Stojíme na vlastných nohách (Profil spoločnosti ECOTHERM, spol. s r. o.)
Galéria(4)

Stojíme na vlastných nohách (Profil spoločnosti ECOTHERM, spol. s r. o.)

Partneri sekcie:

Spoločnosť ECOTHERM, spol. s r. o., vznikla v roku 1991 a od svojho začiatku sa špecializuje na tepelnoizolačné práce, a to nielen na bytových domoch. Vznikla v čase, keď konkurencia nebola taká silná a postupne sa vypracovala na spoločnosť, ktorá má svoje stabilné miesto aj na súčasnom slovenskom stavebnom trhu. V súčasnosti má na svojom konte takmer 700 000 m2 zateplených plôch. O jej začiatkoch a súčasnom pôsobení sme sa porozprávali s Ing. Milošom Zimkom, konateľom spoločnosti.

Povedzte nám niečo o vzniku spoločnosti.
Po revolúcii som začal podnikať ako živnostník. Som stavebný inžinier a z predchádzajúcej práce ako stavbyvedúci som si priniesol skúsenosti so stavebnou činnosťou. Prvá realizácia bytových domov sa uskutočnila v roku 1991, keď som sa spoznal s predsedom bytového družstva v Čadci, ktorý ma oslovil pri realizácii zateplenia bytových domov. Vtedy som ešte nevedel, o čom hovorí. Na Slovensku takéto práce nikto nerobil. V tom čase sme dostali možnosť zatepliť jeden bytový dom v Turzovke. Dostali sme projektovú dokumentáciu, dodávateľa materiálov a technologického riešenia zateplenia. Bola to rakúska spoločnosť Baumit, ktorá na Slovensku mala len obchodné zastúpenie. Museli sme sa rozhodnúť, ako to budeme riešiť, zoznámiť sa so systémom zatepľovania bytových domov, s možnosťami uskutočňovania (či už s lešeniami alebo lávkami). My sme sa rozhodli pre závesné lávky. Obrátil som sa na stavebnú techniku do Žiliny, kde mi poskytli nejaké informácie, zabezpečili sme si závesné lávky a chystali sme sa na dodávku materiálu. Podľa technologických predpisov sa objednal materiál. S prvou dodávkou materiálu prišiel aj technik z rakúskeho Baumitu, ktorý nám ukázal postupy zatepľovania. Vrátil sa po mesiaci a pol a my sme mali hotovú viac ako polovicu domu. Kvalita zateplenia bola v poriadku. Dom sme stihli zatepliť v danom termíne v predpísanej kvalite.

To bola naša prvá stavba v roku 1991. Po tejto skúsenosti sme sa dohodli aj na spolupráci na ďalší rok. Vtedy sa poskytovali dotácie od štátu až do výšky 80 %. Žiadosti boli podané, projektové dokumentácie vypracované. Bol to projekt vtedajšieho VVÚPS-NOVA pod záštitou prof. Ing. Zuzany Sternovej, PhD. a Ing. Romana Horečného a týkal sa celej Turzovky. Keďže sme konkurenciu v tom čase veľkú nemali, súťaž sme vyhrali. Na konci roka 1991 sme s ďalším spoločníkom založili spoločnosť s ručeným obmedzeným. Po dvoch rokoch mi spoločník odpredal svoj podiel a od roku 1994 som jediným majiteľom spoločnosti. Od toho roku sme začali zatepľovať bytové domy v Turzovke, Čadci a postupne sme prechádzali aj do iných regiónov Slovenska.

Čo spadá do predmetu činnosti?
Zo zateplenia bytových domov sme prešli k celkovej obnove bytových domov – výmena okien, výmena schodiskových stien, kopilitových stien, zateplenie obvodového plášťa bytového domu, zateplenie vnútorných pivničných priestorov, zateplenie strešného plášťa, úpravy radiá­torových ventilov, merania a regulácie, prípadne požadované drobné práce, ako napr. výmena vchodových dverí, výmena markíz nad vchodovými dverami, odkvapový chodník a, samozrejme, aj sanácie balkónov, výmena zábradlia, lôžka, balkónovej dosky.

