V obnove bytového fondu sa črtajú väčšie úspory energií ako pri výstavbe
Hlavný potenciál možných úspor energie v oblasti bytového sektora predstavuje obnova už existujúceho bytového fondu. "Nové bytové budovy vzhľadom na svoj rozsah výstavby oproti možnostiam a predpokladom potrebnej obnovy budov predstavujú menší potenciál úspor, aj keď sa budú stavať minimálne v nízkoenergetickom štandarde," konštatuje sa v hodnotiacej správe a návrhu opatrení implementácie klimaticko-energetického balíčka z dielne envirorezortu. Opatrenia súvisiace s obnovou bytového fondu si do konca roku 2008 vyžiadali 1,4 miliardy eur z prostriedkov štátu a ďalších 271,2 milióna eur z bankových zdrojov.
Jedným z prostriedkov na znižovanie spotreby energie v budovách je zlepšenie ich tepelnotechnických vlastností, čo v podmienkach SR u bytových budov znamená najmä zníženie spotreby tepla pri vykurovaní a príprave teplej vody a u nebytových budov navyše aj pri osvetlení, prípadne klimatizácii a vetraní. „Medzi znižovaním spotreby energie v budovách a znižovaním emisií skleníkových plynov je priama súvislosť. Zníženie spotreby tepla v budovách vyvolá zníženie spotreby palivovo-energetických zdrojov a tým aj zníženie emisií skleníkových plynov,“ vysvetľuje sa v materiáli.
K cielenej obnove bytového fondu staršieho ako 20 rokov dochádza od roku 1992, a to jeho zatepľovaním a odstraňovaním statických nedostatkov. U nových bytových a nebytových budov, najmä od roku 2011 bude podľa materiálu potrebné výraznejšie presadzovať uplatňovanie nízkoenergetických a energeticky pasívnych budov, ktoré budú používať pasívne vykurovanie a chladenie. Postupne tiež bude treba presadzovať riešenia na dosiahnutie kritérií nízkoenergetických budov pri významnej obnove budov.
Bytový sektor a domácnosti sa na celkovej energetickej spotrebe SR podieľajú približne 25 percentami. K úsporám energie v tejto oblasti a tak aj k znižovaniu emisií môžu prispieť aj jednotlivci. Ako efektívne a nízkonákladové opatrenia, ktoré môžu znížiť nielen vypúšťané emisie, ale aj účty za energiu, odporúčajú ekológovia regulované kúrenie, utesnenie okien či izoláciu stropu. Zbytočný únik energie predstavuje aj ohrev nadbytočného množstva vody, či už na varenie, alebo sprchovanie.
Zdroj: TASR