Hydroizolácia balkónov
Na mnohých domoch vidieť poškodené balkóny, škvrny po zatečenej zrážkovej vode, opadanú omietku či skorodované oplechovanie. Ešte horšie to môže vyzerať zhora – odlepená, popraskaná dlažba, spod ktorej už vyrastá tráva, drobiaci sa poter, ale aj zavlhnuté steny pri balkónoch, prípadne zatečené stropy pod terasou. Preto sa pri obnove alebo novostavbe balkóna či terasy musí vždy venovať veľká pozornosť príprave podkladu pre hydroizoláciu ako aj nášľapným vrstvám podlahy.
Balkóny a terasy patria medzi najviac zaťažené stavebné konštrukcie. Sú vystavené striedaniu vysokých teplôt v lete a extrémne nízkych teplôt v zime. Ak po mrazivej noci cez deň svieti slnko, môže to byť ešte horšie, pretože rýchle striedanie teplôt môže byť pre mnohé stavebné materiály doslova zničujúce. V súčasnosti sa nedostatky a poruchy na balkónoch a lodžiách panelových bytových domov, ktoré sa celé desaťročia úspešne vyhýbali údržbe a opravám, riešia ako odstránenie systémovej poruchy. Najmä statické poruchy, korózia výstuže balkónovej dosky, odpadávanie krytia výstuže, prehrdzavenie kotiev zábradlia sú niekedy také závažné, že bez ich zabezpečenia sa ani nedá pustiť do vytvorenia samotnej hydroizolácie.Ako správne navrhnúť podklad
Príprava podkladu je dôležitou súčasťou obnovy balkónov a terás. Pôsobením poveternostných vplyvov dochádza k poškodeniu hlavne okrajových častí balkóna pri oplechovaní. Často býva poškodená aj nosná konštrukcia balkóna, preto sa začína opravou týchto poškodených miest.
Najskôr sa odstránia poškodené vrstvy podlahy vrátane hydroizolačnej vrstvy (ak existovala) až na zdravú nosnú betónovú konštrukciu. Ak sa objaví výstuž, mechanicky drôtenou kefou a pieskovaním sa z nej odstráni korózia a nanesie sa ochranný náter proti korózii na minerálnej báze, ktorý zároveň slúži ako spojovací (adhézny) mostík medzi betónom a výstužou. Chýbajúci betón sa doplní do pôvodného tvaru nosnej konštrukcie balkóna opravnou (reprofilačnou) maltou, obohatenou polymérmi a výstužnými, syntetickými vláknami. Tá sa naviaže na pôvodnú nosnú betónovú konštrukciu aj bez spojovacieho mostíka a to až do hrúbky 100 mm v jednom kroku. Po stuhnutí má väčšiu pevnosť ako pôvodná betónová konštrukcia balkóna.
Postup pri izolovaní balkóna a terasy 1. Osadia sa odkvapové profily kombinované s rohmi alebo kútmi podľa potreby. Vodorovná rovinnosť susedných prvkov sa zabezpečí špeciálnymi spojkami. Profily sa celoplošne lepia k podkladu a mechanicky kotvia v perforovaných miestach. Susedné prvky sa prekryjú krytkami, ktoré sa lepia do pružného, systémového MS polymérového tmelu na báze hybridných polymérov, čím sa zabezpečí aj dilatácia spoja. 2. Prechod medzi odkvapovým profilom a poterom sa prelepí pružnou páskou so šírkou 150 mm. 3. Pomocou izolačnej fólie so šírkou 1 000 mm sa vytvorí hydroizolácia. Fólia sa lepí do vodovzdorného, flexibilného lepidla a prekladá sa v smere spádu až po vyznačenú čiaru prekrytia na spodnej fólii. Spoj podlahy so stenou sa prelepí pružnou páskou šírky 150 mm. 4. Ešte pred položením dlažby je nutné utesniť všetky prestupy tmelom na báze MS polyméru. 5. Na izolačnú fóliu so šírkou 1 000 mm sa pomocou vodovzdorného, flexibilného lepidla nalepí drenážna medzivrstva a uzavrie sa drenážnou epoxidovou maltou. 6. Flexibilným lepidlom sa nalepí dlažba a soklíky. 7. Všetky miesta okolo prestupov a škáry, v ktorých sa očakáva pohyb (napr. spoj podlahy so stenou, dilatácie, vrchná časť sokla), sa vytmelia. 8. Celá plocha sa vyškáruje pružnou škárovacou hmotou na báze cementu. |
Po oprave nosnej časti balkóna nasleduje oprava jednotlivých vrstiev. Pred návrhom opravy podkladovej konštrukcie je potrebné zistiť, v akom stave je pôvodný podklad, akú hrúbku majú jeho jednotlivé vrstvy, či má dostatočný spád a či je vyspádovaný správnym smerom (od budovy k vonkajšiemu okraju balkóna). V prípade, že je popraskaný, prašný, tenký a nie je spojený s nosnou doskou (t. j. duní), celú vrstvu treba odstrániť. Pri terasách je navyše potrebné vytvoriť v tejto úrovni funkčnú parozábranu a následnú tepelnú izoláciu s ochrannou fóliou a poterom. Tepelnoizolačnú vrstvu je potrebné vložiť aj do podlahových vrstiev balkóna a balkónovú dosku zospodu a na zvislých plochách zatepliť.
