Miešače a miešacie stojany
Kvalita omietok, zalievacích materiálov, viaczložkových zmesí, izolačných stierok, tmelov a lepidiel, aké sa používajú pri moderných stavebných technológiách, v značnej miere závisí od dodržania predpísaného postupu pri miešaní. Túto požiadavku dnes spĺňajú iba elektrické miešače s vybranými typmi metiel alebo miešacie stojany.
Miešanie sa stalo vedouTradičné miešanie malých množstiev v nádobách nízkootáčkovými vŕtačkami s univerzálnou metlou prestalo vyhovovať. Nezvládnu viskóznejšie zmesi, pretože pracovník ani s prídavným držadlom neudrží krútiaci moment väčší než 50 Nm. Doteraz používané profesionálne vŕtačky nevydržia trvalé preťažovanie a nasadenie v agresívnom a prašnom prostredí. Dominujúci výrobcovia profesionálneho elektrického náradia (Bosch, DeWalt, Festool, Flex, Makita, Metabo, Protool, Skil a iní) preto do svojich výrobných programov zaradili špeciálne miešače, ktoré svojím vzhľadom síce vŕtačku pripomínajú, ale ich robustnosť, príkon, nízke otáčky, vyšší krútiaci moment a tvar držadiel ich zaraďuje skôr k miešacím metlám, špecializovaným priamo na konkrétne druhy spracovávaných zmesí.
Rozdelenie miešačov podľa výkonu
Miešače sa dimenzujú s ohľadom na rôzne dávkovanie spracovávaných zmesí v závislosti od ich zloženia a viskozity. Pri lepidlách, farbách a lakoch ide o množstvá od 5 do 20 kg, pri maltovinách a omietkach od 20 do 30 kg, pri vyrovnávacích zmesiach a betóne o objemy 30 až 60 kg.
Druhu materiálu a spracovávaným množstvám potom zodpovedá konštrukcia a rozmer špirálových alebo vrtuľových metiel, ktoré sa najčastejšie upínajú skrutkovaním na závitové osadenie M14 na konci vretien a proti uvoľneniu sa zaisťujú dotiahnutím poistnej matice. Veľkosť metly sa zvyčajne udáva podľa priemeru spodného spojovacieho venca miešacích lopatiek, ktorý zároveň chráni nádoby pred poškodením a má veľkosť 70 až 180 mm.
Vŕtačkové miešače
Pracujú s metlami s priemerom 70 až 120 mm. Bývajú jednorýchlostné, s chodom iba dopredu, výnimočne s plynulou reguláciou otáčok maximálne do 600 ot./min. Príkon motora sa pohybuje od 700 do 1 000 W.
Univerzálne použiteľné miešače sú dvojrýchlostné alebo s elektronickou reguláciou otáčok vretena, obyčajne v rozsahu od 250 do 700 ot./min. Podľa nastavených otáčok sa krútiaci moment pohybuje od 10 do 20 Nm, takže sú vhodné na prácu s metlami do priemeru 160 mm. Niektoré vystačia len s typickou vŕtačkovou oblúkovou rukoväťou a s pomocnou rukoväťou nastaviteľnou do dvoch alebo troch polôh. Vhodnejšie sú typy s otáčavou viacpolohovou zadnou rukoväťou, umožňujúcou zvoliť si pracovnú polohu vzhľadom na umiestnenie miešacej nádoby. Hmotnosť sa pohybuje okolo 3 kg.
Výkonnejšie miešače s krížovými držadlami alebo hrudnou oporou
Miešače s príkonom vyšším než 1 000 W majú robustnú prevodovku s jedným, dvoma, výnimočne i troma prevodovými stupňami. Väčšinou pracujú s metlami s priemerom 120 až 160 mm, výnimočne až 200 mm. Dvojrýchlostné prevodovky dosahujú veľký krútiaci moment (60 až 120 Nm), aký vyžaduje miešanie veľkého množstva zmesi s vysokou viskozitou. Krútiaci moment možno udržať vďaka dvojitým a značne predĺženým pomocným rukovätiam, prípadne využitím hrudnej opory (napríklad pri miešačoch DW 152). Za najúčinnejšie a najpraktickejšie možno považovať krížovo umiestnené predĺžené držadlá so zmäkčeným poťahom, ktoré sú súčasťou väčšiny miešačov Protool.
Regulátor elektronickej predvoľby rýchlosti sa umiestňuje na skrinku pohonnej jednotky, veľkoplošný spínač s aretačným tlačidlom sa nachádza na jednej z rozvetvených rukovätí krížového tvaru v dosahu prstov užívateľa. Pohonnú jednotku pred poškodením pri páde, ale aj pre bezpečnejšie odkladanie, zvyčajne chráni rám z oceľového pása.
