Priemyselné vysávače
Galéria(8)

Priemyselné vysávače

Partneri sekcie:

Náradie musí vyhovovať požiadavkám rôznych predpisov, akými sú napríklad požiadavky na elektrickú bezpečnosť, prašnosť, hlučnosť a rôzne ďalšie vplyvy, ktoré by mohli ohroziť zdravie obsluhujúceho pracovníka. Tieto predpisy a opatrenia však často neplatia len pre elektronáradie, ale aj pre samotné dielne a pracoviská. Tie musia poskytovať prostredie, ktoré neškodí ľudskému zdraviu. Jedným z  náradí, ktoré vo veľkej miere prispieva práve k takémuto prostrediu, sú priemyselné vysávače.

Priemyselné vysávače sa delia do dvoch skupín. Do prvej patria priemyselné vysávače mobilné, do druhej stacionárne. Ako už zo samotného názvu vyplýva, mobilné sa používajú zväčša na stavbách alebo menších pracoviskách. Sú malé, kompaktné, ľahko sa prenášajú. Stacionárne odsávacie zariadenia sa montujú do veľkých hál, kde sa vyžaduje veľký odsávací výkon a veľká zberná nádoba. Takéto odsávacie zariadenia nie sú v našich podmienkach veľmi rozšírené najmä pre vysoké obstarávacie náklady. Používajú sa napríklad pri ošetrovaní karosárskych častí automobilov alebo vo veľkých lakovačských firmách. Keďže nie sú veľmi rozšírené, budeme sa v našom článku venovať hlavne mobilným priemyselným vysávačom.

Mobilné priemyselné vysávače

Princíp fungovania vysávačov je v podstate jednoduchý a každému známy. Pomocou pružnej hadice pripojenej k elektrickému náradiu sa odsávajú piliny a brúsny prach v mieste ich vzniku. Prach sa následne zachytáva filtrami a ukladá do zbernej nádoby. Ide o systém pozostávajúci z mnohých premyslených komponentov.

Odsávacia hadica
Štandardnými priemermi odsávacích hadíc sú 22, 27, 32, 36 a 50 mm. Najpoužívanejšie sú však hadice s priemerom 27 a 32 mm. Týmto priemerom sú prispôsobené aj všetky nadstavce, ktoré môžu byť na hadice pripojené, a rovnako aj všetky prípojky na elektrické náradie. Existujú nadstavce prakticky na každé použitie – na odsávanie prachu a nečistôt z podláh, textilu, poťahov a čalúnenia i zo zúžených priestorov. Dĺžky hadíc sa dajú prispôsobiť podľa potreby, štandardne je to 3,5 alebo 5 m. Treba však počítať s tým, že pridlhá hadica môže rapídne znížiť odsávací výkon. Aby sa predišlo neporiadku na pracovisku, niektoré hadice majú integrovaný napájací kábel elektronáradia. Ten sa pripojí na špeciálne upravený prívod umiestnený v náradí.

Niektoré hadice, slúžiace na napájanie vzduchového náradia, majú dokonca viac kanálov. Tento systém plní funkcie inak použitých troch hadíc – jednej na prívod stlačeného vzduchu, druhej na jeho odvádzanie a tretej na odsávanie nečistôt. Pri týchto hadiciach sú všetky tri integrované do jednej, čím sa v prvom rade šetria náklady a takisto zaisťuje bezpečnosť pracoviska.

Za nadštandard možno považovať vysávače a odsávacie hadice s antistatickou úpravou, ktorá zabraňuje tvorbe statickej elektriny a usadzovaniu nečistôt na ich povrchu. Odporúčajú sa do prostredia s horľavým prachom a tam, kde je zvýšené nebezpečenstvo výbuchu.