Na správnu funkciu celej konštrukcie balkóna či terasy je potrebný minimálny spád 2 %. Často sa stáva, že je nutné urobiť spád, ale nie je dostatočná hrúbka (limitom je výška osadenia balkónových dverí) na zhotovenie cementového poteru. Na takéto prípady sa používa exteriérový tenkovrstvový, spádový poter, ktorým je možné urobiť spád už od hrúbky 1 mm, a je ľahko spracovateľný (takmer tekutý). Tento poter je už po troch hodinách pochôdzny a je možné začať s aplikáciou hydroizolácie.
Ak je na vyrovnanie a spádovanie balkóna alebo terasy nutné zhotoviť cementový poter hrúbky od 10 mm do 50 mm, použije sa hotová vrecovaná zmes rýchlotuhnúceho poteru. Ten je obohatený polymérmi, je po troch hodinách pochôdzny a po 48 hodinách pripravený na aplikáciu hydroizolácie.
Izolačný systém s drenážnou vrstvou
Nie vždy je najnižšia cena jediným kritériom výberu spoľahlivej hydroizolácie. Čoraz viac investorov požaduje aj vyššiu kvalitu a bezpečnosť izolačných systémov. Izolačný systém s drenážnou medzivrstvou spĺňa najvyššie požiadavky na funkčnosť, životnosť, ale aj estetické stvárnenie detailov. Systém je spojením kvalitnej hydroizolácie s vysoko spoľahlivou drenážnou medzivrstvou. Táto eliminuje problémy, ktorým sa niekedy pri jednoduchších systémoch nedá vyhnúť, napr. keď sa dlažba lepí priamo na hydroizoláciu. Voda, ktorá vždy prenikne cez škárovaciu hmotu v dlažbe, nezostáva pod dlažbou, ale je pomocou drenážnej medzivrstvy spoľahlivo odvedená k hydroizolácii. Po nej voda bezpečne odtečie k otvorom v odkvapovom profile, cez ktoré odíde mimo konštrukciu balkóna či terasy. Takýmto spôsobom sa dá predísť poruchám, ktoré vznikajú v dôsledku nedostatočného podlepenia dlažby lepidlom. Voda, ktorá prešla cez škárovaciu hmotu v zimnom období vymŕza, a spôsobuje praskanie dlažby. Tým, že sa preniknutá voda odvedie, zabráni sa aj nepekným výkvetom, ktoré vznikajú zase v lete, keď sa zatečená voda zo škár odparuje, pričom zanecháva okolo škár soli, ktoré predtým naviazala.
Izolačný systém s drenážnou medzivrstvou obsahuje odkvapový profil, ktorý okrem odvedenia vody zabezpečí aj jednoduché ukotvenie žľabu. Vďaka systému kotvenia hákov, žľabov a krycích líšt sa žľab môže k profilu kedykoľvek doplniť. Montáž je veľmi jednoduchá a pripomína skladačku.
TEXT: Ing. Branislav Bician, Ing. Július Jariabka
FOTO: ATRO
Autori sú konateľmi spoločnosti ATRO, s. r. o.
Recenzovala prof. Ing. Zuzana Sternová, PhD.
Článok bol uverejnený v časopise Správa budov.