Úspora energie v budovách: Napojenie tepelných sietí predizolovaným potrubím
Flexibilné predizolované plastové potrubia vynikajú aj pri výstavbe nových tepelných rozvodov, ale aj pri obnove. Ich realizácia je vďaka ich vlastnostiam rýchla a efektívna.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Prvým z uvedených realizovaných letných projektov, ktorý predstavuje moderné bývanie s nanovo naprojektovanými tepelnými sieťami je projekt na Slovensku, oddychový rezort na Orave. Ďalšie dva realizované projekty boli napájané v Českej republike, a to konkrétne v Žďári nad Sázavou, kde prebiehala obnova tepelných rozvodov pod križovatkou a obnova oceľových tepelných rozvodov v starom meste v Brne.
Tilia Gäceľ – oravský Tilia Resort
Novorealizovaný hotelový rezort na Orave je v súčasnosti vo fáze výstavby I. etapy. Táto etapa celkovo pozostáva z 23 objektov a 72 apartmánov, ktoré väčšinou obkolesuje jazero. Výstavba sa začala v auguste 2023 a bude dokončená v roku 2024 (obr. 1). Druhá etapa výstavby, v rámci ktorej sa má realizovať akvapark a reštaurácia je plánovaná na rok 2025. Posledná III. etapa hotelového komplexu a golfového rezortu je naplánovaná na rok 2026 [1, 2].
Z centrálneho zdroja tepla sa zrealizovalo napojenie tepelných sietí pre všetky novopostavené budovy apartmánových domov. Celkovo sa na napojenie apartmánových domov dodalo viac ako 1 400 m predizolovaného plastového potrubia NRG HeatFlex s rôznou dimenziou (obr. 2).
Po zaškolení montérov technikom spoločnosti, bol investor schopný zrealizovať rozvody vlastnými kapacitami bez nutnosti ďalšieho navyšovania finančných nákladov.
Projekt v Žďári nad Sázavou
Pre projekt realizovaný v Žďári nad Sázavou sa naprojektovali predizolované plastové potrubia NRG FibreFlex Pro s dimenziou d50/DA111 a s dĺžkou približne 80 m (obr. 3). Celá táto trasa sa zrealizovala bez jediného spoja a kolena. Všetky zmeny trasy sa realizovali ohybom.
Flexibilné plastové potrubia ukázali svoje výhody aj pri tomto projekte, kde sa ich vlastnosti využili pri vťahovaní potrubných tepelných rozvodov do existujúceho kanála (obr. 4 a 5). Aby bol zásah do cesty a okolia čo najmenší, navrhlo sa otvorenie len na niektorých častiach trasy, pričom väčšina dĺžky potrubí sa vťahovala pod križovatkou. Vďaka použitému riešeniu nebolo potrebné dopravu na tejto najfrekventovanejšej križovatke vôbec obmedzovať. Pôvodné oceľové potrubia v DN300 sa ponechali v tejto časti kanála pod križovatkou ako chráničky, do nich sa vťahovali predizolované plastové potrubia v dimenzii d50 (obr. 6).
Vťahovanie a napojenie nových predizolovaných potrubí trvalo od rána do obeda, približne 4 h.
Brno, Sovinec
Obnova tepelných sietí v starom meste Brna prebiehala v okruhu výmenníkovej stanice Sovinec – v jednej z najfrekventovanejších lokalít v Brne na Vídeňskej ulici. Išlo o trasu oceľových predizolovaných potrubí s dĺžkou približne 800 m s dimenziou DN500/DA800 (obr. 7). Táto rozsiahlejšia obnova patrila medzi najväčšie projekty, ktoré mesto Brno tento rok realizovalo.
Na dovoz materiálu bolo potrebných až 26 kamiónov. Realizácia prebiehala bez problémov.
Zdroje
[1] www.tiliaresort.sk
[2] www.asb.sk/architektura/oravsky-tilia-resort-ma-mat-vlastne-jazero-a-desiatky-apartmanov
TEXT: Ing. Eva Švarcová, technická podpora NRG Flex, s. r. o.
FOTO: NRG Flex, Miroslav Pochyba