Koľko máte zamestnancov?
Začali sme s vlastnými zamestnancami z Turzovky a okolia. V najproduktívnejšom roku 2008 sme mali asi 60 ľudí. V súčasnosti časť zamestnancov prešla na vlastnú živnosť a časť zostala. Počet zamestancov sa pohybuje okolo 45 – 48 ľudí, z toho asi 28 je živnostníkov. Máme vlastných zatepľovačov, zásobovačov, vodičov, skladníkov a režijný personál.

Akým spôsobom si hľadáte zákazky? Alebo si zákazky hľadajú vás?

Prvé zákazky, ktoré sme získali v Bratislave, boli pre partnerov, ktorí si sami financovali obnovu nebytových budov. To boli zákazky, ktoré sme robili priamym zadaním tak, že nás investor oslovil. Oslovili sme aj bytové družstvo v Petržalke, aby sa v prípade záujmu o tento druh práce ozvali. Po čase prišla výzva, aby sme dali ponuku do užšej súťaže. Urobili sme ponuky pre niekoľko domov. Jeden dom nám dali urobiť na základe našej ponuky a referencií a odvtedy sme mali zabezpečené zákazky. Postupne nás začal oslovovať bytový podnik Petržalka, bytový podnik Dúbravka, bytové družstvo Bratislava III. Keďže realizátorov nebolo veľa, tak nás bytové družstvá hľadali samé. Oslovovali nás skôr vlastníci jednotlivých bytov, keď videli nejaký dom, ktorý sme robili. Takýmto spôsobom to funguje aj teraz – na základe referencií nás oslovujú s ponukou realizovať zákazku. Vlastníci dajú podnet správcovi, ten zabezpečí výber realizátora a vlastníci si vyberú na základe ponuky a referencií.

Zúčastňujete sa aj schôdzí s vlastníkmi bytov?
Áno, ale len v tom prípade, ak sa vlastník nevie rozhodnúť a zvažuje pri výbere dodávateľa alebo ak má nejaké dodatočné otázky, ktoré sa neriešia v cenovej ponuke. Väčšinou je to tak, že zo všetkých ponúk, ktoré vlastníci dostanú, majú vybratých už dvoch-troch dodávateľov a tých si zavolajú na schôdzu na doladenie určitých detailov.

Snažíte sa vlastníkom vysvetliť, že celková obnova je výhodnejšia ako čiastočná?
Podľa môjho názoru je komplexnosť rozhodujúca. Čiastočné úpravy sú vhodné, ale len vtedy, keď sme sa s cenovou ponukou nevošli do ich finančných možností. Vtedy sa rieši, čo by sa dalo z ponuky vyčleniť. Často sa v ponukách uvádza silikónové tesnenie starých drevených okien, pričom takých okien už na domoch nie je veľa. Niekedy sa totiž stáva, že projektová dokumentácia je niekoľko rokov stará alebo vychádza zo starých podkladov a projektant do nej napíše, že je potrebné utesnenie okien. Keď však dôjdeme na miesto, tak vidíme, že 70 – 90 % okien je plastových. V takom prípade utesnenie nie je potrebné. O to sa zníži cena a nemusí sa realizovať to, čo nie je potrebné. Druhou možnosťou je, že investorovi chýba určitá čiastka aj do 10 000 € a žiada nás, či by sme s tou platbou mohli počkať tri-štyri mesiace, príp. pol roka a že by nám to zaplatil v splátkach. Túto možnosť dokážeme ponúknuť. Vyššie čiastky sa už musia riešiť cez komerčné banky. Sú však aj takí, ktorí rozmýšľajú komplexne, idú do väčších úverov, pôžičiek a chcú riešiť celú obnovu, tak ako im projektant navrhne.