Filter
Pri profesionálnych vysávačoch možno filtrom ochrániť zdravie obsluhujúceho pracovníka a odfiltrovať až 99 % všetkých nečistôt. Podľa toho, koľko nečistôt sa dá filtrom odfiltrovať, rozdeľujeme vysávače do troch kategórií. Do prvej kategórie patria vysávače triedy L – tie dokážu pohltiť 99 % nečistôt. Ďalej nasledujú vysávače triedy M s účinnosťou 99,9 %. Určené sú do prevádzok, kde sa pracuje s dreveným či sadrovým prachom, alebo na odsávanie nečistôt pri brúsení laku. Najúčinnejšie vysávače sú vysávače triedy H – tie sú schopné odsať až 99,995 % nečistôt. Tieto vysávače sú určené do prostredia škodlivého zdraviu, na odsávanie azbestového prachu, prípadne na odsávanie karcinogénnych a patogénnych látok. Pri odsávaní takýchto látok musí byť obsluha oblečená v špeciálnych oblekoch.

Niektoré vysávače obsahujú ploché filtre, ktoré už nezasahujú do zbernej nádoby a nezmenšujú jej kapacitu. Niektorí výrobcovia udávajú objem zbernej nádoby, napr. 20, 50, 70 litrov, skutočnosť je však často iná, pretože do nej zasahuje filtračná patróna a v niektorých prípadoch zaberá až 30 % zbernej nádoby. Výmena filtrov je zväčša beznástrojová. Občas je potrebné filter z vysávača vybrať a prečistiť, pretože čiastočky prachu môžu upchať jeho póry a odsávanie tak stráca účinnosť.

Profesionálne priemyselné vysávače sú vybavené funkciami ako je napríklad AutoClean, ktoré zabezpečujú automatické čistenie filtra. Filter sa každých 30 sekúnd automaticky oklepáva. Okrem odsávania suchých nečistôt môžu vysávače odsávať aj vodu a mokré nečistoty. To je možné len po výmene filtra. Papierový alebo HEPA filter by sa pri odsávaní takýchto nečistôt mohol poškodiť, preto je ho nutné vymeniť za špeciálny filter na mokré satie. Ďalší systém niektorých vysávačov je tzv. systém LevelStop. Ten pri odsávaní vody kontroluje hladinu kvapaliny, a keď je nádoba plná, vysávač sa automaticky vypne. Tým sa zabráni pretečeniu vody do priestoru motora a následnému poškodeniu samotného vysávača, prípadne zraneniu obsluhy.

Turbína, motor a elektronika

Elektromotory ukryté v priemyselných vysávačoch sú veľmi výkonné. Ich príkon je zhruba od 1 200 do 2 000 W, čo niekedy možno meniť elektronicky. Dôležitejší ako príkon je však samotný sací výkon. Vo všeobecnosti je lepšie siahnuť po výkonnejšom vysávači. Pri nich sa filter nezanáša tak rýchlo ako pri tých slabších a v konečnom dôsledku si tak udržiavajú konštantný sací výkon. Podtlak meraný v hrdle sacej hadice dosahuje až 25 000 Pa a sací výkon (tzv. objemové prúdenie) dosahuje 3 600 litrov za minútu. Vo vysávačoch vyššej prachovej triedy, teda M a H, musí byť umiestnená aj elektronika, ktorá sleduje objemové prúdenie a upozorňuje na znížený sací výkon v dôsledku plnej zbernej nádoby či upchatej hadice. Na kryte motora je umiestnená jedna alebo viac zásuviek na pripojenie elektronáradia. Zaťaženie takejto zásuvky je zhruba do 2 400 W, takže remeselník má možnosť pripojiť takmer všetky druhy elektrického ručného náradia.

Náradie zapojené do tejto zásuvky sa zapne spolu s vysávačom, takže už nie je potrebné zapínať zvlášť náradie a zvlášť vysávač. Pri vypnutí to funguje podobne, iba s tým rozdielom, že vysávač sa vypne až s niekoľkosekundovým oneskorením. Je to z toho dôvodu, aby sa stihla ešte prečistiť hadica a aby sa z nej (a rovnako z náradia) odsali aj posledné nečistoty. Toto všetko funguje, ak je hlavný spínač prepnutý v polohe AUTO. Ak by bolo treba vysávať aj pri vypnutom alebo nezapojenom náradí, musí sa prepnúť vypínač do polohy MANUAL. V obidvoch polohách je možné za pomoci elektroniky regulovať sací výkon a prispôsobiť ho tak stavu a charakteru materiálu.

