Energeticky vyregulované budovy dokážu šetriť
Správne nastavený energetický manažment dokáže ušetriť približne 20 až 30 % nákladov potrebných na prevádzku budovy. To, samozrejme, pri veľkých administratívnych budovách nie je zanedbateľná suma. Ako pristupovať k nákupu energií a ako optimalizovať ich spotrebu, nám priblížil energetik Ing. Tomáš Novotný, Danube Facility Services, s. r. o.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Vysoké ceny energií a tlak na dekarbonizáciu, znižovanie emisií budov, nútia ich vlastníkov, resp. prevádzkovateľov hospodáriť efektívne s energiami. Vy im dokážete na základe analýzy vybraných dát poskytnúť významnú podporu. S akými dátami primárne pracujete?
Primárne pracujeme s dátami prevádzkovateľov distribučných sietí na vstupe do budov a dátami z podružných meradiel v konkrétnych budovách, ktoré merajú konkrétne zariadenia. Tieto dáta sú v časovej frekvencii 15 minút pri elektrine a hodinovej frekvencii pri zemnom plyne.
S akou podrobnosťou a presnosťou dokážete spotrebu elektriny a plynu určiť?
Za posledné roky je presnosť okolo 95 % a viac. V našom prípade sa rozprávame o „živom“ mechanizme odberných miest. To znamená počas vyhodnocovacieho roka do skupiny pribúdajú a sú ukončené odberné miesta, s ktorými dopredu počítame.
Z akých zdrojov získavate dáta na spracovanie analýz?
Dáta zbierame z inteligentných meracích zariadení, tzv. IMS meradiel. Sú v rôznych časových frekvenciách a hodnotách. Tieto dáta preklápame do interného informačného systému, kde sú ďalej spracované na požadované účely a súbory, aby s nimi vedeli pracovať ďalšie informačné systémy.
Čo všetko sa v rámci analýzy posudzuje?
Primárne sa posudzujú výkonové hodnoty, ktoré sa vopred objednávajú od prevádzkovateľov distribučných sietí a vstupujú do optimalizácie. Nie menej dôležitou analýzou je posudzovanie plánovanej spotreby voči skutočnej spotrebe. V neposlednom rade sa vyhodnocujú tarify ako účinník či jalová dodávka, ktoré významným spôsobom ovplyvnia celkovú cenu elektriny.
Aké možnosti nákupu energií majú v súčasnosti majitelia alebo prevádzkovatelia budov?
V období, keď sa dynamicky menia ceny energií, sa výrazným spôsobom zmenilo portfólio ponúkaných produktov u dodávateľov energií. Dodávatelia ponúkajú viac obchodných produktov. Každý majiteľ musí zvážiť za a proti, aby zvolený produkt najlepšie vyhovoval jeho potrebám.
Ak má majiteľ na odbernom mieste nainštalované IMS meradlo, možností nákupu je viacero. Za posledné dva roky je najžiadanejším obchodným produktom nakupovanie na krátkodobom trhu, ktorý poznáme pod názvom nakupovanie na „SPOT-e“, kde dodávka energie je zabezpečená na deň dopredu.
Naďalej sa využívajú individuálne ocenenia, tzv. fixné ceny, v prípade, že majiteľ nerád riskuje a chce čo najpresnejšie vypočítať náklady za energie na nasledujúce obdobie.
Ak sú ceny energií najnižšie, uvažujeme o nákupe na dlhšie obdobie 1 až 3 roky dopredu za fixné ceny. Ak sú ceny energií nestabilné, oplatí sa kombinovať fixné a spotové ceny. Odporúčame majiteľom nepodpisovať cenníkové ceny, ktoré sú najvyššie v porovnaní so spomenutým produktom.
Čo všetko je okrem nameraných hodnôt potrebné pri návrhu optimalizovanej spotreby či nákupu energií zohľadniť?
Spomenieme najdôležitejšie parametre, ktoré zohľadňujeme pri optimalizácii a nákupe energie:
- klimatické podmienky sa každým rokom menia – globálne otepľovanie planéty, teplejšie zimy a vysoké teploty v lete, prívalové dažde…;
- technické vybavenie odberných miest – meranie a regulácia, kompenzácia, dekompenzácia, dispečing;
- zohľadňovanie požiadavky nájomníka – technické vybavenie priestorov, spokojnosť;
- nárast a pokles počtu spravovaných odberných miest;
- porovnanie predchádzajúcich období za t – 3;
- cenové rozhodnutia prevádzkovateľov distribučných sietí a regulovaných položiek.
Aké opatrenia navrhujete na základe analýzy klientom prijať?
Ak je budova energeticky vyregulovaná a realizovali sa všetky potrebné úkony na zníženie spotreby, tak už v konečnom dôsledku je to na klientoch danej budovy, ako efektívne sa budú správať k spotrebe energií. Aký objem potrebných energií (elektrina, plyn) a s tým súvisiacich emisií dokážete navrhnutými opatreniami klientom ušetriť?
Za posledné obdobie sa spotreba energií znížila na základe prijatých opatrení v objeme od 2 000 do 5 000 MWh/rok z celkového objemu 35 000 MWh podľa druhu energie.
Pri elektrine je pokles objemu menej výrazný, pretože letné mesiace sú dlhšie, teplejšie a sú náročnejšie na výrobu chladu. Pokles objemu je spôsobený reguláciou spotreby na odbernom mieste. Pri plyne je pokles objemu výraznejší a je spôsobený kratšími, teplejšími zimami a zmenou regulácie spotreby na odberných miestach.
Koľko percent z prevádzkových nákladov tento ušetrený objem alebo vhodný výber nákupu predstavuje?
Pri vhodnom výbere nákupu energií (stabilné ceny počas kalendárneho roka, prípadne výkyvy do 20 %) a pri odsúhlasených a nastavených zmluvných technických hodnotách je možné ušetriť aj viac ako 30 % z prevádzkových nákladov na energie.
Softvérové vybavenie potrebné na získavanie dát by malo byť pri nových budovách v súčasnosti už samozrejmosťou. Na aké technické limity však narážajú staršie budovy, pokiaľ ide o možnosť analýzy dát?
Každá prevádzkovaná budova má v súčasnosti softvérové vybavenie na úrovni merania a regulácie. Niektoré budovy majú aj nadstavby. Prevádzkované budovy majú aj 24-hodinový dispečing. Zber dát a komunikácia prebieha 24/7 po celý rok.
Pri starších budovách sa stretávame s tým, že infraštruktúra na vybavenie zberu dát nie je žiadna. Keď chceme vyhodnotiť, ako sa budova energeticky správa, bez potrebných inštalácií technológií na zber dát pre optimalizáciu prevádzky budovy sa nepohneme. Tu už vzniká otázka, či dané investície sú ekonomicky výhodné pre danú budovu v pomere investícií a času návratnosti pri úspore energií.
Zdroj: PR článok Danube Facility Services, s.r.o.