Stavebným trendom je jednoduchosť: Prečo sa oplatí jednovrstvové murovanie?
Obálka budovy je kľúčovou časťou hrubej stavby. Neovplyvňuje iba tepelnú pohodu v interiéri, keďže je rozhodujúcou zábranou proti chladu či horúčave. Rozhoduje tiež o celkovej životnosti stavby, prevádzkových nákladoch aj kvalite bývania, predovšetkým z hľadiska zdravia. Prečo je ideálnym riešením práve jednovrstvové murovanie?
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Tepelná pohoda aj bez zateplenia
Moderné tehly dnes majú natoľko prepracovanú geometriu, že dokážu minimalizovať prestup tepla a zároveň si zachovať vysokú pevnosť. Vďaka nízkemu súčiniteľu prestupu tepla možno tehly z radu HELUZ FAMILY využiť aj na zhotovenie jednovrstvového obvodového muriva bez potreby dodatočného zateplenia. V súčasnosti ide o tehly s najlepšími tepelnoizolačnými vlastnosťami na trhu v segmente výrobkov bez vyplnených dutín. Spĺňajú pritom požiadavky pre domy s takmer nulovou potrebou energie.
Úspora na technológiách
S moderným tehlovým systémom máte šancu zabezpečiť si tepelne stabilný a odolný dom iba s pomocou obvodového muriva. Málokto vie, že investícia do kvalitného stavebného systému v kombinácii s rozumným projektom dokáže priniesť viac plusových bodov pri posudzovaní celkovej energetickej náročnosti domu. Kde iní usporia na murive a obvodovom plášti, vy ušetríte na technológiách a ďalších systémoch, ktoré dokážu vyvážiť tepelné nedostatky domu. Technológie pritom nie sú lacnou záležitosťou a majú menšiu životnosť než dobre zhotovená hrubá stavba, ktorá prežije vás i ďalšie generácie.
Nulové starosti so zateplením
Nové domy s jednovrstvovým murivom vám doprajú „luxus“ nezaoberať sa ďalšou ochranou obvodového plášťa proti nechceným prestupom tepla. Montáž vonkajšieho zatepľovacieho systému navyšuje náklady na novostavbu, a to nielen jednorazovo. Životnosť zatepľovacieho systému je maximálne 25 až 30 rokov, takže po niekoľkých dekádach nebude svoju funkciu plniť na sto percent. Zákonite teda očakávajte ďalšiu investíciu do výmeny zateplenia.
Menšie riziko chybovosti
Bez dodatočného zateplenia obvodového plášťa elegantne preskočíte technologický krok pri výstavbe, ale zároveň získate masívnu, stabilnú a bezpečnú konštrukciu s vysokou požiarnou odolnosťou a vynikajúcim tepelným odporom. S jednovrstvovým murivom výrazne znížite riziko vzniku rozličných konštrukčných vád, napríklad vzniku tepelných mostov na styku rozličných materiálov. Tie môžu jednak obmedziť tepelnoizolačné vlastnosti samotného materiálu, jednak predražiť celú stavbu dodatočnými opravami. Znížením počtu technologických krokov tiež významne urýchlite proces výstavby a zároveň obmedzíte jeho náročnosť. V neposlednom rade je fasáda bez dodatočného zateplenia menej náchylná na rôzne mechanické poškodenia.
Zdravšie a príjemnejšie bývanie
Dodatočné zateplenie polystyrénom má nevýhodu aj v tom, že stavbu doslova obalí a nedovolí jej „dýchať“. Zvyšuje sa tak riziko kondenzácie a vnútornej vlhkosti, ktorá vedie k tvorbe plesní. Jednovrstvové obvodové murivo naproti tomu vytvára difúzne otvorenú konštrukciu, ktorou vlhkosť prirodzeným spôsobom prestupuje von. Prejavuje sa to zdravou a príjemnou vnútornou klímou, v ktorej je radosť bývať.
Bonus – náš tip
Stavebnou lahôdkou sú brúsené tehly z radu HELUZ FAMILY 2in1 so zabudovanou tepelnou izoláciou. Vďaka výplni dosahujú o 40 % lepšie tepelnoizolačné vlastnosti pri zachovaní potrebnej paropriepustnosti. S tepelným odporom (R) 9,19 m2K/W sú vhodné aj pre domy v pasívnom štandarde. Dokážu tiež s ľahkosťou vyriešiť znevýhodňujúce parametre stavby, trebárs horšiu orientáciu pozemku na svetové strany.
Zdroj: PR článok HELUZ cihlářský průmysl v.o.s.