Tepelnรก pohoda v obnovenom bytovom dome
V sรบฤasnosti stรกle pretrvรกva trend zatepฤพovania bytovรฝch domov s cieฤพom znรญลพiลฅ tepelnรฉ straty cez obalovรบ konลกtrukciu budovy a tรฝm aj uลกetriลฅ nรกklady na potrebu tepla na vykurovanie. Vo vรคฤลกine prรญpadov sa vลกak neberie do รบvahy tepelnรฝ stav vnรบtornรฉho prostredia, ktorรฝ mรดลพe poodhaliลฅ nedostatky bytovรฝch domov a tรฝm naลกtartovaลฅ proces zlepลกenia.
ฤlรกnok sa zaoberรก porovnanรญm tepelnรฝch strรกt a nรกkladov za spotrebu tepla na vykurovanie pri identickรฝch bytovรฝch domoch stojacich vedฤพa seba, priฤom jeden z nich je nezateplenรฝ s vlastnou kotolลou a druhรฝ je zateplenรฝ a napojenรฝ na centralizovanรฝ systรฉm zรกsobovania teplom. Dvojica domov sa porovnรกvala aj z hฤพadiska tepelnรฉho komfortu uลพรญvateฤพov. V sรบvislosti s tรฝm prebehol v bytovรฝch domoch dotaznรญkovรฝ prieskum, v ktorom sa ukazuje subjektรญvne hodnotenie vnรบtornรฉho prostredia ich obyvateฤพmi.
Porovnรกvanรฉ objekty
Bytovรฉ domy sa nachรกdzajรบ v Bratislave v mestskej ฤasti Podunajskรฉ Biskupice, oba sรบ postavenรฉ v sรบstave BANKS-S-P1.15. Ide o saยญmostatne stojace objekty s polyfunkciou, rozยญdelenรฉ na dva trakty. V oboch sa na kaลพdom podlaลพรญ nachรกdzajรบ dva dvojizbovรฉ a dva trojizbovรฉ byty, spolu je v celom objekte 80 bytov. Konลกtrukฤnรก vรฝลกka podlaลพรญ je 2 800 mm.
Neobnovenรฝ bytovรฝ dom
Bytovรฝ dom nemรก zateplenรฝ obvodovรฝ plรกลกลฅ ani strechu (obr. 1). Vรฝznamnรก rekonลกtrukcia vลกak v tomto prรญpade prebehla na zdroji tepla, a to zriadenรญm vlastnej kotolne, vyregulovanรญm vykurovacej sรบstavy a montรกลพou pomerovรฝch meraฤov tepla na vykurovacรญch telesรกch v jednotlivรฝch bytoch. Leลพatรฉ rozvody vykurovacieho systรฉmu sa ฤiastoฤne zaยญizolovali. Vo vรคฤลกine bytov prebehla aj vรฝmena pรดvodnรฝch drevenรฝch okien za plastovรฉ s lepลกรญmi tepelnotechnickรฝmi vlastnosลฅami.
Zdroj tepla
Bytovรฝ dom je odpojenรฝ od centrรกlneho zdroja tepla. Na 1. NP, v priestoroch bรฝvalej vรฝmennรญkovej stanice, je zriadenรก kotolลa na vykurovanie a prรญpravu teplej vody (TV). Ako zdroj tepla slรบลพia dva teplovodnรฉ stacionรกrne kotly (Buderus, typ GB 312-200) s celkovรฝm vรฝkonom kotolne 400 kW (obr.โฏ2). Tepยญlotnรฝ spรกd vykurovacieho mรฉdia je 90/70 ยฐC.
Meranie a regulรกcia
Regulรกcia teploty vykurovacej vody zรกvisรญ od teploty vonkajลกieho vzduchu. Dodanรฉ teplo sa meria na pรคte objektu, kde sรบ inลกtalovanรฉ hlavnรฉ uzรกvery vykurovania. Sรบstava je hydraulicky vyregulovanรก. Objekt mรก ekvitermnรบ regulรกciu, pri ktorej sa teplota v jednotlivรฝch miestnostiach reguluje na zรกklade teploty vonkajลกieho vzduchu. Na individuรกlยญnu regulรกciu sรบ na vykurovacรญch telesรกch inลกtalovanรฉ termostatickรฉ hlavice.
Obnovenรฝ bytovรฝ dom
Na objekte sa zrealizovalo zateplenie obvodovรฉho plรกลกลฅa a strechy, sรบฤasne sa vymenili pรดvodnรฉ otvorovรฉ konลกtrukcie za plastovรฉ โ okrem hlavnรฝch dverรญ a okien na 1. NP, ktorรฉ ostali pรดvodnรฉ. V bytovom dome sa vyregulovala vykurovacia sรบstava a osadili sa domรกce bytovรฉ stanice, ktorรฉ slรบลพia na individuรกlnu regulรกciu v jednotlivรฝch bytoch.
