Obnova vykurovania v Centre sociálnych služieb v Dubnici nad Váhom: Staré kotly vymenili za nové
Centrum sociálnych služieb – AVE v Dubnici nad Váhom poskytuje služby občanom s telesným postihnutím. Jeho budova potrebovala prejsť obnovou. Staré plynové kotly nahradili nové kondenzačné, kombinované so solárnym systémom, ktoré zabezpečujú ekologickú a ekonomickú prevádzku.
Vysťahovanie, pandémia, kompletná modernizácia budovy, nový solárny systém aj nové vykurovanie, dokončenie stavebných prác a nasťahovanie. Takto v skratke by sa dalo charakterizovať uplynulé obdobie v Centre sociálnych služieb – AVE (CSS – AVE) v Dubnici nad Váhom.
Toto zariadenie poskytuje služby občanom s telesným postihnutím, ktorí pre nepriaznivý zdravotný stav potrebujú komplexnú starostlivosť. Dlho pritom zápasilo s nevyhovujúcimi podmienkami. Dvojposchodová budova CSS – AVE so zastavanou plochou 750 m2 sa nachádza na ulici Športovcov v Dubnici nad Váhom. Pochádza z roku 1943 a pôvodne slúžila ako slobodáreň ZŤS.
Realizácia: 2/2020 až 3/2021
Inštalovaná technológia: štyri závesné plynové kondenzačné kotly Vaillant ecoTEC plus VU, dvanásť solárnych kolektorov (vo forme dvoch kolektorových polí) s orientáciou na juhozápad, solárna stanica auroFLOW plus, dva nepriamo ohrievané bivalentné zásobníky na teplú vodu s objemom 1 000 l, cirkulačné čerpadlo, expanzná nádoba a systémový regulátor
V roku 1979 sa zmenila na domov dôchodcov a odvtedy slúžila asi stovke klientov. Pre zlepšenie životných podmienok jej obyvateľov sa kapacita postupne znižovala až do plánovanej obnovy. Tá odštartovala vo februári 2020 a trvala do jari tohto roka.
„Jej cieľom boli bezbariérovosť, zlepšenie tepelnoizolačných vlastností budovy, ekonomickejšie a ekologickejšie fungovanie prípravy tepla a teplej vody,“ sumarizuje riaditeľka CSS – AVE Anna Kancirová. Počas obnovy obmedzili kapacitu zariadenia na 30 klientov a presťahovali sa do náhradných prenajatých priestorov na oddelení pre dlhodobo chorých v Nemocnici s poliklinikou v Považskej Bystrici.
Kompletná modernizácia
Na jar 2020 uskutočnil realizátor stavebných prác búranie pôvodnej strechy a podkrovných priestorov. Zrealizoval novú železobetónovú stropnú dosku, krov, strechu s plechovou strešnou krytinou a so zateplením, vďaka čomu vznikli nové ubytovacie priestory a aj priestranná podkrovná spoločenská miestnosť.
Nasledovali výmena okien vrátane inštalácie exteriérových žalúzií a zateplenie obvodových stien tepelnoizolačným systémom s tepelnou izoláciou na báze minerálnej vlny, čo znížilo tepelné straty a energetickú náročnosť budovy.
Zároveň sa vykonala obnova všetkých rozvodov elektriny, vody, odpadov, hygienických zariadení a inštalácia elektronickej požiarnej signalizácie. V celej budove zrealizovali novú epoxidovú podlahu, urobili omietky či sadrokartónové stropy. Ubytovaciu časť upravili na bezbariérové bunky s dvojlôžkovými izbami s vlastným hygienickým zariadením a jednolôžkové izby so spoločnými hygienickými zariadeniami.
Vybudovali sa nový bezbariérový vstup do budovy a lôžkový evakuačný výťah, pribudla hydraulická plošina. Na dvoch poschodiach sa inštalovali stropné zdvíhacie zariadenia, ktoré personálu zjednodušujú prácu s imobilnými klientmi. S cieľom šetriť vodu sa v zadnej časti pozemku umiestnila podzemná nádrž na dažďovú vodu, ktorá bude slúžiť na polievanie záhrady.
Solárny systém a vykurovanie
– 4 plynové kondenzačné kotly Vaillant ecoTEC plus VU 486/5-5 (192 kW, A)
– 2 kolektorové polia (každé zložené zo 6 solárnych kolektorov VFK 135 VD typu drain-back)
– solárna stanica auroFLOW plus VPM 30 D – základný aj rozširujúci modul
– 2 x 1 000 l bivalentný zásobník auroSTOR VIH S 1000
– expanzná nádoba
– cirkulačné čerpadlo
– systémový regulátor multiMATIC 700
– externé medené rúrky (solárne potrubia)
V technickej miestnosti
Modernizácia neobišla ani technickú miestnosť v suteréne budovy. Pri návrhu nového vykurovania zohľadnili najmä to, že budova prešla obnovou. „Tepelné straty budovy sme museli znovu prepočítať, pretože sa vykonali zásadné zmeny v podobe obnovy strechy, zateplenia vonkajších stien a výmeny okien,“ potvrdil technický expert značky Vaillant Marián Henek.