S akými najčastejšími problémami sa stretávate pri zatepľovaní bytových domov?
Najčastejšie nám komplikuje spôsob dodávky nesúlad vlastníkov. Veľa vlastníkov má rozdielne názory na naše práce, napr. niekomu sa nepáči naše farebné riešenie, on chce iné, nepáči sa mu náter zábradlia, on chce iný a pod. Ak je do procesu zainteresovaných viac ľudí, ktorí môžu do toho hovoriť, tak je to problém, lebo nám to komplikuje prácu, aby sme našli nejaké spoločné riešenie.

Ako vykonávate stavebný dozor?
Stavebný dozor je zástupca investora, čiže investor, ktorý si nás objednal, si zabezpečuje stavebný dozor, sám si ho platí a ten nás kontroluje a preberá od nás prácu. Stalo sa, že vlastníci to od nás požadovali, ale vysvetlili sme im, že stavebný dozor je ich zástupca, má zastupovať ich záujmy, dozerať na to, aby to bolo tak, ako to oni chcú, a aby to bolo v súlade s projektovou dokumentáciou.

Máte svojich stálych dodávateľov alebo je to individuálne podľa zákazky?
Pracujeme s certifikovanými tepelnoizolačnými systémami a materiálmi. Od začiatku pôsobenia spoločnosti spolupracujeme so spoločnosťou Baumit. Najskôr sme spolupracovali s Baumitom v Rakúsku, a keď vzniklo ich zastúpenie na Slovensku, tak sme nadviazali spoluprácu so slovenským zastúpením a robíme s nimi do dnešného dňa. Považujeme ich za jedného z najlepších dodávateľov materiálu, čo sa týka kvality, dodacích lehôt, spôsobu realizácie, riešenia problémov, reklamácií, technickej pomoci, farebných riešení a pod. Samozrejme, máme aj ­ponuky iných certifikovaných systémov, materiálov a dodávateľov ako BASF a spo­lupracovali sme aj s Terranovou.

Kto navrhuje farebné riešenie fasády bytového domu?
Farebné riešenie by malo byť vždy súčasťou projektovej dokumentácie, ktorá niekedy obsahuje viacero variant farebného riešenia, aby dala možnosť užívateľom vybrať si. Pokiaľ stavba podlieha stavebnému povoleniu, tak sa k farebnému riešeniu môže vyjadrovať aj stavebný úrad. Ak má stavebný úrad nejakého architekta, ktorý rozhoduje o tom, že dané sídlisko by malo byť v konkrétnych farbách, farebnosť navrhne architekt. S takýmto riešením sme sa ešte nestretli, ale osobne si myslím, že je najlepšie. Je to možno diera, ktorú doteraz nikto nedokázal vyplniť. Stalo sa nám aj to, že pri vybavovaní stavebného povolenia nám stavebný úrad povedal, že daný farebný variant môže byť a ostatné neodporúča, čiže iné možnosti ani neboli. Stalo sa aj to, že vlastníci nesúhlasili s farebným riešením navrhnutým v projektovej dokumentácii a oslovili nás so žiadosťou o pomoc. Nav­štívili sme farebné štúdio spoločnosti Baumit, v ktorom na základe projektovej dokumentácie softvérom dokážu navrhnúť iné farebné riešenia a vlastníci si tak môžu vybrať. Ak je už stavba rozbehnutá, dosť sa komplikuje. Pokiaľ vlastník ešte stavbu nezačal a rieši farebné riešenie, nemôže dôjsť k oneskoreniu stavby. My musíme mať farebné riešenie už pri prebratí staveniska, resp. projektovej dokumentácie ako takej.

Stalo sa vám, že vás priamo oslovili, aby ste im vytvorili návrhy farebného riešenia?