Zdroj tepla
Bytovรฝ dom je napojenรฝ na centralizovanรฉ zรกsobovanie teplom (odovzdรกvacia stanica tepla (OST) K-115). Na zabezpeฤenie regulรกcie tepelnรฉho vรฝkonu vykurovania je na pรคte objektu pouลพitรก kompaktnรก tlakovo zรกvislรก OST (Sympatik VZV 400UK od firmy Systherm). Teplotnรฝ spรกd primรกrnych rozvodov รบstrednรฉho vykurovania je pri trojrรบrkovom systรฉme 70/55 ยฐC.
Meranie a regulรกcia
Tepelnรฝ vรฝkon OST sa reguluje dvojcestnรฝm regulaฤnรฝm ventilom. Sรบstava je hydraulicky vyregulovanรก a bytovรฝ dom mรก ekvitermnรบ regulรกciu. V jednotlivรฝch bytovรฝch jednotkรกch sรบ nainลกtalovanรฉ domรกce bytovรฉ stanice, ktorรฉ slรบลพia na individuรกlnu regulรกciu.
Reรกlna spotreba energie na vykurovanie
Spotreba energie sa nรกleลพite prejavuje aj v nรกkladoch za spotrebu tepla na vykurovanie, takลพe v rรกmci analรฝzy sa porovnรกvali aj tieto รบdaje. Cena tepla s vlastnรฝm zdrojom je 14,3 โฌ/1 GJ (รบdaj z roku 2009). Pri centralizovanom zรกsobovanรญ je tรกto cena 24,06 โฌ/1 GJ.
Napriek zrejmรฉmu cenovรฉmu rozdielu mรก neobnovenรฝ bytovรฝ dom s vlastnou kotolลou stรกle oveฤพa vyลกลกie nรกklady ako susednรฝ, rekonลกtruovanรฝ objekt s centralizovanรฝm zdrojom, a to z dรดvodu vรคฤลกรญch tepelnรฝch strรกt. V roku 2009 bol rozdiel nรกkladov vรคฤลกรญ neลพ 41 %! A hoci sa v roku 2010 znรญลพil na takmer 30 %, stรกle je to veฤพkรฉ ฤรญslo. Podฤพa tab. 1 moลพno porovnaลฅ, akรฝ vรฝznam mรก zateplenie obvodovรฉho plรกลกลฅa, strechy a vรฝmeny otvorovรฝch konลกtrukciรญ na tepelnรฉ straty objektu (Borisovรก, 2012).
Subjektรญvne hodnotenie tepelnรฉho stavu
Tepelnรฉ prostredie nemoลพno ลกpecifikovaลฅ tak, aby vyhovovalo kaลพdรฉmu uลพรญvateฤพovi, treba rรกtaลฅ s tรฝm, ลพe vลพdy tu bude urฤitรฉ percento nespokojnรฝch. Ich negatรญvne vnรญmanie zvyฤajยญne spรดsobuje nepohoda vplyvom pocitu chlaยญdu alebo tepla v prรญpade tela ako celku (ISO EN 7730 Moderate Thermal Environments).
Na zistenie subjektรญvnych pocitov obyvateฤพov skรบmanรฝch bytovรฝch domov sa vytvoril dotaznรญk, na zรกklade ktorรฉho sa vyhodnotilo vnรบtornรฉ prostredie. Dotaznรญkovรฝ prieskum sa realizoval v januรกri 2012, a to v oboch domoch a v rovnakom ฤase. V neobnovenom dome sa na ลom zรบฤastnili uลพรญvatelia 54 bytov z 80 a v obnovenom dome uลพรญvatelia 55 bytov z 80, takลพe moลพno povedaลฅ, ลพe รบฤasลฅ na prieskume bola v oboch domoch pribliลพne na รบrovni 68 %.
Hodnotenie tepelnรฉho pocitu a vnรญmanie tepยญloty sa uskutoฤnilo pomocou indexu PMV, ktorรฝ sa pouลพรญva na posรบdenie toho, ฤi tepelnรฉ prostredie spฤบลa kritรฉriรก tepelnรฉho komfortu. Tento index predpovedรก strednรบ hodnoยญtu voฤพby tepelnรฉho pocitu veฤพkej skupiny ฤพudรญ na 7-bodovej ลกkรกle. Na obr. 4 je uvedenรฝ prรญยญklad stupnice, ktorรก sa pouลพila v dotaznรญkoch.
