Poštové schránky v bytových domoch
Po odkúpení bytov do osobného vlastníctva si viac uvedomujeme potrebu starostlivosti o bytový dom a naliehavosť obnovy bytového fondu. Ľudia žijúci v bytoch v osobnom vlastníctve musia často riešiť rôzne technické aj estetické problémy. Už pri vstupe do bytového domu si možno všimnúť, ako sa jednotlivé domy líšia. Mnohé z nich majú zrekonštruovanú alebo vymenenú vstupnú bránu a v nej vhodne umiestnené poštové schránky. Zaujmú nás hlavne kompaktným riešením a pestrými farbami, ktoré zvyčajne ladia s vonkajšou fasádou bytového domu.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Zo systémového hľadiska sa to dá riešiť dvoma typmi schránok:
- jednostranné schránky – sú vhodným výberom v prípade, že v priestore vstupných dverí nie je dostatok miesta. Je možné umiestniť ich na budovu alebo do vnútorného priestoru domu tak, ako to je vo väčšine bytových domov;
- dvojstranné schránky – sú to schránky, v ktorých sa zásielky cez vhadzovací otvor doručujú z vonkajšej strany objektu a po otvorení dvierok na opačnej strane sa dá zásielka zo schránky vybrať. Umiestňujú sa do priečelia budov, či už do pevných kovových, drevených alebo plastových rámov namiesto výplne alebo do vopred pripravených otvorov v murive. Pred osadením schránok je dôležitý správny výber miesta a výšky osadenia tak, aby to čo najviac vyhovovalo doručovateľovi aj užívateľovi.
Skupinové schránky
V bytových domoch s viacerými užívateľmi je potrebné skladať schránky do zostáv. Je preto vhodné vybrať si schránky, ktoré sú špeciálne určené na tento účel.
Podľa dispozičných možností objektu sa skupinové schránky objednávajú v zostavách s rôznym počtom radov a stĺpcov. Ich umiestnenie je tak ergonomickejšie. Os vhadzovacieho otvoru pri schránkach v zostave by nemala byť vyššie ako 1 800 mm od úrovne podlahy. Podľa možností objektu je potrebné časť zostavy rozmiestniť v rozmedzí 800 až 1 200 mm od úrovne podlahy s ohľadom na osoby so zníženou pohyblivosťou.
Povrchová úprava schránok
Pri výbere schránok určených do exteriéru je potrebné dbať na kvalitnú povrchovú úpravu schránky, nielen na jej estetickú stránku. To znamená, že kovový materiál, z ktorého je skonštruovaná, má byť chránený antikoróznou vrstvou, na ktorej je nanesený vrchný lak želaného odtieňa. Trendom v povrchovej úprave kovových schránok sú práškové vypaľovacie farby, ktoré sa vo forme prášku aplikujú na kovový povrch schránok. Následne sa dávajú do vypaľovacej pece s teplotou takmer 200 °C, kde sa farba roztečie a vytvorí tak kompaktnú vrstvu. Na tento typ schránok sa používajú polyesterové farby. Dostatočne široká farebná paleta odtieňov vzorkovníka RAL umožňuje výber toho správneho farebného odtieňa, ktorý má ladiť s farebnosťou ostatných častí budovy. Jeho jednoznačné určenie umožní uplatniť zvolený farebný odtieň aj pri ďalších úpravách v bytovom dome.
Vhodný výber poštových schránok
Každá schránka by mala umožniť doručovanie zásielok veľkosti formátu A4 bez skladania, pričom sa dá zvoliť spôsob doručovania formátu A4 užšou alebo širšou stranou.
Dostatočne veľký objem schránky by mal umožniť uskladnenie zásielok aj niekoľko dní bez ich poškodenia.
Odporúča sa zásielky v schránkach umiestňovať horizontálne, čo umožňujú schránky s vodorovným, prípadne mierne zošikmeným dnom.
Menovka
Dobre čitateľná menovka je samozrejmou súčasťou každej schránky. Ak menovka obsahuje aj označenie poschodia, uľahčuje doručovateľovi prácu. Pri dvojstranných schránkach býva menovka osadená aj z vnútornej strany schránky.
Bezpečnosť
Aby vaše schránky ochránili zásielku pred odcudzením, musia mať namontovaný zámok potrebnej bezpečnostnej triedy a kvality.
Doplnkové vybavenie skupinových schránok
Intenzívna mediálna prezentácia firiem zaplavuje trh množstvom reklamných letákov, novín a brožúr, ktoré neustále zapĺňajú poštové schránky. Riešením je schránková zostava vybavená otvorom slúžiacim špeciálne na doručovanie propagačných tlačovín a reklamných letákov. Na vnútornej strane schránok sa letáky zhromažďujú do zberných košov rozličných veľkostí a tvarov. Vhodným doplnkom je stojan na ich odkladanie, ktorý umožňuje prehľadnejšie prezeranie reklamných novín pre tých, ktorí si ich radi doma prelistujú.
V niektorých typoch skupinových dvojstranných poštových schránok je možné vidieť zabudované zariadenie slúžiace na komunikáciu s bytmi. Pozostáva zo zvončekových tlačidiel a komunikačnej, prípadne kamerovej jednotky. Zvončekové tlačidlá sa umiestňujú jednotlivo hneď vedľa menovky na schránke. Menovka je v tomto prípade identifikátorom pre schránku aj tlačidlo. Týmto sa priestor schránok využíva účelne aj esteticky.
Na schránkovom paneli môže byť aj snímač (dotyková plocha) ako súčasť domového prístupového systému. Po priložení čipového kľúča k dotykovej ploche riadiaca jednotka vyhodnotí prístup, vyšle signál pre elektronický zámok a ten umožní otvoriť vstupné dvere do domu. Takto sa zvýši komfort a bezpečný vstup do vášho objektu.
Výber firmy alebo svojpomocné práce
Pri rekonštrukcii vstupu do bytového domu sa treba rozhodnúť, či si vlastníci bytov budú práce realizovať svojpomocne, alebo zákazku zveria do rúk firme.
Pri svojpomocnej realizácii sa musí dopredu vyčísliť nielen cena materiálov, ale aj náklady spojené s ich zaobstarávaním, dohliadanie na pracovníkov a starostlivosť o plynulosť prác. Na vlastníkoch ostáva aj zodpovednosť za realizované práce voči ostatným obyvateľom domu a aj zodpovednosť za záruku.
Pri rozhodovaní o výbere firmy je vhodné vyžiadať si referencie zvažovaných firiem a preveriť, ako dlho už pôsobia na trhu. Výhodou je, ak firma, pre ktorú sa vlastníci rozhodnú, má vybudovaný systém manažérstva kvality v súlade s normou ISO. Po výbere firmy je potrebné definovať očakávanú kvalitu výrobkov a dohodnutej práce. Nesmie sa zabudnúť na stanovenie dĺžky záruky na práce a výrobky a na dohodu o zabezpečení záručného a pozáručného servisu.
Ing. Milan Martinásek
Foto: MARBOX
Autor pôsobí v spoločnosti MARBOX, s. r. o.
Článok bol uverejnený v magazíne Správa budov.