Podlahové systémy
Vo väčšine prípadov životnosť podlahovej krytiny ovplyvňuje kvalita a skladba podlahy, preto je z pohľadu investora veľmi dôležité sa problematikou podlahy dôkladne zaoberať. Vo všeobecnosti sa podlahové systémy rozdeľujú na mokré a suché. Medzi mokré systémy patrí betónový poter a anhydritový liaty poter. Medzi suché systémy možno zaradiť sadrokartónovú, sadrovláknitú či cementovú podlahu.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Kritérií, ktoré sú dôležité pre výber podlahy, je niekoľko. Vo všeobecnosti má na výber najväčší vplyv požiadavka na rýchlosť uloženia vlastného podlahového systému, variabilita povrchových úprav, rýchlosť uloženia finálnych vrstiev (technologické prestávky), hrúbka vlastnej podlahy, jej únosnosť, tepelnotechnické parametre, možnosť zabudovania podlahového vykurovania alebo chladenia a, samozrejme, cena.
Mokré podlahové systémy
Základným problémom každej mokrej podlahy je čas schnutia, ktorý ako v prípade betónu, tak aj v prípade anhydritov trvá asi mesiac. Schnutie nie je v podstate možné ničím výrazne ovplyvniť, iba v prípade anhydritových poterov možno dostatočným vetraním čas skrátiť na 3 týždne. Výhodou anhydritového poteru v porovnaní s betónovým je rýchle uloženie súvisiace s jednoduchosťou technologického postupu aplikácie a s tým súvisiaca nižšia cena diela. Betónová podlaha je síce v prvej fáze ukladania o asi polovicu lacnejšia, ale v druhej fáze je, naopak, drahšia. Vyžaduje niekoľkonásobnú prítomnosť zhotoviteľa, pretože po jej uložení a vyschnutí treba spravidla odstrániť nerovnosti povrchu, vytvoriť zmrašťovacie pruhy alebo polia, povrch napenetrovať a vystierkovať a následne vyplniť zmrašťovacie škáry. Vzdialenosť zmrašťovacích škár je nutné zvoliť podľa konzistencie poteru, hutnosti, pevnostnej triedy poteru, hrúbky vrstvy, druhu cementu, miestnych podmienok a teplôt. Raster škár pre podlahy v bytovej a občianskej výstavbe sa odporúča zvoliť pravouhlý, s pomerom strán maximálne 1 : 2. Zvyčajne ide v prípade poterov s pevnostnou triedou C 20/25 o štvorce s rozmermi 3 × 3 metre. Zmrašťovacia škára sa realizuje vložením vhodných vymedzovacích profilov alebo prerezaním. Prerezanie sa vykonáva do 24 hodín rezacím kotúčom do 1/3 hrúbky poteru, pričom sa nesmie porušiť vložená výstuž.
Zmrašťovanie za bežných podmienok trvá 28 dní, následne možno zmrašťovacie škáry zaliať. V prípade priemyselných podláh sú nároky na realizáciu škár výrazne vyššie, pričom sa vždy musí zohľadniť plošné statické a dynamické zaťaženie danej konštrukcie, samozrejme, s prihliadnutím na druh prevádzky a používané manipulačné prostriedky.
Spracovanie liateho anhydritového poteru je omnoho rýchlejšie. Napríklad pred lepením dlažby stačí jeho ľahké prebrúsenie kefou. V systéme podlahy s anhydritovým poterom nie je nutné použiť armovaciu sieť. Vďaka tomu môže byť hrúbka vrstvy spravidla menšia ako v prípade betónového poteru.
Použitie betónového poteru je vhodnejšie v priestoroch s vysokou vlhkosťou, ako sú napríklad garáže. Liate anhydritové potery sa vyrábajú na báze sadry, a preto sú primárne určené do suchých priestorov, medzi ktoré však možno zaradiť aj sociálne zariadenia alebo kuchyne s dôkladne odizolovaným podkladom. Je pre nich charakteristická nižšia objemová hmotnosť a možnosť vytvorenia finálnej vrstvy podlahy z akéhokoľvek druhu podlahovej krytiny vrátane plávajúcej podlahy. Uplatnenie rovnako nachádza aj v prípade zalievania inštalácie podlahového vykurovania.
