Udržateľné a účinné technológie údržby budov

Technický cleaning budov sa stal pre Milana Kušníra životným poslaním. Dnes je konateľom spoločnosti TSC Cleaning, s. r. o., ktorá v oblasti údržby budov investuje do pokrokových technológií a moderných prístupov.

Už viac ako 20 rokov pôsobíte v oblasti technického cleaningu. Prečo ste sa rozhodli práve pre tento segment?

Vlastne je to už 30 rokov, ak budem počítať úplné začiatky a v podstate práve v nich sa skrýva odpoveď na túto otázku. Ako 15-ročný som nastúpil na brigádu na nočné zmeny v nákupnom centre Prior v Košiciach a v podstate som sa učil upratovať od úplných základov s mopom cez prácu s podlahovými automatmi, kotúčovými strojmi a podobne.

Neustále investujeme nemalé finančné prostriedky do nákupu modernej čistiacej techniky.

V budove sa vtedy pohyboval človek, v tom čase nazývaný technik (dnešný objektový manažér), a kontroloval nás, organizoval práce a podobne. Páčilo sa mi, čo robí a ako to robí a povedal som si, že toto chcem v živote robiť aj ja. V tej práci som ostal počas celej strednej školy, aby som sa následne po škole zamestnal v lokálnej cleaningovej firme na východe Slovenska. Také boli moje začiatky.

Na akých pozíciách ste počas svojej kariéry pracovali a čo vám jednotlivé pracovné etapy priniesli do profesijného života?

Každá z pracovných etáp mi, samozrejme, dala veľmi veľa. Ako som povedal, začal som brigádne ako upratovač, neskôr som postupne prechádzal pozíciami ako objektový manažér, prevádzkový alebo regionálny manažér či divízny riaditeľ Cleaningu, IFM manažér, COO, CEO a konateľ spoločnosti.

Toto všetko som za tých 30 rokov absolvoval len v štyroch firmách, ale každá z nich mala svoje výrazné špecifikum. Najprv to bola menšia lokálna spoločnosť zameraná výhradne na cleaning, to ma naučilo zamerať sa výlučne na výkon a spokojnosť zákazníka. Neskôr som bol spoluzakladateľom vlastnej spoločnosti, ktorá už „fušovala“ do facility managementu, ale ešte to nebol integrovaný facility management.

Viesť vlastnú firmu si už vyžaduje aj isté obchodné zručnosti, nesiete zodpovednosť prakticky za všetkých zamestnancov spoločnosti a ste viac v práci ako doma. Ak neuzavriete obchod, nebudete mať na výplaty a predovšetkým ste úplne posledný, kto mzdu dostane. Tvrdá škola života. Nasledovalo 11 dlhých rokov vo veľkom korporáte.

Toto obdobie hodnotím z dvoch pohľadov. Naučil som sa profesionalite, rôznym procesom, dodržiavať eskalačný mechanizmus a musel som na dennej báze používať v práci angličtinu. Práve počas pôsobenia v korporáte som sa dostal bližšie k rôznym odvetviam (priemysel, automotív, zdravotníctvo, klasická administratíva, nákupné centrá) a k naozaj veľkým projektom. Táto rôznorodosť ma bavila a napĺňala. To boli pozitíva. Dlhoročné pôsobenie vo veľkom korporáte má, žiaľ, aj svoje tienisté stránky, ktoré sa v konečnom dôsledku podpíšu na vašom zdraví a osobnom živote.

Pred takmer tromi rokmi ste sa rozhodli prijať novú výzvu a stali ste sa konateľom spoločnosti TSC. Ovplyvnili aj tieto aspekty vaše rozhodnutie?

Určite áno. A dnes si hovorím, že som tak mal urobiť skôr. Najzásadnejším aspektom bola práve tá negatívna stránka korporátu. Človek je tam iba číslo. Ak nosí peniaze, chvália ho. Ak nenosí, vymenia ho. No nikoho nezaujíma, či sa cíti v práci alebo v súkromí dobre. Absolútne sa nerieši vyváženosť pracovného a osobného života.

Stavajú sa vzdušné zámky a stanovujú nereálne ciele. A potom prišla ponuka od TSC. Najprv iba nezáväzné stretnutie, obyčajný rozhovor dvoch ľudí. Od prvej chvíle však bol prístup vedenia iný. Vedeli, čo chcú, mali realistické vízie pre spoločnosť, vedeli, že potenciál je ukrytý práve v ľuďoch.

TSC sa sústredí na výkon priamo v budove a v podstate to bol pre mňa taký návrat k základom. Cítim, že práve tu sa môžem realizovať a spolu s kolegami vybudovať úžasnú firmu. Za tých 30 rokov som sa totiž naučil aj to, ako veci nerobiť . A dnes mi to príde rovnako dôležité, ako vedieť, ako veci robiť správne.

Okrem riadenia spoločnosti zastávate aj naďalej funkciu prevádzkového riaditeľa. Aké ciele sa snažíte z tejto pozície aj na základe týchto skúseností presadzovať?

Smerom von sa zameriavame najprv na výkon a až potom na čísla. Pre zákazníka je to vždy dobrá správa, pretože je na prvom mieste a nie je to len fráza. Smerom dovnútra firmy sa snažíme zameriavať na našich ľudí. Našou víziou je, aby sa ľudia cítili v práci dobre.