Zatiaľ na nás takéto požiadavky neboli. Samozrejme, vedeli by sme to zabezpečiť. Ako firma máme aj vlastné stavebniny, v ktorých máme aj fasádne štúdio, takže si dokážeme namiešať a pripraviť akékoľvek omietky na akúkoľvek stavbu vo veľmi krátkom čase. A sme schopní zabezpečiť nielen omietky, ale aj ostatné farby na drevo, kov a pod.

Dostali ste ponuku prebrať bytový dom po inej firme počas realizácie?
Stalo sa nám to, ale odmietli sme to.

Prečo?
Ide o profesionálnu prestíž. Dorábať po niekom rozrobenú prácu je veľké riziko, lebo nevieme, ako kvalitne boli vykonané hotové práce. Aplikácia tepelnoizolačného systému má určité postupy, a pokiaľ nie je dobre urobený základ, čiže príprava podkladu, nalepenie, ukotvenie izolantu a hlavne potrebná rovinnosť, nemôžete predsa za niekoho prevziať celkovú zodpovednosť. Prevzali sme aj nedokončenú stavbu, išlo však o pokračovanie. Keď ­investor pre nedostatok finančných pro­striedkov stavbu prerušil, mal urobený štít. Po čase našetril peniaze a dal si urobiť zateplenie aj iných častí bytového domu. V tomto prípade sme pokračovali, lebo sme kompletne zatepľovali nové steny. Štít sme len farebne prispôsobili ostatným častiam domu. Za túto prácu nemáme problém prevziať záruku.

Keď sme pri záruke, tak akú záruku ­ponúkate na svoje práce?
V zmysle požiadaviek, ktoré boli vznesené Ministerstvom výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky, poskytujeme päťročnú záruku na všetky zákazky, ktoré uskutočňujeme.

Ako pristupujete k reklamáciám?
Samozrejme zodpovedne ich riešime. Niekedy si ľudia myslia, že urobíme prácu, vezmeme peniaze a za rok firma skončí a založíme novú. Argumentom toho, že sa zodpovednosti nevyhýbame, však je, že pod rovnakým názvom pôsobíme už 19 rokov. Naši potenciálni klienti si môžu u iných investorov zistiť, ako pristupujeme k práci a k zárukám, ako riešime chyby, príp. iné vzniknuté problémy. Stáva sa, že vzniknú chyby, napríklad keď robotník niečo zabudne a stavebný dozor to po ňom neskontroluje alebo aj my na niečo zabudneme – budeme sa musieť vrátiť a tú chybu opraviť. Väčšinou sa to stáva po extrémnych dažďoch, keď môže dôjsť k zatečeniu. Môžem povedať, že takmer 80 % nahlásených reklamácií je bezdôvodných. Stáva sa, že počas dažďa boli otvorené okná priamo v byte alebo v byte o poschodie vyššie, dôjde k zatečeniu a nám nahlásia reklamáciu. Ľudia vôbec neberú do úvahy, že chybu, ktorá sa netýka zateplenia, si môžu opraviť aj sami. Keď nám príde reklamácia, musíme poslať technika, ten sa tomu musí venovať, dopraviť sa tam a nakoniec zistí, že to nebola naša chyba, no aj napriek tomu to musí opraviť. Stratí tak čas, keď by mohol byť niekde inde, kde by bol naozaj užitočný.

Aké kroky podnikáte v konkurenčnom boji?
Určite za veľkú konkurenciu považujeme firmy, ktoré robia komplexnú činnosť v rámci svojho podnikania. Každý, kto robí niečo navyše, ako čo dokážeme ponúknuť my, je pre nás konkurencia. Uvažujeme aj nad tým, že by sme komplexnú činnosť robili aj my, s vlastnými pracovníkmi. Inžiniering zatiaľ realizujeme subdodávateľsky. Máme dve inžinierske spoločnosti, ktoré môžeme osloviť, a sú ochotné s nami spolupracovať. Stretávame sa aj s takou požiadavkou vlastníkov, aby sme im zabezpečili financie a potrebné doklady a povolenia. My sme to schopní zabezpečiť, ale brzdou je správca. Ak je tu správca, ktorý nemá záujem spolupracovať, tak nedokážeme pre daný bytový dom urobiť nič.

