Dobré zabezpečenie objektu  sa začína pri vchode
Galéria(7)

Dobré zabezpečenie objektu sa začína pri vchode

Partneri sekcie:

O zabezpečenie, či lepšie povedané bezpečnostné prvky zaisťujúce ochranu, sa väčšinou začneme zaujímať až vo chvíli, keď nám vykradnú byt, dom, chatu či kanceláriu. Kvalitné bezpečnostné dvere sú teda nepochybne prvým a hlavným prvkom, od ktorého sa odvíja bezpečnosť celého objektu.

Rozhodujúca je funkčnosť
Najnovším trendom je vykrádanie bytov bez ohľadu na prítomnosť obyvateľov vnútri bytu či domu. Drzosť a brutalita páchateľov v súčasnosti naozaj nepozná hranice, a ak vás lupiči zastihnú doma, čaká vás pravdepodobne jedna z najhorších chvíľ vášho života. Aby sme týmto nepríjemným zážitkom predišli, je dôležité mať bezpečnostné dvere, ktoré zaisťujú komplexnú ochranu celého bytu. Samotné dvere však nie sú hlavným meradlom bezpečia. Rozhodujúca je ich funkčnosť.

„Pri výbere kvalitných bezpečnostných dverí by sme sa mali riadiť niekoľkými pravidlami,“ hovorí Igor Strasser, riaditeľ pobočky NEXT na Slovensku. „Správne bezpečnostné dvere musia spĺňať minimálne 3. bezpečnostnú triedu, požiarna odolnosť dverí by mala byť tridsať minút a s tým súvisia aj bezpečnostné a požiarne certifikáty, ktoré bezpečnostné dvere musia mať. Dôležité sú aj zámkové vložky rovnakej bezpečnostnej triedy. Pri samotnej montáži dverí by malo ísť o certifikovanú montáž, ktorú vykonáva firma garantujúca bezúhonnosť svojich zamestnancov. Dôležitý je aj neustály zákaznícky servis, ktorý firma zaisťuje. Posledným rozhodujúcim faktorom je záručná lehota, ktorá by mala byť pri bezpečnostných dverách minimálne tri roky,“ dodáva I. Strasser.

Pri bytových komplexoch je nevyhnutné zaistiť bezpečnosť aj v spoločných priestoroch budov, t. j. v garážach, na chodbách, v suterénnych priestoroch a podobne. Bezpečnosť tu zaisťujú aj ďalšie prvky elektronického zabezpečenia. Správne zvolené komponenty mechanického zabezpečenia v kombinácii s vhodne navrhnutou zabezpečovacou elektronikou sú dokonca najúčinnejším spôsobom, ako odradiť záujem prípadného páchateľa, prípadne mu pokus o získanie prístupu k vášmu majetku výrazne sťažiť a skomplikovať. Aj keď ide o pasívnu ochranu, znásobí ochrannú hodnotu aktívneho elektronického systému a vytvorí tak časový priestor na prípadnú reakciu zásahovej jednotky a dolapenie páchateľa.
–>–>
Elektronické zabezpečovacie systémy
Elektronické zabezpečovacie systémy (EZS) obsahujú napríklad bezpečnostné kamery, pohybové detektory, detektory trieštenia skla či magnetické kontakty. Schopnosti moderného EZS sú dnes omnoho väčšie. Dá sa na ne pripojiť rad ďalších detektorov, ktoré síce nesúvisia s ochranou majetku pred nepozvanými návštevníkmi, napriek tomu však môžu ochrániť obyvateľov a majetok pred možno ešte väčšími škodami, než je samotné vykradnutie domu. Môžu to byť napríklad detektory plynu, dymu alebo úniku plynu.

Bezpečnostná kameraBezpečnostné kamery
V komerčných priestoroch určite patria k základnému vybaveniu vstupných dverí bezpečnostné kamery, ktoré neustále snímajú priestor pred a za dverami. Kamerové systémy patria k najrýchlejšie sa vyvíjajúcim odborom bezpečnostného priemyslu. Ich mohutný rozvoj a vývoj nových technológií umožňuje nasadiť kamerové systémy aj v súkromnej sfére, teda tam, kde to bolo pred niekoľkými rokmi z hľadiska finančných nákladov nemysliteľné. Väčšinou ide o farebné systémy. Na záznam obrazu sa používajú zariadenia s pevnými diskami. Prenos obrazu je možný prostredníctvom lokálnej počítačovej siete alebo internetu.

Čipy a karty
Štandardom pri vstupe do komerčnej budovy sú dnes prístupy na čipy a karty. Systémy kontroly vstupu umožňujú jednoduchú a pohodlnú kontrolu prístupu do vybraných priestorov. Veľmi rozšírené sú kontaktné systémy založené na čipoch. Moderné systémy sú už takisto bezkontaktné – využívajú proximitné karty. Tento typ kariet nemá nijakú batériu, ale nabíja sa z elektromagnetického poľa čítačky, ku ktorej sa čip prikladá na identifikáciu. Systémy kontroly vstupu sú autonómne (všetky dáta o oprávnených kartách sú uložené v čítačke), ale prepojené s počítačom. Ich výhodou je možnosť diaľkovej správy viacerých čítačiek z jedného miesta alebo aktuálne informácie o prítomnosti osôb v danom úseku.