Suché podlahové systémy
Pokiaľ sa investor rozhoduje, ktorý podlahový systém použiť, a nemôže si dovoliť z technologického hľadiska čakať mesiac na vyschnutie (zimné obdobie, krátky termín dodania), s čím sa možno stretnúť napríklad pri rekonštrukciách obchodov, butikov, drevostavieb a podobne, predstavuje pre neho vhodnú alternatívu suchý podlahový systém. Z hľadiska únosnosti možno suché podlahy dimenzovať na úžitkové zaťaženie 500 kg/m2 a 500 kg/bod. Samozrejme, rozhodujúcou je nielen hrúbka, ale aj druh dosky a podkladovej vrstvy, ale predovšetkým jej pevnosť. Nespornou výhodou sú rýchlosť a komfort ukladania spojené s jednoduchou aplikáciou. Suchý podlahový systém, navyše, staticky výrazne nezaťaží nosnú konštrukciu, má menšiu tepelnú zotrvačnosť, čo ho predurčuje na rekonštrukcie a zároveň do budov, v ktorých treba veľmi rýchlo dosiahnuť určitú teplotu, a naopak, po vypnutí vykurovacej sústavy rýchly pokles teploty (spálne, podkrovie, nízkoenergetické a pasívne domy).
Veľkou výhodou suchých podlahových systémov je nielen možnosť prerušenia technologického procesu ukladania, ale hlavne rýchlosť montáže, pretože po jej dokončení možno hneď začať ukladať podlahovú krytinu. Navyše, ukladanie suchých systémov nevyžaduje žiadnu náročnú mechanizáciu, ako je to v prípade mokrých systémov.
V kombinácii so systémom sadrokartónových priečok a podhľadov predstavujú suché podlahy najrýchlejší spôsob riešenia vnútornej výstavby s vysokou hodnotou krokovej a vzduchovej nepriezvučnosti.
Na trhu možno nájsť viaceré suché podlahové systémy od rozličných výrobcov, väčšinou na báze sadrokartónu, sadrovláknitých a cementových dosiek.
Sadrokartónová podlaha
Základný systém predstavuje systém sadrokartónovej podlahy. Systém sa skladá z dvoch sadrokartónových dosiek s hrúbkou 12,5 mm a rozmermi 2,0 × 0,6 m. Tieto dosky sa priamo na stavbe k sebe lepia sadrovým tmelom a pripevňujú sponami (obr. 1).
Obr. 2 Príprava podkladu | Obr. 3 Vyrovnanie vrstvy suchého podsypu |
Podkladovú vrstvu môže tvoriť suchý podsyp (obr. 2 a 3), prípadne podlahový polystyrén (obr. 4) (aj s rúrkami podlahového vykurovania) alebo tepelná a akustická drevovláknita doska. Ide o plávajúcu podlahu, to znamená, že pred ukladaním sa po obvode miestnosti upevnia pásky na báze minerálnej vlny, ktorými sa zamedzí dotyku medzi podlahou a stenami, a tým sa zabezpečí eliminácia prenosu zvuku. Ak treba vyrovnať nerovnosti napríklad starého dreveného stropu, ukladá sa podlaha na suchý podsyp (Liapor frakcie 1/4 mm). Minimálna výška podsypu je 20 mm a maximálna 60 mm. Ak je nutný vyšší podsyp, treba každú 60 mm vrstvu preložiť sadrokartónovou doskou s hrúbkou 9,5 mm.
Následne sa na suchý podsyp alebo rovnú podkladovú vrstvu (napríklad nosný betónový strop) položí prvá vrstva sadrokartónových dosiek systému (obr. 5 až 7) a na ňu sa s preložením škár položí druhá vrstva, ktorá sa ku spodnej prilepí sadrovým tmelom (obr. 8) a proti pohybu zaistí sponami. Nasleduje zatmelenie škár druhej vrstvy dosák a vyrovnanie podkladu nivelačnou vrstvou (obr. 9 a 10).
Obr. 5 Uloženie prvej vrstvy dosák | Obr. 6 Založenie druhého radu dosák |
Obr. 7 Založenie tretieho radu dosiek | Obr. 8 Aplikácia lepiaceho tmelu |
Výhodou systému je jednoduchá aplikácia, rýchle položenie, nižšie finančné náklady a možnosť širokého spektra povrchových úprav. Únosnosť tohto systému je v rozpätí od 1,5 kN (150 kg/m2) do 3,0 kN (300 kg/m2).
Sadrovláknitá podlaha
Únosnejším typom je sadrovláknitá podlaha, ktorá sa vyznačuje vysokou robustnosťou pri malej hrúbke, špeciálnou poldrážkou (obr. 11), optimálnym formátom a vysokou presnosťou. Sadrovláknité dosky určené na podlahový systém sa vyrábajú s hrúbkou 18 a 23 mm a ich najväčšia výhoda spočíva v spôsobe výroby. Tieto dosky sú z jedného kusa s vyfrézovanými poldrážkami, ktoré vďaka presnosti pri výrobe do seba presne zapadajú (obr. 12). Vzhľadom na vyššiu hustotu materiálu a vysokú húževnatosť štruktúry dosky sa hodia do užívateľsky náročnejších priestorov, predovšetkým do priestorov chodieb, škôl, škôlok a ďalších budov občianskej vybavenosti (administratívne budovy a obchodné priestory).
