Obr. 1 Metóda 3D scanu pri zisťovaní tepelnotechnických parametrov
Galéria(8)

Obnova historických okien

Pri výmene okien na historických budovách je okrem tepelnotechnických parametrov potrebné zohľadniť aj požiadavky pamiatkového úradu. Ako postupovať pri takomto projekte?

Aj keď sa prevažne venujeme novším budovám, kde sú stavebné konštrukcie tvorené novými typmi materiálov, ako sú PVC, hliník, izolačné dvojsklá alebo trojsklá, naskytla sa nám výnimočná príležitosť popasovať sa s niečím novým.

Aj keď slovo „novým“ nie je to pravé. Náš klient nás oslovil s netradičnou požiadavkou. Potreboval nájsť riešenie na zlepšenie najmä tepelnotechnických parametrov historických okien. Táto požiadavka vyplynula z aktuálnej situácie, keď chcel ako vlastník budovy maximalizovať úspory energie.

Klient bol postavený pred zložitú situáciu a mal množstvo otázok.

  •  V akom stave sú naše okná? Aké majú tepelnotechnické parametre
    (súčiniteľ prechodu tepla oknom Uw)?
  • Čo by sme s nimi mali, resp. mohli urobiť? Aké sú technologické možnosti?
  • Čo na to pamiatkový úrad? Odsúhlasí nám to? Aké sú jeho požiadavky?
  • O koľko dokážeme zlepšiť tepelnú ochranu? Koľko to bude stáť? Koľko ušetríme na energiách?
  • Existuje inštitúcia, ktorá nám komplexne zodpovie tieto otázky?

Aby sme vedeli zodpovedať všetky tieto otázky, museli sme na to ísť úplne novým spôsobom. Ako prvý krok sme pre tento projekt vytvorili tím všetkých zúčastnených strán.

Tím tvorili: investor – ako vlastník budovy, naša spoločnosť – ako tvorca a koordinátor projektu, zástupca pamiatkového úradu – zodpovedný za kontrolu podmienok PÚ, zástupca Slovenskej technickej univerzity – ako nezávislá odborná inštitúcia pre zistenie a výpočet parametrov, zástupca výroby drevených okien – ako technologický garant realizovateľnosti tejto obnovy.

Následne sme museli zistiť skutočné tepelnotechnické parametre existujúceho výrobku. Použila sa metóda 3D scanu a fyzických sond (obr. 1 a 2), kde sme celý výrobok v detailných rozmeroch a kontúrach dokázali dostať do trojrozmerného priestoru v PC.

Obr. 2 Fyzické sondy na pôvodných oknách
Obr. 2 Fyzické sondy na pôvodných oknách | Zdroj: B.E.Service SK

Na základe toho sme zistili skutočnú hodnotu súčiniteľa prechodu tepla existujúceho okna Uw = 3,05 W/(m2 . K) a získali sme aj detailné podklady pre tvorbu projektovej dokumentácie na nový výrobok.

Ďalšia fáza bola naozaj veľmi zaujímavá a kreatívna. Kombinovali sme rôzne typy skiel a úprav detailov v osteniach výrobkov tak, aby sme dosiahli čo najlepšie parametre.

Pre výber finálneho návrhu sme zohľadňovali viacero podmienok ako:

  • maximálnu úsporu energie, avšak za podmienky „hodnota za peniaze“,
  • technologickú jednoduchosť a realizovateľnosť výroby historického okna,
  • užívateľský komfort, zlepšenie pracovného prostredia,
  • súhlasné stanovisko Pamiatkového úradu SR.

Z uvedených dôvodov sme sa rozhodli pre variant, ktorý splnil všetky tieto podmienky a zabezpečil zlepšenie tepelnotechnických parametrov historického okna o 74,43 % (obr. 3).

Obr. 3 Výber optimálneho variantu.
Obr. 3 Výber optimálneho variantu.Zdroj: B.E.Service SK

Aby nevznikli pochybnosti o konštrukčných parametroch a dizajne nových okien, ktoré budú rozmerovo identické s pôvodnými výrobkami, vygenerovali sme podrobnú technickú dokumentáciu pre nové historické okno vrátane zlepšenia stavebných detailov (obr. 4).

Obr. 4 Podrobná technická dokumentácia navrhovaného riešenia
Obr. 4 Podrobná technická dokumentácia navrhovaného riešenia | Zdroj: B.E.Service SK

Nakoniec nás čakala posledná výzva, a to potvrdenie uvedených parametrov v realite. Preto sme v poslednej fáze zrealizovali výmenu typového historického okna (obr. 5), ktorá dopadla nad očakávania dobre.

Zdroj: B.E.Service SK
Zdroj: B.E.Service SK
Obr. 5 Výmena typového historického okna
Obr. 5 Výmena typového historického okna | Zdroj: B.E.Service SK

A čo bolo naozaj výnimočné na tomto projekte? Táto spolupráca priniesla nielen nadšenie všetkých zúčastnených na tvorbe postupu niečoho nového a inovatívneho, čo môže položiť základy typového spôsobu riešenia parametrov historických okien, ale aj všetky odpovede klientovi ako vlastníkovi budovy. Tu sú:

  • Viem, že nové okná zlepšia tepelnotechnické parametre okien o 74,43 %.
  • Získal som projektovú dokumentáciu pre nové okno v súlade s pôvodným výrobkom a s realizovateľnými technologickými možnosťami súčasnej výroby vrátane predpokladaných investičných nákladov.
  • Dokumentáciu viem použiť ako podklad na výberové konanie výmeny ostatných okien.
  • Mám zrealizovaný typový výrobok, ktorý to celé potvrdzuje a zároveň som získal etalón kvality pre výmenu ostatných okien.
  • A toto riešenie je skoordinované a odsúhlasené pamiatkovým úradom.
Obr. 5 Výmena typového historického okna
05aBEservice Obr. 5a
Obr. 4 Podrobná technická dokumentácia navrhovaného riešenia
03BEService Obr
02BEService Obr. 2
Obr. 1 Metóda 3D scanu pri zisťovaní tepelnotechnických parametrov

Zdroj: PR článok B.E.Service SK, s. r. o.