Pre uhlíkovú neutralitu je inteligencia budov kľúčová
Budovy sa stávajú kľúčovým aktérom, ako sa svetové spoločenstvo môže vyrovnať s klimatickými zmenami. V súčasnosti spotrebujú približne 40 % globálnej energie a sú zodpovedné za približne tretinu všetkých emisií skleníkových plynov. Modernizácia starších budov alebo ambiciózne legislatívne požiadavky pre novú výstavbu môžu mať výrazný environmentálny prínos. Ako však upozorňuje Michal Valašík, špecialista Schneider Electric: „Zásadné pre zmenu v spotrebe budov sú inteligentné technológie.“
Legislatíva aj motivácie aktérov trhu
S cieľom reagovať na globálnu klimatickú krízu prijala Európska únia viacero legislatívnych opatrení, medzi ktorými vynikajú iniciatívy ako Fit for 55 a Európsky zelený dohovor. Cieľom týchto iniciatív je dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2050, pričom zásadný podiel na tomto úspechu budú mať budovy.
Jedným z hlavných legislatívnych nástrojov je smernica o energetickej hospodárnosti budov (EPBD), ktorá stanovuje, že nové budovy po roku 2030 musia byť energeticky neutrálnymi. To znamená, že budovy budú schopné vyrobiť toľko energie, koľko spotrebujú, čím výrazne prispejú k zníženiu uhlíkových emisií. Okrem toho, existujúce budovy musia prejsť renováciou, aby zodpovedali prísnym normám energetickej náročnosti.
Na druhej strane je potreba znižovať energetickú náročnosť, ktorá má vplyv na konkurencieschopnosť európskych ekonomík. Na vysoké ceny energií v Európe upozorňuje aj nedávna správa o konkurencieschopnosti priemyslu v Únii. Práve zníženie nákladov za elektrinu a plyn dokáže zlepšiť trhové postavenie európskym firmám v globálnom obchode.
Inteligentné technológie a automatizácia: základ pre udržateľnú budúcnosť
Transformácia budov si vyžaduje integráciu moderných technológií, ktoré zvyšujú efektivitu a umožňujú monitorovanie spotreby v reálnom čase. „Systémy automatizácie a riadenia budov sa stávajú štandardom v nových aj renovovaných budovách. Tieto systémy dokážu nielen monitorovať, ale aj optimalizovať prevádzku budov, čo vedie k výrazným úsporám energie,“ približuje Michal Valašík.
Ďalším kľúčovým prvkom sú inteligentné siete a prepojenie budov s obnoviteľnými zdrojmi energie. Energia zo slnka a ďalších obnoviteľných zdrojov prispieva k zvýšeniu energetickej nezávislosti budov a zníženiu závislosti od fosílnych palivách.
Význam renovácií: ako obnoviť súčasný stavebný fond?
Až 60 % budov, ktoré budú v roku 2050 v prevádzke, už dnes existuje, čo znamená, že transformácia stavebného sektora nemôže byť založená len na novostavbách. Renovácie starších budov predstavujú výzvu, ale aj veľkú príležitosť. Cieľom je nielen zlepšiť ich energetickú efektivitu, ale aj zvýšiť komfort a kvalitu vnútorného prostredia.
„Renovácie musia zahŕňať aj inštaláciu moderných systémov riadenia, zlepšenia tepelnej izolácie, využívanie obnoviteľných zdrojov energie či prechod na ekologickejšie systémy vykurovania, chladenia a vetrania,“ upozorňuje
Michal Valašík. Podľa neho dôležitú úlohu v tejto oblasti majú podporné mechanizmy vlády alebo samosprávy, ktoré motivujú vlastníkov budov investovať do týchto zmien.
E-mobilita a integrácia do mestského prostredia
Rozvoj e-mobility a jej integrácia do budov a infraštruktúry je ďalším významným krokom v smere k udržateľnej budúcnosti. Legislatíva EÚ stanovuje povinné kvóty pre inštaláciu nabíjacích staníc pre elektromobily v nových a renovovaných budovách. Pre administratívne a komerčné budovy sa napríklad stanovuje minimálny počet nabíjacích staníc v závislosti od veľkosti parkoviska. Tento krok má za cieľ podporiť rozvoj elektromobility a znížiť emisie z dopravy.
Okrem toho sa predpokladá, že inteligentné budovy budú v budúcnosti schopné komunikovať s elektrickou sieťou a prispievať k jej stabilizácii prostredníctvom tzv. smart grid technológií. Táto synergia medzi budovami a sieťou umožní efektívnejšie riadenie spotreby energie najmä v čase špičky.
Budovy ako centrá udržateľnosti
Budúcnosť budov spočíva v ich prechode na inteligentné, ekologické a energeticky efektívne systémy. S technologickým pokrokom a legislatívnym tlakom sú budovy v popredí transformácie smerom k nízkouhlíkovej spoločnosti. Zníženie energetickej spotreby, využívanie obnoviteľných zdrojov energie a automatizácia sú kľúčovými piliermi, ktoré zabezpečia, že budovy budúcnosti budú nielen komfortné a odolné, ale budú aj výrazne prispievať k zlepšeniu kvality života a ochrane životného prostredia.
Zdroj: PR článok SCHNEIDER ELECTRIC SLOVAKIA, spol. s r.o.