V poslednom období ste zakotvili v Bratislavskom kraji. Plánujete ísť aj ďalej?
Samozrejme, nebránime sa. Veľmi radi by sme išli robiť aj niekde inde, ale Bratislava nám je najbližšia. Máme tam najviac referencií a je tam lepšia finančná istota ako v iných regiónoch Slovenska. Realizovali sme práce na celom Slovensku. Boli medzi nimi bytové aj nebytové objekty v Medzilaborciach, Prešove, Žiline, Tisovci, Banskej Bystrici, Detve, Banskej Štiavnici, vo Zvolene a pod.

A čo zahraničie?

Mali sme zákazky aj v Čechách, napr. autocentrum v Prahe, Ostrave, Brne, Valašskom Meziříčí, ďalej fasádu v Nadyme na západnej Sibíri, ambasádu v Moskve a pod. Väčšinou si nás nájdu firmy, ktoré nás požiadajú o cenovú ponuku na finálnu časť stavby, teda fasádu. Často sa stáva, že nás osloví hlavná dodávateľská firma, ktorá nemá skúsených fasádnikov na realizáciu fasády na novostavbách bytových domov, čiže prakticky robíme subdodávateľa. Stalo sa nám to párkrát, ale radšej robíme priameho dodávateľa.

Aký dosah mala na vás hospodárska kríza?
Rozdelil by som to na tri etapy. Jedna etapa bola pred rokom 2006, keď sme stáli o každú zákazku a boli sme radi, ak sme ju dostali. Roky 2006 – 2008 boli extrémne dobré, a najmä rok 2008, keď situácia pred krízou vyvrcholila tak, že sme jednoducho museli niektoré zákazky odmietnuť. Dokonca sme mali dosť veľké problémy aj s dodacími lehotami, a to len z dôvodu, že práce bolo strašne veľa a mali sme problém aj so zabezpečením serióznych pracovných kapacít, lebo sme si museli pomáhať aj s inými firmami a pracovníkmi, na ktorých sme neboli zvyknutí, s ktorými sme dovtedy nespolupracovali. V súčasnosti je to podobné ako pred rokom 2006. Sme vďační za každú zákazku, o každú zákazku sa snažíme bojovať aj cenou, aj zvýšením kvality a reklamy. Myslím, že sa to vrátilo do obdobia spred piatich, šiestich rokov.

Ako vidíte budúcnosť spoločnosti?
Dúfam, že bude perspektívna a budeme pokračovať v tom, v čom sme dobrí. Želám si, aby budúci, ale aj súčasní investori vydržali a aby záujem o nás pretrval. A je našou prioritou každý rok skvalitniť naše služby. Postupne pribúdajú skúsenosti s novými materiálmi a postupmi, pokiaľ ide o technické a personálne zastúpenie, mám schopných zástupcov, riaditeľa, stavbyvedúcich, ale aj syna-nasledovníka, ktorý čerpá skúsenosti, ale už teraz prispieva svojimi trendovými myšlienkami a novými nápadmi. Rozmýšľame aj nad tým, že budeme robiť aj inžiniering a zabezpečovať financovanie obnovy bytových domov. Oproti ostatným firmám sa snažíme byť o krok vpred. V posledných troch rokoch modernizujeme montážnu techniku a postupne vyraďujeme zastaranú. Máme vlastné závesné lávky, vlastné lešenia, nie sme závislí na ponuke požičovní a ich cenách. Výhoda vlastných lávok je aj v tom, že v porovnaní s firmami, ktoré používajú lešenie, dokážeme cenu znížiť, keďže sa nepočíta prenájom, ani montáž a demontáž lešenia.
 
TEXT: Jana Bodocká
FOTO: ECOTHERM

Článok bol uverejnený v časopise Správa budov.