Tento typ suchej podlahy sa uprednostňuje pri podlahách s podlahovým vykurovaním. Montáž je jednovrstvová a spočíva iba v správnom založení prvej dosky (s odrezaním poldrážky pri stenách) a následnom prelepovaní a preskrutkovávaní poldrážky s nadväzujúcou doskou. Po obvode miestnosti treba pred montážou nalepiť pásky na báze minerálnej vlny s hrúbkou 10 mm.
Dosky sa medzi sebou prekladajú s presahom 30 cm tak, aby nevznikla krížová škára, a lepia sa k sebe v poldrážke polyuretánovým lepidlom. Poldrážka sa následne preskrutkuje, čím sa dosiahne finálna poloha, a po zatvrdnutí lepidla aj finálna pevnosť podlahy.
Vďaka formátu 0,6 × 1,2 m a hrúbke 18 mm možno s doskami ľahko manipulovať. Únosnosť tohto podlahového systému je v rozpätí od 1,5 kN (150 kg/m2) do 5 kN (500 kg/m2). Systém je vhodné použiť do suchého prostredia, ale aj do kúpeľne a kuchyne.
Obr. 10 Nanesenie nivelačnej vrstvy | Obr. 11 Špeciálna poldrážka sadrovláknitej dosky |
Suchá cementová podlaha
Medzi systémami suchých podláh možno nájsť aj systém vhodný do mokrého, prípadne vlhkosťou zaťaženého prostredia. Ide v podstate o betónovú podlahu, ktorá sa realizuje suchým spôsobom montáže. Základným prvkom je cementová doska s hrúbkou 22 mm a rozmermi 0,6 × 0,9 m. Je objemovo stála, odolná proti vode a plesniam. Je vhodná na všetky druhy podlahových konštrukcií v interiéroch aj do veľmi vlhkého prostredia (sauny, bazény, wellnes priestory) a ako podklad pod špeciálnu podlahovú krytinu (masívne parkety, drevené lepené podlahy, leštený kameň a podobne).
Ukladá sa na podkladovú vrstvu z drevovláknitej dosky, prípadne na podsyp alebo na rovný únosný podklad. Ide o plávajúcu podlahu, to znamená, že po obvode stien je nutné nalepiť pásku na báze minerálnej vlny tak ako v predchádzajúcich dvoch prípadoch.
Dosky sa lepia polyuretánovým lepidlom na T škáru s preložením 30 cm. Do vyfrézovanej drážky po obvode dosky sa vkladá plochá rozperná kotva, takzvaný biskvit. Po prelepení a vložení plochých kotiev a po zatvrdnutí lepidla možno na podlahu začať ukladať podlahovú krytinu. Únosnosť podlahy je v rozpätí od 1,5 kN (150 kg/m2) do 5 kN (500 kg/m2).
Pri rekonštrukciách a drevostavbách, v prípade ktorých potrebuje investor vyriešiť problém uloženia koberca, laminátovej plávajúcej podlahy alebo dlažby v jednej ploche bez výškových rozdielov, sa odporúča použiť tenkú podkladovú cementovú dosku s hrúbkou 6 mm. Výškový rozdiel, ktorý vzhľadom na rozličné fyzikálne vlastnosti laminátovej podlahy a dlažby nemožno úplne odstrániť, sa tak zmenší na 6 mm. Táto doska slúži zároveň aj ako adhézny mostík pri lepení keramickej dlažby na drevený strop (OSB doska, drevoštiepková doska, drevený záklop).
Záver
Stavebný trh ponúka v súčasnosti viaceré možnosti realizácie podláh v interiéroch. Výber vhodného systému závisí od viacerých faktorov. Medzi ne patrí okrem iného aj druh prostredia (suché, vlhké), únosnosť a rovinnosť podkladovej konštrukcie, druh podlahovej krytiny. Základným kritériom sú však spravidla cena a rýchlosť montáže.
TEXT: Ing. Jan Juhás
FOTO: Knauf Praha
Ing. Jan Juhás je produktovým manažérom spoločnosti Knauf Praha, spol. s r. o.
Článok bol uverejnený v časopise Stavebné materiály.