Ostatné príslušenstvo
K vysávačom je možné dokúpiť príslušenstvo, ktoré skvalitňuje, zjednodušuje a urýchľuje prácu. Na niektoré je možné pripojiť odsávacie rameno. To umožňuje prívod vzduchu a upevnenie hadice zvrchu, čím sa zabezpečí, že hadica sa nedotýka obrábaného materiálu a nemôže ho tak poškodiť. Uchovanie prachu a nečistôt je možné buď v samotnej zbernej nádobe bez použitia odpadového vrecka, alebo v zbernom vrecku, ktorých je na výber široká škála. Pri odsávaní hrubších nečistôt sa vo všeobecnosti odporúča používanie vysávačov bez odpadových vreciek. Tie jemnejšie by mohli filter veľmi rýchlo zaniesť a znížiť tak účinnosť odsávania.

Niektoré vrecká sa dajú dokonca použiť viackrát, umožňuje to trojvrstvový polyesterový materiál. Tieto vrecká sa dajú jednoducho vyprázdniť a znovu použiť, čo šetrí čas a hlavne náklady. Zaujímavým doplnkom pri odsávaní kovových spôn alebo nečistôt, v ktorých sa môžu nachádzať iskry, je tzv. zhášač iskier. Ten funguje tak, že sa pripojí medzi hadicu a vysávač a iskry, ktoré sa dostanú až k vysávaču, narážajú na kovovú platňu, na ktorej zhasnú. Tak sa nedostanú ďalej do zbernej nádoby, prípadne do motorového priestoru. Predchádza sa tým poškodeniu vysávača. Pri práci s pneumatickým náradím možno na niektoré vysávače pripojiť jednotky na úpravu vzduchu.

Stacionárne odsávacie zariadenia
Ako sme uviedli, odsávacie turbíny sú veľmi účinné a využívajú sa na takých pracoviskách, kde sa uplatní ich vysoký výkon, veľká zberná nádoba a nepretržitý chod. Na rozdiel od mobilných vysávačov majú omnoho väčší filter – filtračná plocha pri mobilných je od 5 000 do 14 000 cm2, pri stacionárnych až 50 000 cm2 a objemové prúdenie je až do 8 500 l/min., čo ich predurčuje na pripojenie aj viacerých elektrických náradí.

Výkon je postačujúci, a aj keď sú zapojené 3 až 4 stroje, hadice sa neupchávajú. Zaujímavou vlastnosťou je automatické čistenie filtra pomocou funkcie Jet-Air. Pri tomto systéme sa filter v automatických cykloch prefukuje rotujúcou hadicou, zabraňuje sadaniu prachu a zaručuje tak vysokú životnosť filtra. Na turbíny možno prostredníctvom ramien upevniť odsávacie hniezda, ktoré umožňujú pripojenie viacerých náradí. Rovnako obsahujú jednotky na úpravu stlačeného vzduchu. Hniezda zabezpečujú okrem iného aj to, že sa odsávajú nečistoty len z tých strojov, ktoré sa skutočne používajú. Ostatné sú automaticky odpojené a nestráca sa tým odsávací výkon.

Pri výbere vysávača si treba dobre rozmyslieť, aký prach sa bude odsávať, či bude potrebné na vysávač zapojiť ďalšie elektrické, prípadne vzduchové náradie, treba zvážiť jeho výkon, objem zbernej nádoby, informovať sa, či možno použiť odpadové vrecká LongLife s dlhou životnosťou, prípadne zvážiť nutnosť ďalších funkcií opísaných v tomto článku.

Ing. Miroslav Dobias
Foto: TTS Slovakia

Autor pôsobí v spoločnosti TTS Slovakia, s. r. o.

Článok bol uverejnený v časopise Stavebné materiály.