Stavebný systém neuľahčuje prácu iba laikom: Jeho výhody ocenia aj majstri
Moderný tehlový systém dnes nie je iba sortiment základných tehlových blokov. Jeho neoddeliteľnou súčasťou sú aj početné vylepšenia, doplnkové systémové prvky, materiály či pomôcky na murovanie, ktoré sú vzájomne dokonale prepojené. Ak ich využívate na sto percent, máte najlepšie predpoklady vybudovať kvalitnú a trvácnu stavbu.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Nižšie riziko chybovosti
Výhodou kompletného stavebného systému je zrýchlenie a zjednodušenie výstavby, ale tiež menej prácne vyhotovenie detailov. Zásadným plusom je však princíp skladačky. Vďaka previazanosti všetkých prvkov dochádza k eliminácii tepelných mostov a ľahšie sa predchádza chybám, ktoré by mohli viesť k poruchám celej konštrukcie. Tieto výhody ocenia nielen laici, ale tiež skúsení stavební majstri. Navyše, dom vybudovaný zo stavebných komponentov od jedného výrobcu dosahuje lepšie tepelnoizolačné parametre. Tvorí teda zmysluplný celok.
Význam doplnkových tehál
Stavať z tehál jednej veľkosti, ktoré v mieste konštrukčných detailov musíte rezať či upravovať murárskym kladivkom, je zbytočne komplikované a neefektívne. Takto často vzniká oveľa viac chýb – nesprávne či nedokonalo zhotovených detailov. Treba ich buď opraviť, alebo sa neskôr stanú rizikovou časťou konštrukcie. Doplnkové tehly sú špeciálne navrhnuté napríklad pre rohy, ostenia či parapety a plynule nadväzujú na zvyšok obvodového muriva.
Vďaka dokonalej preväzbe bez problémov vyriešia tepelné mosty, čo je v prípade tzv. prírezov problematické. Systémové murovanie s doplnkovými tehlami je navyše lacnejšie než murovanie s klasickými tehlovými blokmi. Rezaním sa totiž tehly neraz poškodia, nemôžu sa teda kvôli dodržaniu správnej technológie použiť. Prípadne odrezky putujú rovno do odpadu. Okrem toho, úprava tehlových blokov vyžaduje nesmierne zručných stavebných majstrov.
Systémové preklady a vence
Súčasťou systému sú aj nosné preklady HELUZ, ktoré sa používajú nad dvernými a okennými otvormi vo vnútorných aj vonkajších stenách. Dajú sa jednoducho projektovať v systémovom module 250 mm a kombinovať s tepelnou izoláciou tak, aby sa zvýšili tepelný odpor obálky. Dopĺňajú ich žalúziové a roletové preklady, ktoré zabezpečujú nielen statiku nad stavebným otvorom, ale tiež umiestnenie tieniacej techniky. Elegantné a funkčné riešenie ponúkajú variabilné preklady HELUZ Family 3in1 nosné. Sú plnené izolantom, ktorý umožňuje nainštalovať všetky typy tieniacej techniky, a to kedykoľvek v priebehu životnosti stavby.
Rýchlosť a nenáročnosť výstavby podporuje aj jeden z najnovších systémových prvkov – nenosná tvarovka HELUZ RAPID určená na jednoduché obmurovanie železobetónových vencov, stužujúcich vencov a stropných konštrukcií v bungalovoch. Zo statického hľadiska sú výhodné, pretože nahrádzajú klasické murované vencovky, ktoré majú väčšinou šírku 80 mm a v danom detaile plnia iba debniacu funkciu.
Murovanie bez rozrábania
Technológiu murovania vylepšujú aj pokrokové lepidlá. Prelomovým produktom je systémová silikátovo-disperzná malta HELUZ SIDI, vyvinutá na tenkovrstvové murovanie z brúsených tehál.
Keďže je vopred pripravená, netreba ju rozrábať, stačí ponoriť systémový valček do vedierka a naniesť tenkú vrstvu tekutého spojiva priamo na ložnú plochu tehál. Veľkým plusom je fakt, že odpadá riziko neodbornej prípravy spojiva a jeho znehodnotenia. Nákup tehlového sortimentu dáva zmysel, ak využívate riešenia kompletného stavebného systému. Skladačka totiž zabezpečí perfektnú previazanosť jednotlivých prvkov, a tak aj stabilitu, trvácnosť a celkovú kvalitu stavby.
Zdroj: PR článok HELUZ cihlářský průmysl v.o.s.