Ochrana objektov kamerovými systémami
Galéria(5)

Ochrana objektov kamerovými systémami

Partneri sekcie:

Na kvalitu nášho života vplývajú rôzne faktory. Jedným z veľmi podstatných je aj pocit bezpečnosti. Na to, aby sme mohli pracovať, zabávať sa alebo si len jednoducho užívať pekné chvíle v kruhu rodiny, nestačí len príjemné prostredie, dobré zdravie, ale aj pocit, že v danej chvíli nie sme ohrození ani my, ani náš majetok. Jednou z moderných metód, ktoré podporujú tento pocit komfortu a bezpečnosti, sú aj kamerové systémy.

Moderné kamerové systémy sú založené na báze IP kamier. Sú to kamery, ktoré komunikujú cez počítačovú sieť, tzv. internetovým protokolom, čiže namiesto analógového videosignálu, ktorý poznáme z domácich video zariadení (TV, videorekordér a podobne), komunikujú digitálnou formou.

Funkcia kamerových systémov pri ochrane budov
Prvoradou úlohou kamerových systémov pri ochrane objektov je vizualizácia aktuálneho diania (bezpečnostnej situácie) v monitorovaných priestoroch. Následne je na základe videozáznamu možná aj rekonštrukcia mimoriadnych udalostí, ktorá uľahčí zisťovanie skutkového stavu, prípadne aj identifikáciu páchateľa/páchateľov. Na to, aby bolo možné identifikovať človeka zo záznamu, je potrebné mať dostatočne kvalitný záznam s príslušným rozlíšením. Na obr. 1 je ten istý človek a tá istá poznávacia značka zachytená v rôznom rozlíšení. Odborníci z oblasti kriminalistiky tvrdia, že na analýzu potrebujú minimálne 131 pixelov na meter šírky snímanej scény (prvá fotografia v druhom rade).

Potrebný počet obrazových bodov sa dá zabezpečiť dvojakým spôsobom:

  • zúži sa uhol záberu kamery s menším rozlíšením,
  • použije sa kamera s vysokým rozlíšením niekoľkých megapixelov.

V súčasnosti sú v oblasti IP kamier bežne k dispozícii aj 5 Mpx kamery, pre kritické aplikácie dokonca až 16 Mpx kamery. Pokiaľ však stačia len siluety osôb, vhodná je aj oveľa jednoduchšia kamera so štandardným rozlíšením VGA. Napríklad s kamerou, ktorá má rozlíšenie 1,3 Mpx, sa dá sledovať max. 10 m široký priestor, pričom pri 5 Mpx kamere je to už 20 m pri zabezpečení podmienky identifikácie osôb a/alebo štátnej poznávacej značky motorových vozidiel.

Legislatíva
Pri zadovážení kamerového systému je potrebné myslieť na nasledujúce právne aspekty:

  • Bezpečnostný kamerový systém môže inštalovať iba spoločnosť, ktorá vlastní licenciu na prevádzkovanie takejto technickej služby v súlade so zákonom č. 473/2005 Z. z.
  • Verejné priestory, ktoré sú monitorované kamerovým systémom, musia byť viditeľne označené, napríklad tabuľkami s nápisom: Priestor je mo­nitorovaný kamerovým systémom.
  • Komponenty kamerového systému musia byť v súlade so STN a ostatnými platnými normami a technickými predpismi.

Minimálne osvetlenie
Kamery často snímajú scény, ktoré majú minimálne osvetlenie, ba dokonca v určitých prípadoch žiadne. A práve málo alebo vôbec neosvetlené miesta bývajú dejiskom kritických udalostí. Aby bolo možné zaznamenať dianie aj za nulového osvetlenia, je potrebné použiť kamery s infra (IR) prisvietením. Nakoľko tieto kamery je potrebné umiestniť na chodbách, v garážach alebo vo vestibuloch, je potrebné myslieť aj na ich vysokú mechanickú odolnosť. Najvhodnejšie je použiť kamery v tzv. antivandalskom vyhotovení a s IR prisvietením (obr. 2). Kamery so zabudovaným IR prisvietením sú efektívne do vzdialenosti približne 10 až 15 m. Na väčšiu vzdialenosť nedosvietia. Antivandalské vyhotovenie znamená, že kamera má kovové telo a polykarbonát prekrývajúci jej dolnú časť je odolný náporu určitej, nie bežnej veľkosti mechanickej sily. Sú však miesta, pre ktoré je táto kamera príliš veľká, napríklad výťahy, dopravné prostriedky a podobne. Tam je vhodnejšie umiestniť antivandalskú kameru menších rozmerov.

Rádiový prenos
Často vzniká požiadavka riešiť prenosy z kamier do záznamového zariadenia nie káblami, ale rádiovým prenosom. V prípade IP kamier to môže byť bežný WiFi spoj. Dôležité však je, že aj v tomto prípade kameru, ako aj rádiové zariadenie treba napojiť na elektrický prúd, čiže minimálne napájací kábel je potrebné priviesť ku kamere. Okrem toho rádiový prenos treba vždy chápať ako núdzové riešenie a použiť by sa mal v minimálnom rozsahu. Rádiový prenosový kanál je vzhľadom na objem prenášaných dát obmedzený na malý počet kamier. Možný výskyt nepredvídaných elektromagnetických rušení (napríklad od zlého elektrického spotrebiča, mikrovlnnej rúry a podobne) môže na určitý čas takýto prenos prerušiť, čo znehodnotí záznam z týchto kamier.

