Bytový dom v Martine vykuruje tepelné čerpadlo a fotovoltika. Niektorí vlastníci bytov však boli najskôr proti
Bytový dom na ulici Čajkovského 13 v Martine je dôkazom toho, že obnoviteľné zdroje energie nie sú len ilúziou. Už viac ako 10 rokov sa teplo na vykurovanie zabezpečuje pomocou tepelných čerpadiel, ktoré zásobujú elektrinou fotovoltické panely.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Vlastníci bytov a nebytových priestorov v bytovom dome v martinskej miestnej časti Priekopa sa po rokoch rozhodli odpojiť od pôvodného centrálneho zdroja vykurovania. Pôvodný zdroj vykurovania nahradili tepelným čerpadlom a fotovoltickými panelmi. K odpojeniu tohto 10-podlažného panelového bytového domu s 36 bytovými jednotkami prišlo pred desiatimi rokmi. Ide o klasický panelový dom, postavený v sedemdesiatych rokoch minulého storočia. Obnovou prešiel aj obvodový plášť v roku 2006.
Hlavným dôvodom pre zmenu centrálneho zdroja vykurovania bolo podľa slov vlastníkov neustále zvyšovanie cien za teplo potrebné na vykurovanie a ohrev vody. Aj napriek tomu, že zateplili obvodový plášť, každoročne platili o 3-tisíc € za teplo viac a vlastníkom vznikali nedoplatky. Hlasovanie o tejto zmene nebolo úspešné hneď na prvýkrát.
Pre nesúhlas niektorých vlastníkov sa prijatie rozhodnutia niekoľkokrát odložilo. Nakoniec sa na odpojení dohodli a na inštaláciu celého systému si vybrali firmu MARTEL Trade, s. r. o. Išlo o lokálnu firmu z Martina, ktorá mala s inštaláciou tepelných čerpadiel a fotovoltických panelov dlhoročné skúsenosti. Samozrejme, rozhodla aj prijateľná cena.
Energiou získanou z fotovoltických panelov bytový dom pokrýva prioritne spotrebu elektrickej energie v spoločných priestoroch a spotrebu tepelných čerpadiel, ktoré sa využívajú na vykurovanie.
Vďaka tejto inštalácii dosiahli úsporu nákladov vo výške úveru, ktorý činí 135-tisíc €, a nákladov potrebných na ohrev vody a vykurovanie. Úver na dané technológie je na 20 rokov. Prevádzku a údržbu fotovoltiky zabezpečuje inštalačná firma MARTEL Trade a o tepelné čerpadlá sa stará firma Energocom Košice.
Alternatívny zdroj tepla
Alternatívny zdroj tepla v bytovom dome tvoria tri tepelné čerpadlá vzduch/voda v splitovom vyhotovení, ktorých interiérové jednotky sú typu PASRF 12SB-D-PS, Qmax = 31 kW, Qprip.max = 12,9kW, 380 V max. 23,1A. Na každú interiérovú jednotku sú napojené dve exteriérové jednotky PYXRW 060-PS, každá s dvomi ventilátormi, Qprip. = 2x 2x 120W.
Zdroj tepla – interiérové jednotky sú osadené na streche bytového domu, v existujúcom priestore vedľa strojovne výťahu. Interiérové jednotky sú osadené na antivibračných podložkách z dôvodu zamedzenia šírenia hluku. Exteriérové jednotky sú rozmiestnené na stene strojovne, na konzolách uchytených do obvodovej konštrukcie, čím sa vylúčil zásah do existujúcej konštrukcie strechy.
Vyrobená teplá voda je vedená potrubím, ktoré cez schodiskový priestor prechádza do strojovne na 1. NP. Teplá voda sa akumuluje v akumulačnej nádrži s objemom 1-tisíc l a zároveň sa odoberá pre potreby prípravy teplej vody.
Príprava teplej vody sa realizuje v troch zásobníkových ohrievačoch teplej vody s objemom 3x 432 l a vykurovacou vložkou. Výmenníky tepla sú napojené na centrálne vykurovacie potrubie, pričom každý zásobník má do prívodového vykurovacieho potrubia osadené obehové čerpadlo s prietokom 4,9 m3/h s výtlačnou výškou 3 m.
Potrubie s teplou vodou a cirkuláciou teplej vody sú do zásobníkov napojené systémom Tichelmann, pričom cirkuláciu teplej vody zabezpečuje cirkulačné čerpadlo s prietokom 3 m3/h s výtlakom 1,5 m, ktoré je osadené do spoločného cirkulačného potrubia.
Potrubie TV a cirkulácie TV sa do existujúceho systému rozvodu TV napojilo pomocou trojcestných prepínacích ventilov so servopohonmi, ktoré zabezpečujú prepínanie odberu teplej vody z centrálneho zdroja tepla a z navrhovaného alternatívneho zdroja tepla.
O elektrinu pre tepelné čerpadlá sa stará fotovoltika
Fotovoltický systém sa na bytovom dome v Martine inštaloval ešte v roku 2013. Táto stavba patrila medzi prvé stavby na bytových domoch, ktoré inštalačná firma zhotovila. Pre daný typ strechy – plochá strecha – sa zvolila ideálna technológia trubicových modulov spoločnosti SOLYNDRA 200 Wp v sklone strechy.
