image 88940 25 v2
Galéria(33)

Starú ťažkopádnu prístavbu nahradili novou, ktorá zostarne spolu s majiteľmi

Partneri sekcie:

Mnohé staré domy si po určitom čase vyžadujú rekonštrukciu a pomerne často sa táto rekonštrukcia realizuje rovno s prístavbou. Žiaľ, riešenie prístavby však nie vždy korešponduje s celkovým architektonickým charakterom originálnej stavby a po čase mnohokrát prestane plniť funkcie potrebné napríklad pre nových majiteľov. Preto je v niektorých prípadoch nutné prístavbu po rokoch výrazne premeniť, resp. v krajnom prípade zbúrať a nahradiť novou. Presne tento postup nastal aj v prípade domu, ktorý vďaka kreatívnemu riešeniu prístavby vyhral prestížnu medzinárodnú cenu RIBA 2016.

1
2
3
4
5
6
7
8

Dom, ktorý sa nachádza v Londýne, pochádza z dielne známeho architektonického štúdia Tsuruta Architects. Profesionáli sa pri navrhovaní projektu novej prístavby tradičného londýnskeho domu zamerali na to, aby prístavba plne korešpondovala s historickým charakterom budovy a zároveň, aby žila svojím vlastným moderným životom. Filozofiou celého projektu bolo spojiť nové so starým takým spôsobom, aby sa vzájomne nenarúšali, neprekrikovali, práve naopak, aby sa vhodne dopĺňali a aby novotvar podčiarkoval osobitú krásu pôvodnej budovy.

Nová prístavba, na rozdiel od tej starej, má vlastnú identitu, ktorá však materiálovo aj štrukturálne ladí s domom, okolitou zástavbou aj pozemkom. Jeden zásadný prvok, v ktorom sa líši novostavba od starej prístavby, je tvar strechy. Stará prístavba mala strechu šikmú, zatiaľ čo nová ju má rovnú. Pre zachovanie určitej spomienky a krásy tradičného tvaru strechy pre túto oblasť sa architekti rozhodli tento detail zakomponovať do novej fasády prístavby.

Pre cudzieho človeka možno nebadané, až na druhý pohľad povšimnuté osvieženie fasády, no pre staršieho človeka, ktorý si ešte pamätá „ako to bolo za starých čias“, môže byť tento malý detail veľmi významnou a nostalgicky príjemnou časťou celkového dizajnu novotvaru.

Štruktúra nového plášťa bola odhalená všade tam, kde to len bolo možné. Spojenie dreva, bielych betónových nosníkov a tehál sa najkrajšie vyníma v jednoduchej a pokojnej spálni. V novej časti budovy okrem dreva a betónu nájdeme hojne zastúpenú meď a mosadz, ktoré budú rovnako časom nadobúdať jedinečnú patinu, ktorá dodá priestoru historickú hodnotu.

Na dosiahnutie väčšieho objemu denného svetla architekti pridali medzi originálny dom a novú prístavbu zasklenú plochu, ktorá siaha cez obidve poschodia.

Svetlovod funguje ako horizontálny aj vertikálny spoj v rámci stavby, nielen medzi starou a novou časťou, ale aj medzi jednotlivými poschodiami. Architekti mysleli aj na všedný denný život rodiny. Vďaka tomu, že svetlovod spája spoločenskú kuchynskú časť a spálne na poschodí, keď mama zakričí, že deti majú ísť jesť, budú to s istotou počuť aj hore.

Architekti sa vo svojom plánovaní a následne stavbári vo svojej realizácii snažili svorne využiť čo najviac dostupného lokálneho materiálu a zanechať čo najmenej odpadu. Na tento účel výborne poslúžila technológia trojrozmerného modelovania domu vo virtuálnom prostredí. Vďaka tomuto postupu mohli byť niektoré súčasti príbytku (napríklad schody či kuchynská linka) navrhnuté a vyrobené externe na mieru, pričom na miesto určenia boli dopravené v plochých balíkoch.

Riešenie tohto druhu ušetrilo majiteľom nemalé peniaze, no aj čas a zároveň vo významnej miere priblížilo pôvodné návrhy realite. Pamiatkou na tento ekonomicky aj ekologicky prínosný proces sú označenia, ktoré je možné vidieť na niektorých fotografiách, napríklad na kuchynských dvierkach.

Prehľad:

Architektonické štúdio: Tsuruta Architects
Klient: privátny
Realizácia: Karas, Zarzyczny Vasylyuk
Stavebný dozor: TALL consulting structural engineers
Plocha: 110 m²
Ocenenia: RIBA medzinárodná cena 2016, RIBA Londýn 2016, RIBA Londýn projekt roka v kategórii malých stavieb 2016

Starú ťažkopádnu prístavbu nahradili novou, ktorá zostarne spolu s majiteľmi foto - Text-and-drawings_colour-5

Text: Anna Martausová v spolupráci s Taro Tsuruta
Foto: Tim Crocker
Zdroj: tsurutaarchitects.com