Vรฝsledky subjektรญvneho hodnotenia sรบ uvedenรฉ v tab. 2. Obyvatelia bytovรฝch domov hodnotili tepelnรฝ stav ich prostredia, akceptabilitu vnรญmania teploty a v neposlednom rade uvรกdzali aj to, akรฝ by bol pre nich ideรกlny tepelnรฝ pocit. Z tabuฤพky je zrejmรฉ, ลพe obyvatelia obnovenรฉho domu boli spokojnejลกรญ s vnรบtornรฝm prostredรญm v porovnanรญ s obyvateฤพmi domu pred obnovou. Zreteฤพnรฉ to je najmรค pri porovnรกvanรญ aktuรกlneho tepelnรฉho pocitu s ideรกlnym tepelnรฝm pocitom. Akceptabilita prostredia po obnove bytovรฉho domu sa takisto posunula smerom hore, k jasne prijateฤพnรฉmu stavu.
Grafickรฉ znรกzornenie na obr.โฏ5 umoลพลuje podrobnejลกie vyฤรญtaลฅ stav vnรบtornรฉho prostredia. Jednotlivรฉ boxplot diagramy znรกzorลujรบ 25- aลพ 75-percentnรฝ rozptyl odpovedรญ. Vidieลฅ aj maximรกlnu a minimรกlnu hodnotu, ako aj miernu odchรฝlku. U obyvateฤพov oboch domov prevlรกda tepelnรฝ pocit hodnotenรฝ ako mierne teplo. Je totoลพnรฝ s tepelnรฝm pocitom, ktorรฝ obyvatelia povaลพujรบ za ideรกlny stav ich vnรบtornรฉho prostredia. Dรก sa teda konลกtatovaลฅ, ลพe obyvatelia vo vลกeobecnosti preferujรบ vo svojich domรกcnostiach teplejลกie prostredie.
ฤo z toho vyplรฝva?
Bytovรฉ domy sa odpรกjajรบ od diaฤพkovรฉho centralizovanรฉho zdroja tepla a zriaฤujรบ si vlastnรฉ kotolne v domnienke, ลพe uลกetria. Tรกto prรญpadovรก ลกtรบdia poukazuje na to, ลพe hoci nรกklady na vykurovanie s vlastnรฝm zdrojom klesnรบ, v koneฤnom dรดsledku โ ak sa dom nezateplรญ a neprebehne komplexnรก obnova bytovรฉho domu โ sa reรกlne nรกklady neznรญลพia. Zo subjektรญvneho hodnotenia vnรบtornรฉho prostredia je zrejmรฉ, ลพe obyvatelia preferujรบ teplejลกie prostredie, ฤiลพe znรญลพenie spotreby tepla nemoลพno predpokladaลฅ. Tento fakt len potvrdzuje to, ลพe v prvom rade by sme mali znรญลพiลฅ potrebu tepla, a tรฝm aj skutoฤnรฉ nรกklady na vykurovanie.
ฤlรกnok vznikol s podporou VEGA 1/1052/11.
Foto a obrรกzky: Ing. Hana Pustayovรก
Literatรบra
1. Borisovรก, L.: Energetickรฝ audit, certifikรกcia a monitoring bytovรฉho domu pred a po obnove. Diplomovรก prรกca. Bratislava: Stavebnรก fakulta STU v Bratislave, 2012.
2. Petrรกลก, D. โ Chmรบrny, I. โ Smola, A. โ Lulkoviฤovรก, O. โ Furi, B. โ Konkoฤพ, R.: Energetickรฝ audit a certifikรกcia budov. Bratislava: JAGA GROUP, 2008. 163 s.
3. Pustayovรก, H. โ Petrรกลก, D.: Energy and Environmental Evaluation of a Residential Building before and after Complex Renovation. In: INDOOR AIR 2011: Austin, Texas, 5. โ 10. 6. 2011, 2011.
4. STN EN 15251 Vstupnรฉ รบdaje o vnรบtornom prostredรญ budov na navrhovanie a hodnotenie energetickej hospodรกrnosti budov โ kvalita vzduchu, tepelnรฝ stav prostredia, osvetlenie a akustika.
5. Vyhlรกลกka ฤ. 311/2009 Z. z. Ministerstva vรฝstavby a regionรกlneho rozvoja Slovenskej republiky z 13. jรบla 2009, ktorou sa vykonรกva zรกkon ฤ. 555/2005 Z. z. o energetickej hospodรกrnosti budov a o zmene a doplnenรญ niektorรฝch zรกkonov.
6. ISO EN 7730 Moderate Thermal Environments.
Ing. Hana Pustayovรก, prof. Ing. Duลกan Petrรกลก, PhD., Ing. Lucia Borisovรก
Autori pรดsobia na Katedre technickรฝch zariadenรญ budov SvF STU v Bratislave.