Dvojvretenové miešače pracujú najrýchlejšie
Na zvlášť intenzívne premiešanie viaczložkových zmesí s minimálnou námahou slúžia miešače s párom metiel, ktoré sa otáčajú v protismere. Pracovné polia oboch metiel sa pretínajú, čo skracuje čas miešania až o polovicu v porovnaní s jednovretenovými miešačmi. Hnetenie a premiešanie je účinnejšie a homogenita zmesi je dokonalejšia. Zároveň sa priaznivo urýchľuje pôsobenie reagujúcich zložiek zmesi. Príkon však vzrastie až na viac než 1 500 W a hmotnosť okolo 8 kg si žiada upnutie miešača do stojana.
Miešacie stojany
Rýchle a kvalitné miešanie zmesí v nádobách s obsahom od 25 do 60 kg bez námahy umožňujú malé prenosné alebo pojazdné miešacie stojany (napríklad Protool MSP 57, Festool MIC 1600 a iné). Výkonný typ miešača sa upevní do nádoby potrebnej výšky na stĺpový stojan s podstavcom. Uvoľnením aretačnej páčky možno hornú časť teleskopického stĺpa zdvihnúť, aby obsluha mohla zaviesť trvalo upnuté metly do nádoby. Miešač sa spustí bezpečnostným spínačom, zabraňujúcim samovoľnému spusteniu po eventuálnom výpadku prúdu. Tým, že obsluha nemusí držať spustený miešač v ruke, môže využiť čas na prípravu ďalšej zmesi v inej nádobe. Stojany s hmotnosťou okolo 30 kg možno zložiť a prenášať alebo vďaka dostatočne veľkým kolesám ľahko prepravovať z miesta na miesto.
Čo by kvalitným miešačom nemalo chýbať
Komfortné miešače majú elektronicky riadený pozvoľný rozbeh, aby sa zmes pri spustení stroja nerozstrekovala, a konštantnú elektroniku, udržujúcu nastavené otáčky pri voľnobehu aj pri plnom zaťažení. Hlava motorovej skrine s ventilačnými rebrami sa zabezpečuje krytom, ktorý chráni stroj pred vniknutím vody a nečistôt a zároveň umožňuje chladiť zaťažený elektromotor čistým vzduchom. Výmenu metiel pri niektorých miešačoch Protool a Festool uľahčuje rýchloupínací systém FastFix s gumenými manžetami, chrániacimi upínacie puzdrá pred prachom.
Metly sa musia prispôsobiť miešaným materiálom
V súčasnosti sa v stavebníctve pracuje s viac ako stovkou druhov a značiek maltových a omietkových zmesí, výplňových a zalievacích materiálov, disperzií, lepidiel a tmelov. Im sa prispôsobuje aj tvar metiel. Keďže sa miešače vyrábajú s pravotočivým chodom, ramená metiel bývajú stočené do skrutkovice, ktorej poloha voči všeobecne používanému pravotočivému chodu miešačov rozhoduje o tom, či metla tlačí miešaný materiál od hladiny v nádobe smerom ku dnu alebo naopak – odo dna smerom nahor.
Z vývojovej dielne Protoolu pribudla k zvyčajným oblúkovým, dvoj- a trojramenným alebo klietkovým miešačom novinka − miešače využívajúce dynamický tlak rotujúcich kužeľov. Metly ProJet-Uni vyrábané s tromi priemermi (140, 160, 180 mm) vyhovujú prakticky všetkým druhom organických i minerálnych miešaných zmesí, stierkových a vyrovnávacích materiálov, rôznych omietok (vápenno-cementových, sadrových, z umelých živíc, s vláknami alebo farebným štrkom), ako aj všetkým druhom lepidiel, tmelov a náterových materiálov. Na laky, glazúry, fasádne farby a efektné nátery sa zasa odporúčajú metly ProJet Color s trojicou krátkych kužeľov, ktoré využívajú laminárne prúdenie.
Papierové „hodiny“
Výber typu a priemeru miešača a optimálneho počtu otáčok pre trinásť najčastejších materiálov a zmesí s rôznou viskozitou a homogenitou uľahčujú papierové „hodiny“, ktoré na pomoc stavbárom, obkladačom a natieračom pripravil a vydal Protool.
Ing. Jan Tůma
Foto: archív autora
Autor je dlhoročným skúseným odborníkom v oblasti ručného náradia a autorom mnohých odborných publikácií.
Recenzoval Ing. Miroslav Dobias, ktorý pôsobí v spoločnosti TTS Slovakia, s. r. o.
Článok bol uverejnený v časopise Stavebné materiály.