Najskôr sa demontovala pôvodná, 20 rokov stará kaskáda šiestich plynových kotlov. Namiesto nich sa inštalovali štyri nové závesné plynové kondenzačné kotly Vaillant ecoTEC plus VU. Kotly sú zapojené do kaskády, ktorá má celkový výkon 192 kW a dosahuje triedu energetickej účinnosti A.
Pri montáži pomocou inštalačného rámu a hydraulickej konzoly neboli potrebné vŕtanie ani pripevňovanie na stenu. „Toto kaskádové riešenie je zložené z kotlov s jednotlivými výkonmi do 50 kW. Platné normy totiž kladú na kotly nad 50 kW oveľa vyššie nároky – musia mať pravidelnú obsluhu a majú vyššie požiadavky na údržbu,“ okomentoval návrh technológií M. Henek.
Kaskáda sa následne pripojila k už existujúcemu dymovodu, rozvodom pôvodného vykurovacieho systému a aj k novému okruhu, ktorý sa zrealizoval pri prestavbe podkrovia.
Inštalácia solárneho systému
Vedenie centra sociálnych služieb uvažovalo najmä o ekonomickejšom a ekologickejšom riešení ohrevu teplej vody. Počas dlhoročnej prevádzky centra vždy dbali na tepelný komfort v priestoroch, ale aj na hygienu a komfort, čo sa týka teplej vody.
Tá je neustále potrebná, či už na pravidelné umývanie rúk, počas dezinfekcie a upratovania priestorov, na sprchovanie a kúpanie klientov. Je od nej závislá aj celodenná prevádzka kuchyne a jedálne, ktoré sú súčasťou budovy. „Solárnu zostavu značky Vaillant sme inštalovali v októbri 2020.
Využíva nevyčerpateľnú energiu zo Slnka a znižuje energetickú náročnosť budov. Uplatnenie nájde nielen v tomto centre, ale aj v bytových domoch či administratívnych budovách,“ konštatuje Marián Henek. Na obnovenú strechu CSS – AVE najskôr namontovali dvanásť solárnych kolektorov (vo forme dvoch kolektorových polí) s orientáciou na juhozápad, aby sa dosiahol čo najväčší solárny zisk.
Kolektory dimenzovali na 80 %. Fungujú na beztlakovom princípe s názvom drain-back, ktorý umožňuje voľné stečenie solárnej kvapaliny naspäť do solárneho výmenníka. Keď solárny systém nie je v činnosti, alebo je slnečný zisk minimálny, kvapalina stečie z kolektorov do zásobnej nádrže a nedochádza k jej degradácii, čím sa zvyšuje životnosť systému.
Nehrozia tak vysoké stagnačné teploty, prehrievanie ani zamŕzanie, ako pri klasických solárnych riešeniach. Súčasťou systému v CSS sú aj solárna stanica auroFLOW plus (umiestnená na chodbe v podkroví), dva nepriamo ohrievané bivalentné zásobníky na teplú vodu s objemom 1 000 l, cirkulačné čerpadlo, expanzná nádoba a systémový regulátor (v technickej miestnosti). Ako záložný zdroj (pre dni s minimálnym solárnym ziskom) slúži kaskáda kondenzačných kotlov.
V cieľovej rovinke
Zapojenie a spustenie solárneho systému trvalo zhruba dva týždne. Predpokladanú návratnosť experti odhadujú do pätnástich rokov, závisí však od miery spotreby teplej vody v CSS – AVE. „Výhodou je, že ide o bezúdržbový systém. Údržbár budovy iba skontroluje jeho prevádzku v pravidelných niekoľkodňových intervaloch,“ opísal výhody M. Henek.
Plusy tohto riešenia uvítalo aj vedenie CSS – AVE. „Bola to totiž jedna z našich podmienok, aby obsluha vykurovania aj prípravy teplej vody bola personálne nenáročná,“ potvrdila riaditeľka A. Kancirová. Kolaudácia prebehla ešte v marci 2021 a počas ďalších dvoch mesiacov prebehlo sťahovanie do obnovenej budovy.
„Aj napriek pandémii sa obnova nášho centra nespomalila a nedošlo k časovým sklzom. Problémy s dodávkami materiálov dokázal dodávateľ stavby operatívne vyriešiť,“ tvrdí riaditeľka CSS – AVE. Pochvaľuje si bezbariérovosť, nové spoločenské priestory aj lepšiu energetickú efektívnosť. Po výmene dvadsaťročných kotlov za nové, úsporné a s novou kondenzačnou technológiou, je fungovanie vykurovania omnoho efektívnejšie.
A využívanie energie zo Slnka na ohrev teplej vody, to je riešenie hodné 21. storočia, ktoré so sebou prináša najmä úspory prevádzkových nákladov. Táto modernizácia si vyžiadala 2,6 milióna eur z rozpočtu Trenčianskeho samosprávneho kraja. „Výsledok určite stojí za to,“ hodnotí A. Kancirová a dodáva, že v súčasnosti už dopĺňajú kapacitu centra z 30 na 56 klientov.
TEXT | Oľga Gluštíková pre Vaillant
FOTO | Miro Pochyba