Z hľadiska inštalačnej firmy a aj z hľadiska efektivity výroby a nízkeho zaťaženia strechy, kde zaťaženie je menšie ako 14 kg/m2, išlo o jeden z najideálnejších typov modulov, pretože aj keď nasnežilo, sneh prepadol medzi rúrky a neobmedzoval výkon modulov.
V súčasnosti sa už, žiaľ, tieto moduly nevyrábajú. Celkový inštalovaný výkon fotovoltických panelov je 16,617 kWp. Takáto inštalácia v danej lokalite dokáže vyrobiť 16 MWh elektrickej energie.
Zastavaná plocha panelmi je takmer 220 m2, viac panelov sa umiestniť nedalo z dôvodu prekážok na streche (šachty, otvory, bleskozvod, výklenky). Do budúcnosti sa uvažuje o rozšírení panelov, ktoré by sa inštalovali na obvodový plášť.
Vyžadovala si inštalácia panelov nejaké stavebné úpravy na streche?
Pred každou inštaláciou zhodnotíme so zákazníkom technický stav strechy a na základe statického posudku vypracovaného autorizovanou osobou možnosť zaťaženia strechy panelmi. Ak nie je technický stav strechy optimálny, napr. strecha zateká alebo je krytina poškodená, odporúčame ju najprv opraviť, aby sme sa vyhli ešte väčším škodám, respektíve tomu, že po inštalácii bude nutná demontáž panelov z dôvodu opravy strechy. Vieme zabezpečiť aj kontrolu a úpravu strechy.
Aké ďalšie zariadenia tvoria celkový fotovoltický systém?
Celý systém pozostáva z fotovoltických modulov, ktoré sa umiestňujú buď na streche, fasáde, alebo na zemi. Momentálne máme v ponuke aj plávajúce inštalácie alebo carporty. Ďalej je dôležitou súčasťou systému konštrukcia, na ktorú sa moduly uchytia v potrebnom sklone. Uchytenie konštrukcie o samotnú strechu vyberáme podľa typu strechy a krytiny.
„Hnacím motorom“ celého systému je fotovoltický striedač, kde si môžeme vybrať z viacerých možností: 1-fázové alebo 3-fázové, sieťové alebo hybridné. K hybridným striedačom je možné pripojiť aj fyzické batérie, ktoré pokryjú nočnú spotrebu domácnosti, resp. spotrebu pri výpadku siete. Používame predovšetkým striedače spoločnosti GoodWe, Huawei a Victron.
Celkovú dodávku tvorí, samozrejme, kabeláž, rozvodné skrine a všetko potrebné pre úspešné spustenie systému.
Kam sa ukladá nespotrebovaná energia?
Možnosťou pre bytové domy je ukladanie do TÚV, do fyzických batérií alebo odpredaj prebytkov z vyrobenej a nespotrebovanej elektrickej energie vybranému subjektu zúčtovania, inak povedané výkupcovi.
Aké pravidelné činnosti sú spojené s ich prevádzkou?
V skutočnosti si systém nevyžaduje pravidelnú údržbu, čo je veľký benefit tejto výrobne elektrickej energie. Panely sú bezúdržbové a ich životnosť výrobca garantuje až na 25 rokov. Samozrejme, každému nášmu zákazníkovi odporúčame ich kontrolu aspoň raz ročne, resp. reevidovanie celého systému raz za tri roky, keď sa skontroluje kabeláž a prečistí systém.
Pri tomto konkrétnom bytovom dome, na ktorom sa inštalácia realizovala pred 11 rokmi, sme odporučili optimalizáciu systému modernizáciou panelov a ich rozšírením.
Pri lokálnych zdrojoch sa za pravidelnú činnosť spojenú s prevádzkou považuje administratíva, a to hlásenia výroby na OKTE, URSO a finančnú správu.
Aká je životnosť inštalovaných fotovoltických panelov?
Pri použitých moduloch na bytovom dome výrobca garantuje 25 rokov na výkon modulu, ktorý neklesne pod 80 %, a 5 rokov na produkt vo všeobecnosti. V súčasnosti výrobcovia na monokryštalické panely ponúkajú 10 až 12 rokov záruku na modul. Závisí to od výrobcu.
Čo bolo potrebné zabezpečiť pred spustením panelov do prevádzky?
Na základe vypracovaného projektu fotovoltického systému je potrebné požiadať stavebný úrad a regionálnu distribučnú spoločnosť o vyjadrenie k inštalácii. Po ich súhlasnom stanovisku je možné výstavbu realizovať a následne uviesť dielo do prevádzky. Samozrejme, musia byť splnené všetky technické požiadavky spojené s jeho realizáciou, ktoré sú uvedené v jednotlivých vyjadreniach.
TEXT: Andrea Dingová v spolupráci s Miroslavom Bartkom a Filipom Beláňom
FOTO: Miro Pochyba