Poradňa: ako zabezpečíme vyregulovanie rozvodov teplej vody
Povinnosť hydraulicky vyregulovať rozvody teplej vody majú všetci vlastníci, respektíve správca nevýrobnej budovy s úžitkovou plochou nad 1 000 m2. Ide o jednoduchý zásah do existujúcich rozvodov, treba však k nemu pristupovať zodpovedne, aby priniesol čo najvyššie finančné úspory. Povinnosť hydraulicky vyregulovať rozvody teplej vody ukladá zákon č. 476/2008 Z. z. o efektívnosti pri používaní energie.
Od nadobudnutia účinnosti tohto zákona prešla na území Slovenska vyregulovaním už väčšia časť obytných domov, pričom konečný termín bol stanovený na koniec roka 2015. V prípade jeho nedodržania môže Štátna energetická inšpekcia vlastníkovi alebo správcovi budovy uložiť pokutu vo výške 200 až 8 000 eur.
Prečo a ako vyregulovať sústavu rozvodov teplej vody?
Pri cirkulačných potrubiach sa v minulosti neuvažovalo o hydraulickom vyvažovaní a požadovanú teplotu privádzanej vody bolo možné zabezpečiť iba veľkým množstvom vody a vysokou vstupnou teplotou. Takáto prevádzka prinášala so sebou značné tepelné straty. „Mnohí užívatelia výškových bytových domov si spomínajú na stav z minulosti, keď pustili teplú vodu a istý čas tiekla z kohútika studená. Nie je to len problém komfortu, ale predovšetkým nákladov. Pretože teplá voda je niekoľkonásobne drahšia ako voda studená,“ hovorí Ing. Dušan Lašák, area sales manager spoločnosti Danfoss. Riešením je vyregulovanie rozvodov, ktoré zabezpečuje rovnomernú dodávku teplej vody do každého bytu. Ak má bytový dom profesionálneho správcu alebo je tam zriadené spoločenstvo vlastníkov bytov, povinnosť zabezpečiť vyregulovanie rozvodov teplej vody zmluvne prináleží práve týmto právnym subjektom. Ak však bytový dom vystupuje ako samostatný právny subjekt, táto povinnosť uložená zákonom zostáva v kompetencii vlastníkov. Tí si v tomto prípade musia zabezpečiť vyregulovanie sami. V čom spočívajú ich povinnosti?
Výber vyvažovacieho ventilu
Existujú dva spôsoby vyváženia rozvodov teplej vody. Regulácia ventilmi upravujúcimi buď prietok, alebo teplotu, respektíve ich kombinácia. V prípade použitia ventilov, ktoré regulujú prietok, sa zabezpečí rovnomerná distribúcia teplej vody po jednotlivých stúpačkách. Pokiaľ ventil reguluje iba teplotu, preteká v cirkulačných potrubiach len také množstvo vody, aké je potrebné na udržanie stálej teploty vody. „Ideálnym riešením je investične nenáročný zásah do rozvodu teplej vody pomocou multifunkčného termostatického cirkulačného ventilu (MTCV), ktorý reguluje ako teplotu, tak aj prietok,“ vysvetľuje Ing. Dušan Lašák. Ventil MTCV funguje na princípe snímania teploty a tlaku. Keď voda, ktorá cezeň preteká, dosiahne požadovanú teplotu, ventil sa automaticky uzatvorí. Hneď ako teplota vody poklesne, ventil sa otvára, ale len natoľko, aby sa opäť dosiahla potrebná teplota vody v stúpačke. Inštaláciou MTCV ventilov na spiatočné potrubie je možné cirkulačný prietok znížiť o viac ako 50 % a tepelná strata systému môže byť až o 30 % menšia. Vyregulovaný systém rozvodu udržiava konštantnú teplotu v celej sústave bez ohľadu na umiestnenie stúpačky. Ďalšou výhodou ventilu MTCV je možnosť ho jednoducho a rýchlo upraviť vložením termočlánku, ktorý zabezpečuje dezinfekciu vody proti baktériám legionella. Tie môžu spôsobiť ťažkú formu zápalu pľúc.
Výber dodávateľa montážnych prác
Základom je dôkladný prieskum trhu, počas ktorého sa vyberie užší okruh dodávateľov. Spoľahnúť sa môžete na referencie od známych alebo od samotných dodávateľov. V tomto prípade je veľkým pomocníkom internet. O potenciálnych dodávateľoch vám čo-to prezradí napríklad aj informácia, ako dlho firma pôsobí na trhu a aké má úspechy. Ak má spoločnosť dobré referencie, prostredníctvom internetu sa nimi rada pochváli. Ďalším dôležitým ukazovateľom spoľahlivosti je spôsob rokovania. Ako rýchlo zareagovala firma na váš dopyt, sú pracovníci ústretoví a schopní odpovedať vám na otázky? Ponuky získané od viacerých dodávateľov neporovnávajte len na základe ceny. Dobre viete, že neplatí rovnica najnižšia cena rovná sa najlepšia voľba. Vyregulovanie rozvodov teplej vody patrí medzi dlhodobé investície a šetrenie sa v tomto prípade nemusí vyplatiť.
Inštalácia vyvažovacích ventilov
Samotná montáž vyvažovacieho ventilu je pomerne rýchla. Požadovaný efekt vyregulovania sa prejaví okamžite po nastavení teploty na jednotlivých ventiloch, čo spôsobí, že užívatelia už nebudú musieť odpúšťať vodu nato, aby im tiekla teplá. Teplota vody bude po inštalácii na všetkých odberných miestach rovnaká a bude dosahovať požadované hodnoty.
Mapovanie, príprava, montáž
Základom správnej montáže je dôkladná prehliadka stavu a rozmeru spiatočného potrubia. Jeho priemer sa musí zredukovať vsuvkami na priemer vyvažovacieho ventilu. Obmedzenia sa pri montáži vyskytujú len zriedka, a to v podobe znížených stropov v spoločných priestoroch budovy. Samotná inštalácia spočíva v naskrutkovaní vyvažovacieho ventilu na potrubie s upraveným priemerom. Po utesnení sa ventil stáva súčasťou existujúcich rozvodov.
Nastavenie ventilu
Každý ventil disponuje základným výrobným nastavením teploty vody na 50 °C. Rozsah teplôt, ktoré je možné aj dodatočne na ventile nastaviť, je však 40 až 60 °C.
Úspory a návratnosť Multifunkčné termostatické cirkulačné ventily (MTCV) |
Text + FOTO: Danfoss
Na otázky týkajúce sa procesu vyregulovania odpovedal Ing. Dušan Lašák, area sales manager spoločnosti Danfoss.
Článok bol uverejnený v časopise Správa budov