Tento zákon sa vzťahuje na:
- kotly s menovitým výkonom od 20 kW vrátane v nevýrobných budovách, ktoré spaľujú tuhé a tekuté fosílne palivá, biomasu a bioplyn a sú určené na vykurovanie priestorov a prípravu teplej vody,
- vykurovacie sústavy v nevýrobných budovách, ktorých súčasťou je kotol s menovitým výkonom od 20 kW starší ako 15 rokov,
- klimatizačné systémy v nevýrobných budovách s menovitým výkonom od 12 kW vrátane.
Ing. Dušan Perniš
Autor je riaditeľom Technickej inšpekcie, a. s., pracovisko Nitra.
Článok bol uverejnený v magazíne Správa budov.