Spracovanie záznamu

Na spracovanie záznamu videosignálu z IP kamier slúži tzv. sieťový videorekordér (NVR – network video recorder). Z technického hľadiska je to kvalitný výkonný priemyselný počítač, na ktorom sa využíva špeciálny softvér (obr. 3) schopný spracovať dátové toky z viacerých IP kamier. Výhodou IP kamerového systému je práve jeho flexibilita – pridať ďalšiu kameru alebo ju premiestniť v rámci vybudovanej štruktúrovanej kabeláže (počítačovej siete) je jednoduché. Rekordér by sa mal umiestniť v chránených priestoroch – v rámci objektu je najvhodnejšie jeho umiestnenie v miestnosti s minimálnou možnosťou prístupu a s dobrým vetraním, aby sa zariadenie neprehrievalo.

Obr. 3: Obrazovka softvéru IP kamerového systému

Niektoré rekordéry umožňujú užívateľom prístup aj cez mobilné telefóny (obr. 4) bežným webovým prehliadačom (napríklad Opera Mini). Samozrejme, v tomto prípade aj rekordér, aj mobilný telefón musia byť pripojené k internetu prostredníctvom operátora pevnej a/alebo mobilnej siete.

Pridaná hodnota kamerových systémov pri správe budov

Kamerové systémy zefektívňujú činnosť správcovských spoločností spravujúcich množstvo objektov. Správcovské spoločnosti v prvom rade zodpovedajú za technický stav zariadení budov, ako sú napríklad výťahy, kotolne, rozvody elektriny, teplej vody a podobne. Z toho vyplýva, že pre nich je otázka bezpečnosti z hľadiska operatívy druhoradá, avšak obrazová informácia z budov, ktoré spravujú, a ich okolia môže zefektívniť ich činnosť.

Napríklad v objekte, ktorý spravuje daná spoločnosť, došlo k poruche výťahu a zostalo v ňom uväznených niekoľko osôb, medzi nimi aj žena vo vysokom stupni tehotenstva, ktorá začala rodiť. Táto informácia môže byť prijatá na operatívnom pracovisku správcovskej organizácie nielen ako jednoduchý havarijný stav, ale spolu s obrazovou informáciou a obojstrannou audio komunikáciou môže operátor zmenšiť stres ľudí vo výťahu, priebežne ich informovať o stave záchranných prác, ako aj v prípade potreby privolať na miesto havárie rýchlu zdravotnú pomoc. Zrýchľuje sa tým operatíva a zásah sa nasmeruje na miesto, kde je to v danej chvíli najsúrnejšie. Eliminujú sa tak výjazdy na plané poplachy, čím sa zefektívni celková prevádzka. Pomocou mobilných telefónov môže havarijná čata priebežne sledovať stav v mieste havárie aj počas výjazdu, čo maximálne zefektívni jej zásah.

Podobná situácia môže byť aj v prípade havárií vodovodov, vzniku požiaru a podobne, keď nainštalovaný kamerový systém umožní analyzovať na dispečingu havarijnej služby akútnosť a rozsah havárie ešte predtým, ako vyrazí havarijná čata na zásah.

Pokiaľ by sa zásahové vozidlá takisto vybavili mobilným kamerovým systémom, operátor na dispečingu by vedel efektívne reagovať na aktuálnu situáciu bez toho, že by potreboval hovoriť s niekým z miesta zásahu.
Prepojením mobilného kamerového systému s GPS sledovaním vozidiel sa informácie o aktuálnej polohe vozidiel dajú doplniť aj živou obrazovou informáciou snímanou kamerami umiestnenými vo vozidle.

Prínosy kamerového systému

  • Zvýšenie pocitu bezpečnosti a životného komfortu občanov v monitorovaných priestoroch,
  • zníženie kriminality,
  • zníženie škôd v dôsledku vandalizmu a poškodzovania plôch grafiti,
  • zefektívnenie práce správcovských spoločností pomocou vzdialeného monitoringu na báze kamerových systémov.


Umiestnenie kamier v budovách so zreteľom na bezpečnosť

V prvom rade je potrebné kamery umiestniť na vstupy/vjazdy do budov a areálov, vonkajší plášť budovy, do priestorov pred výťahmi ako aj do uzavretých priestorov, ako sú výťahy, chodby a podobne. Pri vedení káblových trás treba dbať na to, aby boli vhodne zabezpečené proti prípadnému úmyselnému poškodeniu. V novostavbách je najvhodnejšie zabudovať káble pod omietku. V prípade dodatočných inštalácií je potrebné viesť káblové trasy v rúrkach, pričom majú byť umiestnené tak, aby nemohli byť jednoduchým spôsobom poškodené.

Ing. Juraj Krúg
Foto: Scanlock International

Autor pôsobí ako riaditeľ spoločnosti Scanlock International, s. r. o.

Článok bol uverejnený v magazíne Správa budov.