Vstup do samotnej kancelárie je potom naj­účinnejšie zaistiť dverami uzamykateľnými motorovou vložkou. Tá by mala byť súčasťou kvalitných bezpečnostných dverí. Dvere sú štandardne ovládané bezpečnostnými vložkami, ktoré sú odolné proti všetkým známym spôsobom prekonania. Bezpečnostné dvere – či už do bytu, kancelárie, alebo komerčnej budovy – možno vybaviť ďalšími komponentmi, ktoré zvyšujú nielen bezpečnosť, ale aj pohodlie.

ČítačkaŠikovné doplnky
Moderná doba si okrem dizajnu žiada a aj prináša prepojenie pasívnej bezpečnosti oceľových dverí s aktívnymi prvkami elektronickej ochrany, tzv. mechatroniku. Otváranie dverí pomocou kariet alebo čipov a ich priame napojenie na dochádzkový systém je dnes už samozrejmosťou vo väčšine kancelárskych budov. Tieto systémy vytláčajú stále populárnejšie biometrické čítačky odtlačku prstu, ktoré v spojení s motorovou vložkou zamykajú a odomykajú dvere automaticky bez použitia kľúča. Takéto ovládanie bezpečnostných dverí je nielen doménou komerčných priestorov, ale stále viac preniká do bytov a domov. Výhody sú zrejmé – nedajú sa stratiť kľúče, nikdy nezabudnete zamknúť a máte detailný prehľad o pohybe v objekte. Aj odobratie kľúčov je otázkou niekoľkých sekúnd bez toho, aby ste museli danú osobu zháňať.

Priezor na dverách,kukátkoĎalším šikovným doplnkom môže byť kamera ukrytá v priezore na dverách. Táto novinka, ktorá sa uplatní najmä v bytoch či bytových komplexoch, bezdrôtovo prenáša obraz na akýkoľvek televízor alebo monitor u vás doma. Po pripojení k PC môže byť pohyb pred dverami zaznamenávaný alebo prenášaný internetom na ľubovoľné miesto na zemi. Samozrejme, všetky systémy sa dajú prepojiť s elektronickým zabezpečovacím systémom.

Mreže
Mreže patria medzi tradičné riešenia zabezpečenia okien na prízemí a v suteréne. Existujú rozličné druhy mreží. Pevné mreže poskytujú skutočne maximum bezpečia pri minimálnych nákladoch. Sú veľmi vhodné najmä na zabezpečenie pivničných okien, svetlíkov, zadných traktov a podobne. Nožnicové mreže sa, naopak, skvelo hodia na vstupné dvere. Ak potrebujete zabezpečiť okná či dvere v rodinných domoch, obchodoch, skladoch alebo iných firemných objektoch, sú nožnicové mreže tou pravou voľbou na exteriérové aj interiérové použitie. Rolovacie mreže sú určené prevažne na komerčné priestory. Optimálne zabezpečujú výklady, obchody, vjazdy, prejazdy a pasáže. Okrem bezpečnostnej funkcie často plnia aj funkciu estetickú a ich určeniu zodpovedá aj pohodlie a kvalita ovládania.

Bezpečnostná fólia na skle

Bezpečnostná fóliaBezpečnostné fólie
Bezpečnostné fólie sú príkladom ideálnej formy zabezpečenia, osobitne v kombinácii s EZS. Sklenená plocha sa aplikáciou bezpečnostnej fólie výrazne spevní proti rozbitiu. Svoju najdôležitejšiu úlohu však začnú zohrávať vo chvíli, keď sa rozbije sklo. Atestovaná fólia udrží sklenené úlomky pohromade a veľmi sťažuje preniknutie cez sklenenú plochu. Vďaka tomu je dostatok času na zásah, takže škoda sa obmedzí na minimum. Bezpečnostná fólia chráni aj pred porezaním o črepiny v prípade rozbitia okna. Zasklené dvere a okná sú najčastejším miestom napadnutia a vniknutia do objektu, preto je ochrana týchto vstupov základom bezpečnosti každej budovy.

Výmena existujúcich okien za bezpečnostné zasklenie je veľmi nákladná a najvhodnejším spôsobom zabezpečenia sklenených plôch je dodatočná inštalácia certifikovanej bezpečnostnej fólie. Nespornou výhodou bezpečnostnej fólie je jej nenápadnosť, takže nepriťahuje nežiaducu pozornosť. Fólia má veľmi kvalitný povrch odolný proti poškriabaniu, a navyše obmedzuje prenikanie slnečného UV žiarenia. Jej využitie je široké. Využíva sa všade tam, kde sa z estetického hľadiska nedajú použiť mreže, prípadne sa aplikuje na veľké sklenené plochy, ako sú výklady, kancelárske budovy a podobne.

TEXT: Ľudo Petránsky,spracované podľa podkladov spoločnosti NEXT
FOTO: NEXT

Článok bol uverejnený v časopise Správa budov.