Z pozície prevádzkového riaditeľa viete pomôcť tým, že budete tomu, čo firma robí, rozumieť a dáte ľuďom všetky nástroje potrebné na dosiahnutie cieľa, ktorým je spokojnosť zákazníka. Taktiež platí, že ak ste v prevádzke aktívny, nestratíte kontakt s tými najdôležitejšími, t. j. regionálnymi a objektovými mana­žérmi. Ľudský prístup znamená často viac ako zvýšenie mzdy.

Spokojný zamestnanec podáva optimálny výkon a je lojálny k spoločnosti, pre ktorú pracuje. Len ako tím môžeme dosiahnuť náš cieľ. Použijem myšlienku niekoho iného: „Ak chceš ísť rýchlo, choď sám. Ak chceš dôjsť ďaleko, poďme spolu.“

Spoločnosť TSC je zameraná predovšetkým na špecifické spôsoby čistenia rôznych prevádzok. Čo všetko máte vo svojom portfóliu?

Odpoveďou na túto otázku je všetko. TSC Group ide cestou inovácií a nebojí sa investovať. Aj to je jeden z dôvodov, prečo ma ich ponuka oslovila. Napríklad sme prvou cleaningovou spoločnosťou, ktorá vlastní laserovú technológiu, čo je úžasný zázrak najmä pre priemysel. Úroveň čistenia touto technológiou je absolútne bezkonkurenčná.

Taktiež chápeme robotizáciu ako nevyhnutnú súčasť vývoja, preto naše autonómne podlahové automaty denne najazdia stovky kilometrov. Vieme zabezpečiť čistenie fasád a obvodových plášťov budov pomocou dronov. Osmotickú vodu či čistenie suchým ľadom už berieme ako rutinu. V Českej republike sme dokonca vybudovali dve vlastné odlakovacie centrá. Sme v tomto jednoznačnou jednotkou na trhu.

Za už spomínané laserové čistenie ste v roku 2024 získali ocenenie Inovácia roka od Slovenskej asociácie facility managementu. Aký je zásadný prínos tejto technológie?

Laserové čistenie je prelomové práve v tom, že sa ním dosahuje najvyššia možná kvalita vyčistenia povrchu za súčasného znižovania nákladov na prevádzkové energie a spotrebné materiály a predovšetkým je mimoriadne šetrná k životnému prostrediu. Čo v ľudskej reči znamená, že čistený povrch bez ohľadu na úroveň znečistenia bude skutočne vyzerať ako nový.

Vo vývoji čistiacich technológií teda reflektujete aj na požiadavky udržateľnosti?

Otázka trvalej udržateľnosti, ako v iných oblastiach, tak aj v cleaningu, začína mať čoraz dôležitejšie miesto a do budúcnosti bude predstavovať ten zásadný rozdiel medzi cleaningovými spoločnosťami. Preto naša skupina neustále investuje nemalé finančné prostriedky do nákupu modernej čistiacej techniky, inovácií s dôrazom na čo najnižšiu spotrebu energií, čistiacich prostriedkov a vody s cieľom čo najviac znížiť vplyv na životné prostredie. Napríklad len za minulý rok sa nám takto podarilo ušetriť 975 l chemických prípravkov.

Okrem oblasti cleaningu je vašou ambíciou presadiť sa aj v službách facility managementu, konkrétne v technickom servise. Aké služby musia byť nevyhnutnou súčasťou ich profesionálneho dodávateľa?

V prvom rade preberieme starostlivosť o prevádzku nehnuteľností našich klientov v zmysle hesla „Vaše starosti na našu hlavu“. V praxi to znamená zabezpečiť klientom funkčné a bezpečné pracovné prostredie. Ak to rozmeníme na drobné, je to obsluha a kontrola technického zariadenia budov, kontrola a údržba technológií, technická dokumentácia, BOZP a PO opatrenia, zavedenie a dodržiavanie zákonných revízií a kontrol a integrácia CAFM kontrolného systému.

Na čom si však zakladáme najviac, je návrh preventívnych opatrení, ktoré v budúcnosti klientovi z dlhodobého hľadiska prinesú úsporu prevádzkových energií a zlepšia kvalitu pracovného prostredia.

Aký vplyv má a bude mať robotizácia a AI v najbližších rokoch v oblastiach technického cleaningu a servisu?

Absolútny. Je to jednoduché. Cena práce stále rastie, nielen pod vplyvom rastu minimálnej mzdy, celkovej inflácie, ale aj nárastom nárokov ľudí na ich životnú úroveň. Naopak, cena strojov skôr stagnuje, resp. rastie iba pomalým tempom. Navyše, vývoj v oblasti IT sa posúva dopredu míľovými krokmi. Zatiaľ čo pred piatimi rokmi ste zakúpili autonómny podlahový stroj, ktorý ste museli doniesť na miesto určenia, napustiť, vypustiť, dať nabíjať a podobne, dnes to zvládne všetko sám.

Komunikuje s výťahmi, stroj viete ovládať prostredníctvom aplikácie, nabíja sa a plní samostatne, pričom jeho cena v absolútnej hodnote je stále na tej istej úrovni. Viete si predstaviť, čo tie stroje dokážu zajtra?

TEXT →  Andrea Dingová
FOTO →  Miro Pochyba