ASB Články na tému

podlaha

Na ochranu elastickej podlahy proti rôznym mechanickým a chemickým vplyvom je určená dvojzložková polyuretánová ochranná vrstva na báze vody. Jej aplikáciou sa na povrchu podlahovej krytiny pri rekonštrukcii vytvorí nová, mimoriadne odolná ochranná vrstva.

Časopis Stavebné materiály -

Pri podkladoch, ktoré si vyžadujú renováciu, ako sú staré drevené podklady alebo hutné a hladké podklady (napr. dlažba), vzniká otázka, ako vytvoriť rovnú plochu na kladenie podlahovej krytiny? Jedným z vhodných riešení na nerovné podklady s početným ­výskytom škár je dvojzložková stierkovacia veľmi rýchlo schnúca penetrácia na cementovej báze.

Časopis Stavebné materiály -

Najčastejšie sa na vyrovnanie podlahy používa cementový alebo anhydritový poter. V niektorých prípadoch, predovšetkým pri požiadavke na nízke priťaženie existujúcich stavebných konštrukcií a odbúranie mokrých procesov, predstavuje vhodnú alternatívu suchý podlahový systém.

Podľa nariadenia EP a RADY EÚ č. 305/2011 z 9. marca 2011 musia byť stavby z hľadiska ochrany proti hluku navrhnuté a zhotovené tak, aby sa hluk, ktorý vnímajú ich obyvatelia alebo ľudia v blízkom okolí, udržiaval na úrovni, ktorá nie je hrozbou pre ich zdravie a umožňuje im spánok, oddych a prácu v prijateľných podmienkach.

Pri rekonštrukcii podlahy na drevenom trámovom strope treba zohľadniť viaceré požiadavky. Pri návrhu novej skladby sa vychádza z požiadaviek na funkčné vlastnosti zo strany investora, ale aj z existujúceho stavu trámovej konštrukcie, statiky a požiadaviek na zvukovoizolačné vlastnosti.

Ľahká plávajúca podlaha predstavuje charakterovo a materiálovo jednoduchší typ podlahy ako podlaha ťažká. Jej montáž je jednoduchšia, kompletizuje sa pomocou veľkoplošných panelov systémom suchej výstavby. Je vhodné používať ju predovšetkým pri rekonštrukciách, a to na drevených alebo betónových stropoch, ale aj do nových drevostavieb. Ľahká plávajúca podlaha má roznášaciu vrstvu z viacvrstvových veľkoformátových ľahkých dosiek spojených na pero a drážku, ktoré sa ukladajú voľne na akustické dosky, čím vzniká pružná akustická izolačná vrstva.

Vlastnosti a výšku finančných nákladov vynaložených na podlahovú konštrukciu možno ovplyvniť výberom správneho stavebného materiálu. Pritom treba zvážiť účel budovy, prevádzkové zaťaženie podlahy, ako aj požiadavky na ochranu proti hluku.

Priemyselné podlahy sú najviac zaťažovanými konštrukciami priemyselných stavieb. Odolávajú všetkým prevádzkovým zaťaženiam, či už ide o statické zaťaženie z výrobných zariadení alebo skladovaného materiálu, dynamickému zaťaženiu manipulačnej techniky alebo rôznym chemickým vplyvom v niektorých prevádzkach.

Trh s podlahovými krytinami ponúka veľké množstvo materiálov, z ktorých si stačí vybrať ten najvhodnejší. Výber je široký. Začínajúc prírodnými podlahami z dreva, korku, linolea či marmolea cez dlažbu, koberce a laminát až po syntetické krytiny, medzi ktoré patria podlahy z mäkčeného PVC či vinylové podlahy.

Samonivelačný liaty poter na báze cementu je vhodný hlavne na použitie v interiéroch budov. Na základe toho, že ide o materiál na báze cementu s malým zmrašťovaním, je vhodný aj na aplikáciu vo vlhkom prostredí.